Sosyal Medyada Hakaret Soru-Cevap

Sosyal Medyada Hakaret Soru-Cevap

Teknolojinin gelişmesiyle beraber bazı suç oranları da gittikçe artmaktadır. Bunlardan biri de sosyal medya aracılığıyla hakaret suçu işlenmesidir.

Twitterda hakarete uğradım? Şikayetçi olabilir miyim? 

Hakarete uğradığınızı öğrendiğiniz andan itibaren 6 ay içinde adli makamlara başvurarak şikayetçi olabilirsiniz.

İnstagramda sahte bir profil tarafından şahsıma hakaret edildi? Şikayetçi olabilir miyim? 

Şikayetçi olabilirsiniz. Ancak şikayet dilekçesi üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, facebook, twitter, instagram gibi sosyal paylaşım siteleri ile ilgili olarak yapılan istinabe taleplerini Amerika Birleşik Devletleri adli makamları cevaplamadığından dolayı sahte profil sahibi bulunamadığından dolayı bu tür durumlarda kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmektedir. Ancak Yargıtay, twitter, facebook ve instagram adlı sosyal paylaşım sitelerindeki profil bilgilerinin ve diğer hususların araştırılarak şüpheli veya şüphelilerin kimlik bilgilerinin tespit edilmeye çalışılması gerektiğini belirtmektedir.

Facebookta birine mesaj yoluyla hakaret ettim. Ne kadar ceza alırım?

Sosyal medya aracılığıyla hakaret fiili sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti şeklinde işlenirse ceza 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası (gün para cezası) şeklinde olacaktır. Ancak hakareti alenen (herkese açık bir sayfada yorum yaparak vb.) işlemeniz durumunda ceza altıda biri oranında artırılacaktır.

Tanıdığım biri başka bir arkadaşımın profilinde bana hakaret etmiş. Şikayetçi olabilir miyim?

Türk Ceza Kanunu 125. maddenin 1. fıkrası, “Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerekir” diye belirtmektedir. Sizin yokluğunuzda size karşı hakaret edildiyse en az üç kişinin bu duruma şahit olması gerekmektedir. Aksi takdirde şikayetçi olmanız bir şeyi değiştirmez.

Facebookta bir kişinin bana küfür etmesi üzerine ben de ona küfür ettim. Bu nedenle ceza alır mıyım? 

Türk Ceza Kanunu 129. maddenin 3. fıkrası gereğince; Hakaret suçunun karşılıklı olarak işlenmesi halinde, olayın mahiyetine göre, taraflardan her ikisi veya biri hakkında verilecek ceza üçte birine kadar indirilebileceği gibi, ceza vermekten de vazgeçilebilir.

İnstagramda tanımadığım biri bana sürekli hakaret mesajları atıyor. Ne yapmam lazım?  

2 şekilde hareket edebilirsiniz. Birinci yöntem olarak, hakaret mesajlarının ekran görüntüsünü ve size hakaret mesajları atan profilin bilgilerini almanız gerekir. İkinci yöntem ise E-Tespit sistemini kullanmanız gerekir. E-tespit sistemi nasıl kullanılır BURADAN öğrenebilirsiniz.

Beddua etmek hakarete girer mi ?

Yargıtay içtihatlarına bakıldığı zaman beddua etmenin hakaret kapsamında olmadığı görülmektedir.

Daha ayrıntılı bilgi ve hukuki destek için bizimle İLETİŞİME geçebilirsiniz.

5 / 5 ( 8 puan )

Kişiler bunları düşünüyor

  1. Berat Cevapla

    Instagram’da bir postta adamın biri bana küfür etti bende ona karşılık verdim sonra başka biri daha kufetti onada karşılık verdim misliyle sonra bı dm geldi cimerden üstüme dava açmış çocuk . E devletim yok ceza alirmiyim 16 yasindayim

    • Av. Yekcan Öner Gönderi yazarıCevapla

      Merhaba, karşı taraf dava açamaz. Sadece şikayette bulunabilir. Dava açılıp açılmayacağı adli makamlar tarafından belirlenir. Bizimle iletişime geçerseniz daha detaylı yardımcı olabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir