Çekişmeli Boşanma Davası

çekişmeli boşanma davası

Boşanma davası 2 türlü görülebilir. Bunlardan biri anlaşmalı boşanma diğeri ise çekişmeli boşanmadır.

Çekişmeli Boşanma Davası Nedir ?

Eşlerin, boşanmanın sonuçları konusunda anlaşamaması halinde taraflardan biri genel veya özel boşanma sebeplerinden birine dayanarak boşanma davası açar. Bu dava çekişmeli olarak görülür.

Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır ?

1- Eşlerin boşanmanın sonuçları konusunda anlaşamaması halinde eşlerden biri çekişmeli boşanma davası açabilir. Öncelikle dava dilekçesi hazırlanmalıdır. Dava dilekçesinin mutlaka bir avukat yardımıyla hazırlanmasını öneririz. Aksi takdirde dilekçede yapılacak bir yanlışlık geri dönülemez zararlara yol açabilecektir.

2- Dava dilekçesi hazırlandıktan sonra sunacağınız delillerle birlikte yetkili ve görevli mahkemede dava açmanız gerekir.

3- Dava açıldıktan sonra mahkeme bir tensip zaptı düzenleyecektir. Tensip zaptı ve dava dilekçesi davalıya tebliğ edilerek dilekçeler aşaması başlayacaktır. Dava dilekçenize karşı davalı taraf bir cevap dilekçesi yazacak, daha sonra davacı taraf tekrar bir dilekçe yazacaktır. Son olarak davalı taraf ikinci cevap dilekçesini verdikten sonra dilekçeler aşaması tamamlanmış olacaktır.

4- Dilekçeler aşaması tamamlandıktan sonra en kısa sürede ön inceleme duruşması yapılır. Ön inceleme tamamlandıktan sonra da tahkikat aşamasına geçilecektir.

Çekişmeli Boşanma Ne Kadar Sürer ?

Çekişmeli boşanma davası anlaşmalı boşanma davasına göre çok daha uzun sürmektedir. Çekişmeli boşanmalar en az 1 yıl sürmektedir. Dosyanın durumu, mahkemenin yoğunluğu ve mücbir sebeplerden ( pandemi vs.) dolayı daha da uzayabilmektedir.

Anlaşmalı Boşanmanın Çekişmeli Boşanmaya Dönüşmesi

Taraflar boşanmanın sonuçları konusunda anlaşarak davaya başlamışlar ancak daha sonrasında anlaşmazlık yaşanmışsa anlaşmalı olarak görülen dava çekişmeli olarak görülmeye başlanır. Ayrıca boşanma protokolünde eksiklik bırakılmış ve sonrasında eksik konu üzerinde uzlaşılamamışsa yine aynı şekilde dava çekişmeli boşanma davasına dönecektir.

Çekişmeli boşanmada taraflar iddialarını ispatlamak durumundadır. Aynı zamanda hakim, tarafların ikrarı ile (kabullenmeleri) bağlı olmayacaktır.

Çekişmeli Boşanmada Avukat Şart Mı ? 

Boşanma davalarında avukat tutmak zorunlu değildir. Hem anlaşmalı hem de çekişmeli boşanma davasında avukat bulundurmak mecburi değildir.

Çekişmeli Boşanma Avukat Ücreti

Çekişmeli boşanmada avukatlık ücreti 2024 yılı için İstanbul Barosu’nun belirlediği asgari ücret 78.000,00 TL’ dir. Ücret konusunda daha detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir