Boşanma Davası Ücreti ve Boşanma Avukatı Ücreti

Boşanma Davası Ücreti ve Boşanma Avukatı Ücreti

Boşanma davası açmak isteyen kişilerin kafasına takılan en çok sorulardan bazıları; Boşanma davası ücreti ne kadar? Boşanma avukatı ücreti ne kadar? Boşanma davası ücretini kim öder? Anlaşmalı boşanma ücreti, boşanma dilekçesi ücreti gibi sorulardır. Detaylı bir şekilde boşanma sürecinde karşınıza çıkabilecek masraf ve ücretleri anlatacağız.

Boşanma Davası Ücreti 2024

Boşanma davalarında boşanmanın türüne göre boşanma dava ücreti de farklılık gösterecektir. Boşanma türleri, anlaşmalı boşanma davası ve çekişmeli boşanma davasıdır. Anlaşmalı boşanma davası, çekişmeli boşanma davasına göre daha az masraflı olmakla birlikte daha kısa sürede sonuçlanmaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ücreti 2024 

Anlaşmalı boşanma ücreti ne kadar 2024? Anlaşmalı boşanma davası için mahkemeye başvurulduğunda bir takım harçlar ve masraflar ( başvuru harcı, peşin harç, giderler) ödenecektir.  Anlaşmalı boşanma davası harç ücreti 2024 için yaklaşık olarak 2000-2500 TL civarındadır.

Anlaşmalı boşanma davası avukat ile takip edilecek ise anlaşmalı boşanma avukatlık ücreti de avukata ödenecektir.  Anlaşmalı boşanma avukat ücret bilgisi için ofisimizle iletişime geçebilirsiniz. Anlaşmalı boşanma dahi olsa hak kaybına uğramamak ve sürecin hızlı ve sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için uzman bir boşanma avukatı ile davayı takip etmeniz önerilir.

Anlaşmalı boşanma harç hesaplama için UYAP vatandaş portal sistemini kullanarak harcınızı hesaplayabilirsiniz.

Çekişmeli Boşanma Davası Ücreti 2024

Taraflar boşanmanın sonuçlarında anlaşmaması nedeniyle boşanma davası çekişmeli olarak görülmektedir. Çekişmeli boşanma davasında taraflardan biri davayı açar. Çekişmeli boşanma davasında kusur çok önemli bir unsurdur. Bu nedenle davanın uzman boşanma avukatı ile yürütülmesi sizin lehinize olacaktır. Çekişmeli boşanma ücreti, anlaşmalı boşanma ücretine göre daha fazladır. Çünkü çekişmeli boşanma davası daha uzun sürmektedir. Uzun sürmesi nedeniyle bir çok işlem yapılmaktadır. Çekişmeli boşanma avukat ücreti için net bir şey söylenemez. Duruma göre ücret farklılık göstermektedir.

Boşanma Davası Masrafı Ne Kadar?

Boşanma davası açılırken belli bir miktarda harç ve avans ödenmektedir. 2024 yılında yaklaşık olarak 2000-2500 TL arasında bir ücret çıkabilmektedir. Boşanma davasının anlaşmalı veya çekişmeli olması, tanıklara tebligat çıkarılması, dosyanın bilirkişiye gönderilmesi gibi durumlar da ücrete etki etmektedir.

Boşanma Davası Ücretini Kim Öder? 

Boşanma davası ücretinin kimin ödeyeceği durumu çekişmeli veya anlaşmalı boşanmaya göre değişecektir. Çekişmeli boşanma davasında davayı açan taraf harç ve giderleri ödeyecektir. Anlaşmalı boşanmada ise taraflar kendi aralarında anlaşabilecektir.

Boşanma Dilekçesi Ücreti

Boşanma dava dilekçesi ücreti, boşanmanın anlaşmalı veya çekişmeli olmasına ve avukatın sarf edeceğe emeğe göre değişkenlik gösterecektir.

Boşanma Avukatı Ücreti

Boşanma davasında avukat ücreti duruma göre değişkenlik gösterir. Davanın çekişmeli veya anlaşmalı olması, boşanma nedenleri, davanın süresi gibi durumlar ücretin belirlenmesini de etkileyecektir. Bu nedenle ücret konusunda net bir şey söylenemez. Ancak;

İstanbul Barosu tarafından tavsiye niteliğinde olan boşanma davası ücreti 2024 yılı itibariyle aşağıdaki gibidir:

 • Anlaşmalı Boşanma Davası Ücreti: 52.500,00 TL
 • Çekişmeli Boşanma Davası Ücreti: 78.000,00 TL
 • Çekişmeli ve maddi, manevi tazminat istemli Boşanma Davası Ücreti: 78.000,00 TL ’den az olmamak üzere dava değerinin % 15’i
 • Nafaka Davası Ücreti: 45.000,00 TL olarak belirlenmiştir.

Öner Hukuk ve Danışmanlık olarak anlaşmalı boşanma veya çekişmeli boşanma davanızda ister dava sürecinin yürütülmesi isterse de hukuki danışmanlık verilmesi hususlarında detaylı ve titiz bir şekilde hizmet verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

 1. Avatar
  Melek Cevapla

  anlaşmalı boşanma ücretinin ne kadar olduğunu araştırıyordum bu siteye denk geldim gerçekten çok açıklayıcı anlatmışlar.

 2. Avatar
  Yusufxx Cevapla

  Eşimle anlaşamıyorduk zorunlu ayrılık oldu ama eşimin ve avukatının yüksek meblağa beklentileri ile bana dava açıldı ama öner hukuk bürosu beni bu taleplerin hepsini onlara boşa çıkartıp kurtaran bir kahraman oldu çok başarılı ve tecrübeli bir hukuk bürosu sağolsunlar

 3. Avatar
  Metin Mumcu Cevapla

  Saygın bir avukat bürosu sağolsunlar çok yardımcı oldular ücrette indirimde yaptılar allah razı olsun sağolun varolun minnettarım size

  • Avatar
   Serhat

   anlaşmalı boşanma ücretinin ne kadar olduğunu araştırıyordum bu siteye denk geldim gerçekten çok açıklayıcı anlatmışlar.

 4. Avatar
  Tuba Cevapla

  Eşimden boşanacağım ama bu işleme ne kadar bir para vereceğimi bilmiyordum bu yazı çok yararlı oldu beni için hazırlayanın eline sağlık

 5. Avatar
  Hüseyin Cevapla

  Nafaka davası ücretini araştıyordum.Bubyazı sayesinde öğrenmiş oldum. Teşekkür ederim

 6. Avatar
  Arif Emre can Cevapla

  Açıklayıcı bir avukat gerçekten bütün aklımda kalan soruları sordum işinin ehli kişi gerçekten teşekkür ediyorum

 7. Avatar
  Umut Yaldız Cevapla

  Amcam ile yengem anlaşamıyordu. Tüm ailenin içinde huzursuzluk vardı. Taki sizlerle tanışana kadar. Sizinle tanıştıktan sonra herşey yeniden eskisi gibi oldu. Teşekkürler

 8. Avatar
  Mehmet ali Cevapla

  Bazı insanlar gecim sıkıntısı nedeniyle geçinememek de ve boşanmaya karar vermekteler, zaten geçinemeyen ve anlasamayan bir çift için anlaşmalı boşanma için mahkeme harcı vs ve birde üstelik avukat ücreti 7.000 TL , şimdi ne yapsın bu garibanlar nasıl boşansınlar!!!!

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Öncelikle merhaba, 15-16 yıllık bir eğitimden sonra avukat oluyoruz. Her meslek gibi maddi kazanç da bizim için gerekli bir durum. Gelinliğe, balayına, düğüne binlerce lira harcayıp, iş boşanmaya geldiği zaman verilen fiyatın fazla olduğunu, avukatın ücretini hak etmediğini düşünüyorlar. Davanızı, sorununuzu bize bırakıp hiçbir şeyle uğraşmayıp (istisnalar hariç) tüm ceremeyi avukatın çektiğini bilmeniz gerekiyor. Ayrıca maddi gücü olmayanlar için Adli Yardım kurumu devreye girmektedir. Maddi geliri olmayanlar Adli Yardım bürosuna başvurabilir. İyi günler dilerim.

 9. Avatar
  Melike Cevapla

  Isini hakkini vererek yapan basarili bir avukat burosu bosanma davam ile cok iyi ilgilenip hallettiler bu sorunu ne kadar tesekkur etsem azdir.

 10. Avatar
  Melek Cevapla

  Öner hukuk bürosu sayesinde boşanma davam kısa sürede bitti. Desteğiniz için teşekkürler

 11. Avatar
  İbrahim Cevapla

  Fiyatını merak eden bir arkadaşım vardı. İyi ki bu siteye denk geldim. Hemen linkini ona gonderiyorum.

 12. Avatar
  Barış Geçmen Cevapla

  Yıllardır süren boşanma davamı sonuca bağladılar. Gerçekten yardımları adına çok teşekkür ederim. Herkese de tavsiye ediyorum.

 13. Avatar
  Başkan Beyy Cevapla

  İşini profesyonel şekilde yapan bir avukat. Çok güzel ilgilendi. Fiyat konusunda da yardımcı oldu. Tavsiye ederim.

 14. Avatar
  Orkun Cevapla

  Boşanmanın ücretini ve boşanma davasını diğer sitelere nazaran en iyi anlatan site burasıdır teşekkür ederim

 15. Avatar
  Aylin Cevapla

  Eşimle boşanmak üzereyiz ve açıkçası boşanma davası ücretlerini merak ediyordum çok açıklayıcı ve detaylı yazmışsınız sayenizde kafamdaki tüm soru işaretleri dağıldı emeğinize sağlık teşekkürler.

 16. Avatar
  Hasan Cengiz Cevapla

  Kendisine çok teşekkür ediyorum haklı olduğum halde haksız çıkmak üzere olduğum davada kazanmama yardımcı oldu çok saygın ve dürüst bir insan kendisi.

 17. Avatar
  muhammet Cevapla

  Sitede güzelce anlatılmış
  Boşanmalar da verilecek paraların hepsi güzel bir düzende anlatilmiş

 18. Avatar
  Emre Yılmaz Cevapla

  Boşanma sürecimizde bana çok yardımcı oldular. Çok memnun kaldım. İşinde iyi tecrübeli bilgili harika bir avukattır. Sevdim. Kendisini ?

 19. Avatar
  Muhammet Cevapla

  Bu boşanma konusunda hukuk bize hangi haklar tanıyor ve fiyatları nasıl değişiyor hakkında pek bilgim yoktu. İyi ki bu makaleye denk geldim. Baya açıklayıcı bir makale yani gereken tüm bilgileri öğrendim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir