Boşanmada Ev Eşyaları

boşanmada ev eşya

Özellikle çekişmeli boşanma davasının görülmesi sırasında taraflar arasında çıkan anlaşmazlıklardan en önemlisi de kişisel eşya ve ev eşyaları konusudur. Bu durumda yaşanan uyuşmazlıklar üzerine açılacak olan eşya alacağı davaları ile eşlerden her biri diğerinde bulunan eşyasını evlilik birliğinin devamı sırasında veya evlilik birliğinin sonlanması halinde isteyebilecektir.

Eşya alacağı davası açılabilmesi için eşlerin boşanmış olmaları ya da boşanma davası açmış olmaları önemli değildir. Taraflar arasındaki mal rejimi sona ermese bile eşya alacağı davası açılabilecektir.

Boşanmada Ev Eşyalarının Paylaşımı

Ev eşyalarının paylaşımı konusunda üç ihtimal vardır.

1-) Evlilik birliğinin kurulmasından önce alınan eşyalarda, taraflardan biri veya onun ailesi ödeme yapmıştır. 

Tarafların yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılma rejimini seçtiğini varsayacağız. Eğer eşlerden biri veya onun ailesi evlilikten önce ev eşyasını almışsa o zaman bu eşyalar kişisel mal varlığı sayılacaktır. Bu sebeple eşyaların iadesi veya eşyaların maddi değeri karşı taraftan istenebilecektir.

2-) Ev eşyaları evlilikten önce alınmıştır ancak ödemeler evlilik devam ederken yapılmıştır. 

Eşlerin, evlilikten önce yaptıkları ödeme miktarı kişisel mal varlığına dahil olacaktır. Evlilikten sonra yapılan ödemeler ise edinilmiş mal varlığına dahil olacaktır.

3-) Evlilik sürerken ev eşyaları alınmış ve boşanma davası açıldıktan sonra bile ödemesi devam etmektedir. 

Evlilik devamı süresince alınan eşyalar her iki eşin ortak malı sayılacaktır. Ödemelerin kim tarafından yapıldığı önemli değildir. Evlilik sürerken alındığı için her iki eş eşit şekilde hak sahibi olacaktır.

Boşanma davası açıldıktan sonra mal ayrılığı rejimi devreye girdiği için ödemesi devam eden eşyanın ödemesini kim yapıyorsa o oranda kişisel mal varlığı sayılacaktır.

Boşanmada Ev Eşyalarının Tespiti 

Boşanma davası süreci içerisinde eşler aynı zamanda ev eşyalarının tespitini isteyebilecektir. Bunun için eşya tespiti davası açılması gerekmektedir. Bu davanın açılma nedeni ise genelde eşlerden birisinin boşanma süreci içerisinde kendisine verilmesi gereken eşyaları alamamasından dolayı kaynaklanmaktadır. Hatta kişisel eşyalarının bile verilmemesi gibi bir durum söz konusu olabilir. Boşanma davasında eşya tespiti için davayı açan kişi tarafından bir dilekçe yazılarak Aile Mahkemesinden talep edilebilir.

Boşanmada Ev Eşyalarının Kaçırılması

Boşanma davası açıldıktan sonra eşler birbirinden mal kaçırabilmektedir. Bu nedenle bu tür durumlarda eşler çeşitli önlemler almak istemektedir. Ev eşyalarının kaçırılmasını önlemek için en uygun yol bir an önce ev eşyalarının tespiti davasının açılmasıdır. Bu durumda eşin mal kaçırması halinde bile mağdur tarafın hakkı maddi olarak korunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.