Sosyal Medya Hesabının Çalınması

Sosyal Medya Hesabım Çalındı Ne Yapmalıyım?

Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber artan sosyal medya kullanımı hesap şifrelerinin ele geçirilmesi, hacklenmesi gibi birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Facebook hesabım çalındı ne yapmalıyım? İnstagram hesabım çalındı ne yapmalıyım? Bu yazdığımız yazıda ne yapmanız gerektiği detaylıca açıklanmıştır.

Sosyal Medya Hesabım Çalındı Nereye Şikayet Edebilirim?

İnstagram hesabım çalındı nereye şikayet edebilirim? Facebook hesabım çalındı nereye şikayet edebilirim? Sosyal medya hesabınızın çalınması durumunda şikayeti yetkili makamlara yapmanız gerekir. Yetkili makamlar Cumhuriyet Başsavcılığı ve kolluk kuvvetleridir. Eğer şikayetinizi kolluğa yaparsanız bu durum derhal savcılığa bildirilmelidir.

Sosyal Medya Hesabı Çalınması Suç Duyurusu

Yukarıda anlattığımız gibi sosyal medya hesabınızın ele geçirilmesi durumunda suç duyurusunu cumhuriyet başsavcılığına veya kolluk kuvvetlerine yapabilirsiniz. Kolluk kuvvetlerine suç duyurusunda bulunduğunuz zaman bu durum derhal savcılığa bildirilecektir.

Sosyal Medya Hesabının Çalınması Hangi Suça Girer?

Sosyal medya hesabının çalınması durumunda Türk Ceza Kanunu’ndaki 243. maddedeki “Bilişim Sistemine Girme” suçu oluşacaktır. Çalınan hesapla yapılacak işlemlere göre başka suçlar da oluşabilecektir.

İnstagram Hesabının Çalınması Suçu

İnstagramın çalınması hangi suç olur? İnstagram hesabının çalınması durumunda TCK 243. maddesindeki “Bilişim Sistemine Girme” suçu oluşur. Hesabın çalındıktan sonra başka bir işlem yapılması durumunda da başka suçlar oluşabilir.

Sosyal Medya Hesabı Çalma Cezası

Sosyal medya hesabı çalmanın cezası ne kadardır?  5237 sayılı TCK Madde 243 Bilişim sistemine girme suçunu ele alan maddeye göre ceza verilecektir.

TCK Madde 243 – (1) Bir bilişim sisteminin bir kısmına ya da tamamına hukuka aykırı olarak giren, şifre değişimi yaparak orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis cezası veya adli para cezası verilir.

(2) Yukarıdaki fıkrada tanımlanan eylemlerin bedeli karşılığı yararlanılabilen sistemler hakkında işlenmesi durumunda, verilecek ceza yarı oranına kadar indirilir.

(3) Bu eylemler nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse, altı aydan iki yıla kadar hapis cezasına çarptırılır.

(4) Bir bilişim sisteminin kendi içinde veya bilişim sistemleri arasında gerçekleşen veri transferlerini, sisteme girmeksizin teknik araçlarla hukuka aykırı olarak izleyen kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Sosyal medya hesabının çalınmasından sonra o hesapla işlem yapılması durumunda da TCK 244. maddedeki Sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme suçu oluşur.

TCK Madde 244 – (1)’de Bir bilişim sisteminin çalışmasını engelleyen veya bozan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Bu fiillerin bir banka veya kredi kurumuna ya da bir kamu kurum veya kuruluşuna ait bilişim sistemi üzerinde işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(4) Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan fiillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya başkasının yararına haksız bir çıkar sağlamasının başka bir suç oluşturmaması halinde, iki yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına çarptırılır.

İlginizi Çekebilir

 1. Avatar
  Esma Cevapla

  Benim ınstegram hesabım çalındı benim adımla miletı dolandırıp taciz ediyorlar acil önlemini almanızı arz ederim

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, Danışmanlık almak için Whatsapp uygulaması veya GSM üzerinden randevu talep edebilirsiniz.

 2. Avatar
  Yeter Cevapla

  İstagram hesabim calindi
  Benim adima insanlara mesaj atip dolandirmaya calisiyorlar
  Acil yardim istiyorum

 3. Avatar
  Ayten Cevapla

  Merhaba benim de hesabim calindi 1 haftayi gecdi bile vermiyolar sayfami para istediler vermedim sayfami vermiyolar bide şahsi sayfam resimlerim var ne yapa bilirim ????

 4. Avatar
  Mervenur yılmaz Cevapla

  İnstegram hesabım çalındı benim adıma fotoğraf paylaşıyor başka bir hesaptan mesaj atıyoruz hesabı vermeyeceğini söylüyor

 5. Avatar
  Ramazan altın Cevapla

  İstağram hesabım çalındı Ankaradan girildiği tesbit edildi okadar Resmim vardı gitti ????

 6. Avatar
  Hakan akbay Cevapla

  Abimin Facebook hesabını tanimadimiz bir adam çalmış neyaptiysak geri alamadık çalan kişiye geri vermesini söyledik küfürler etti savcılığa şikayet etcemizi söyledik gene hakaretler etti nere şikayet etmeliyiz abimin adına milleti dolandirmasindan korkuyoruz

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, buradan sadece kısa sorulara kısa cevaplar vermekteyiz. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçerek randevu talep edebilirsiniz.

 7. Avatar
  Ali Cevapla

  Merhaba benim Gmail hesabımı çaldılar ve telefonumdan silindi şifreyi degiştirdi lütfen bana yardım eder misiniz hesabımı calan evet dokunmuyor?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, hesap geri alma işlemleriyle uğraşmıyoruz. Hukuki süreçlerle ilgilenmekteyiz.

 8. Avatar
  Yasin Cevapla

  Cahit aslan facebok hesabımı çaldılar sizin alıp bana vermenizi rica ederim

  • Avatar
   Yekcan Öner

   Merhaba, tabii ki iletişim sayfasından bize ulaşarak danışmanlık almak için randevu talep edebilirsiniz.

 9. Avatar
  Tansu Cevapla

  Hesabım eski sevgilim tarafından çalındı. Benim adıma kullanıyor aktif olarak ve bir türlü geri alamıyorum. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum

  • Avatar
   Yekcan Öner

   Merhaba, bunun için şikayette bulunabilirsiniz.

 10. Avatar
  Barış Cevapla

  Abi ben 14 yaşındayım benim fecebok hesabım çalındı nasıl geri ala bilirim ismimi ve e posta ile numaramı değiştirmişler pubg hesabimida aldılar????????

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, aileniz bizi arayarak randevu talep edebilirler.

  • Avatar
   Yekcan Öner

   Merhaba, hukuki süreçler için yardımcı olabiliriz. Detaylı bilgiler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 11. Avatar
  Duygu Keskin Cevapla

  Instagram hesabım çalındı ve ordan dolandırıcılık işi yapıyorlar lütfen yardım edin

  • Avatar
   Yekcan Öner

   Merhaba, bunun için hukuki yol izlememiz gerekecek.

  • Avatar
   Yekcan Öner

   Merhaba, bunun için şikayette bulunabiliriz.

 12. Avatar
  kasım Selçuk Cevapla

  benim Facebook hesabım çalındı yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler ediyorum.. bu benim Facebook hesabım yanlizyolc.1969@hotmail.com çalındı

 13. Avatar
  kasım Selçuk Cevapla

  benim Facebook hesabım çalındı yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler ediyorum.. bu benim Facebook hesabım yanlizyolcu.1969@hotmail.com çalındı .. bu benim Facebook hesabım arkadaşlar benim hakkımda cinsellik içerik baylasimlar yapmışlar Facebook dan hesabım çalındı için benim alakam yoktur

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, bu durumda savcılığa şikayette bulunabiliriz.

 14. Avatar
  Sevilay Cevapla

  Instagram hesabin çalındı dolandırıcılık yapıyorlar lütfen yardımcı olurmusunuz

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, infaz hesaplaması için ofisizimizle iletişime geçerek danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir