Bilişim Sistemlerinin, Banka veya Kredi Kurumlarının Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık Suçu ve Cezası

 Türk Ceza Kanunu 158. madde 1. fıkranın (f) bendine göre; Bilişim sistemi, banka veya kredi kurumlarının kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçu işlenebilir.

Bilişim sistemi ve banka kurumlarının kullanılması suretiyle işlenen dolandırıcılık suçu temel dolandırıcılık suçunun nitelikli halini oluşturmaktadır. Dolandırıcılık ile ilgili ek bilgiye dolandırıcılık suçu makalemizden bakabilirsiniz.

Bilişim Sistemlerinin Araç Olarak Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık

Öncelikle bilişim sisteminin ne anlama geldiğini bilmek gerekir. Peki, bilişim sistemi nedir ?

Verileri toplayıp yerleştirdikten sonra bunları otomatik işlemlere tabi tutma olanağı veren manyetik sisteme “bilişim sistemi” denmektedir. Günümüzde bilişim sistemi hayatımızın her anında var olmaktadır. Kullandığımız akıllı telefonlar, bilgisayarlar vb. ürünlerin hepsi bilişim sistemini barındırmaktadır. Hem iş hem de günlük hayatımızın vazgeçilmezi durumuna gelmiştir.

Bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılmasından amaç, verileri otomatik olarak işleme tabi tutan sistemden araç olarak yararlanmak suretiyle kişi veya kişilerin aldatılması ve bu yolla haksız kazanç sağlanması durumudur.

Banka veya Kredi Kurumlarının Araç Olarak Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık

Güvenli kurumlardan olan banka veya kredi kurumunun araç olarak kullanılması dolandırıcılık suçunun işlenmesi açısından önemli bir kolaylık sağlamaktadır. Banka ve kredi kurumları açısından dikkat edilmesi gereken durum, bu kurumları temsilen bu kurumlar adına hareket eden kişilerin başkalarını kolayca aldatabilmesidir. Banka ve kredi kurumuna duyulan güven sayesinde mağdur kolayca aldatılabilmektedir. Çünkü mağdur banka ismini duyduktan sonra araştırma gereği duymayarak güven duymakta ve kandırılmaktadır.

Peki, Kredi Kurumu nedir? Kanun gereği borç para vermeye yetkili kılınmış olan kurumlara Kredi Kurumu denmektedir.

Bilişim Sistemlerinin, Banka veya Kredi Kurumlarının Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık Suçunun Cezası 

Dolandırıcılık suçunun “Bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının kullanılması” suretiyle işlenmesi halinde, üç yıldan on yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

Bilişim Sistemlerinin, Banka veya Kredi Kurumlarının Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık Suçunda Görevli Mahkeme 

Türk Ceza Kanunu 158. maddesindeki nitelikli dolandırıcılık hallerinin tümünde görevli mahkeme Ağır Ceza Mahkemesi’dir.

Bilişim Sistemlerinin, Banka veya Kredi Kurumlarının Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık Suçunda Yetkili Mahkeme

Ceza Muhakemesi Kanunu uyarınca yetkili mahkeme, suçun işlendiği yer mahkemesidir. Dolandırıcılık suçlarında, hileli hareketin gerçekleştirilerek haksız menfaatin sağlandığı yer mahkemesi yetkilidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir