Sosyal Medyada Hakaret Soru-Cevap

Sosyal Medyada Hakaret Soru-Cevap

Teknolojinin gelişmesiyle beraber bazı suç oranları da gittikçe artmaktadır. Bunlardan biri de sosyal medya aracılığıyla hakaret suçu işlenmesidir.

Twitterda hakarete uğradım? Şikayetçi olabilir miyim? 

Hakarete uğradığınızı öğrendiğiniz andan itibaren 6 ay içinde adli makamlara başvurarak şikayetçi olabilirsiniz.

İnstagramda sahte bir profil tarafından şahsıma hakaret edildi? Şikayetçi olabilir miyim? 

Şikayetçi olabilirsiniz. Ancak şikayet dilekçesi üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, facebook, twitter, instagram gibi sosyal paylaşım siteleri ile ilgili olarak yapılan istinabe taleplerini Amerika Birleşik Devletleri adli makamları cevaplamadığından dolayı sahte profil sahibi bulunamadığından dolayı bu tür durumlarda kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmektedir. Ancak Yargıtay, twitter, facebook ve instagram adlı sosyal paylaşım sitelerindeki profil bilgilerinin ve diğer hususların araştırılarak şüpheli veya şüphelilerin kimlik bilgilerinin tespit edilmeye çalışılması gerektiğini belirtmektedir.

Facebookta birine mesaj yoluyla hakaret ettim. Ne kadar ceza alırım?

Sosyal medya aracılığıyla hakaret fiili sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti şeklinde işlenirse ceza 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası (gün para cezası) şeklinde olacaktır. Ancak hakareti alenen (herkese açık bir sayfada yorum yaparak vb.) işlemeniz durumunda ceza altıda biri oranında artırılacaktır.

Tanıdığım biri başka bir arkadaşımın profilinde bana hakaret etmiş. Şikayetçi olabilir miyim?

Türk Ceza Kanunu 125. maddenin 1. fıkrası, “Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerekir” diye belirtmektedir. Sizin yokluğunuzda size karşı hakaret edildiyse en az üç kişinin bu duruma şahit olması gerekmektedir. Aksi takdirde şikayetçi olmanız bir şeyi değiştirmez.

Facebookta bir kişinin bana küfür etmesi üzerine ben de ona küfür ettim. Bu nedenle ceza alır mıyım? 

Türk Ceza Kanunu 129. maddenin 3. fıkrası gereğince; Hakaret suçunun karşılıklı olarak işlenmesi halinde, olayın mahiyetine göre, taraflardan her ikisi veya biri hakkında verilecek ceza üçte birine kadar indirilebileceği gibi, ceza vermekten de vazgeçilebilir.

İnstagramda tanımadığım biri bana sürekli hakaret mesajları atıyor. Ne yapmam lazım?  

2 şekilde hareket edebilirsiniz. Birinci yöntem olarak, hakaret mesajlarının ekran görüntüsünü ve size hakaret mesajları atan profilin bilgilerini almanız gerekir. İkinci yöntem ise E-Tespit sistemini kullanmanız gerekir. E-tespit sistemi nasıl kullanılır BURADAN öğrenebilirsiniz.

Beddua etmek hakarete girer mi ?

Yargıtay içtihatlarına bakıldığı zaman beddua etmenin hakaret kapsamında olmadığı görülmektedir.

Daha ayrıntılı bilgi ve hukuki destek için bizimle İLETİŞİME geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

 1. Avatar
  Berat Cevapla

  Instagram’da bir postta adamın biri bana küfür etti bende ona karşılık verdim sonra başka biri daha kufetti onada karşılık verdim misliyle sonra bı dm geldi cimerden üstüme dava açmış çocuk . E devletim yok ceza alirmiyim 16 yasindayim

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarıCevapla

   Merhaba, karşı taraf dava açamaz. Sadece şikayette bulunabilir. Dava açılıp açılmayacağı adli makamlar tarafından belirlenir. Bizimle iletişime geçerseniz daha detaylı yardımcı olabilirim.

 2. Avatar
  Batuhan Cevapla

  Merhabalar bugün twitterda birine çok ağır olmayan şerefini onurunu incitmeyen bir kaç sözcük sarf ettim. Hesabım anonimdi hiçbir foto ve adımı içeren bir yazı yoktu fakat karşı taraf size hakaret davası açacağım yazmış. Bende haliyle çekindim, panik oldum bana şey dedi: Avukatım aracılığıyla dava açtım pazartesi günü size mahkeme kağıdı gelecek falan dedi. Aynı gün içinde hemen dava açılıyor mu. Bu kadar hızlı bir sürede sonuçlanabiliyor mu yoksa beni mi kandırıyor, korkutmaya çalışıyor. E devletime baktım henüz gözükmüyor pazartesi gözükür o diyor Çok merak ediyorum lütfen yardım edermisiniz. Olay daha bugün yaşandı.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarıCevapla

   Merhabalar, bizimle iletişime geçerseniz detaylı bilgi için yardımcı olabiliriz..

 3. Avatar
  Ayfer Cevapla

  Birisi fake hesaptan bana s.k.şmeye çağrılıyosun galiba , diye bir cümle kurdun ben bu şahistan şikayetci olabilirmiyim amacım sadece ismini öğrenip fabrikadan kovdurmak

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarıCevapla

   Merhabalar, iletişim bölümünden bizi ararsanız daha iyi yardımcı olabiliriz. İyi günler

 4. Avatar
  Uktu kaya Cevapla

  Twitterdan bir hakeme çokta ağır olmadığını düşündüğüm bir hakaret içerikli twit attım. Karakoldan arandım ve ifadeye çağrıldım ne yapmam gerekir.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarıCevapla

   Merhaba, randevu için İletişim sayfasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.