Boşanma Olmadan Nafaka

nafaka

Boşanma Olmadan Nafaka Alınır Mı?

Taraflar, Türk Medeni Kanunu 196 ve Türk Medeni Kanunu 197. Maddelere göre boşanma gerçekleşmeden de nafaka talep edilebilir.

Eşlerin birlikte yaşamaya devam ederken nafaka talep etmesi halinde TMK m.196 ya göre talep edilmesi gerekir. Mahiyeti itibariyle istenilen nafaka tedbir nafakası niteliğindedir.

Madde 196 – (1) Eşlerden birinin istemi üzerine hâkim, ailenin geçimi için her birinin yapacağı parasal katkıyı belirler.
(2)
Eşin ev işlerini görmesi, çocuklara bakması, diğer eşin işinde karşılıksız çalışması, katkı miktarının belirlenmesinde dikkate alınır.
(3)
Bu katkılar, geçmiş bir yıl ve gelecek yıllar için istenebilir.

Eşlerin birlikte yaşamaya ara vermesi halinde TMK m.197 ye göre nafaka talep edilmesi gerekir.

Madde 197 – (1) Eşlerden biri, ortak hayat sebebiyle kişiliği, ekonomik güvenliği veya ailenin huzuru ciddî biçimde tehlikeye düştüğü sürece ayrı yaşama hakkına sahiptir.
(2) Birlikte yaşamaya ara verilmesi haklı bir sebebe dayanıyorsa hâkim, eşlerden birinin istemi üzerine birinin diğerine yapacağı parasal katkıya, konut ve ev eşyasından yararlanmaya ve eşlerin mallarının yönetimine ilişkin önlemleri alır.

Bu maddelerden de anlaşılacağı üzere boşanma gerçekleşmeden de nafaka talep edilebilir. Dikkat etmek gerekir ki TMK 197 ye göre ayrı yaşamak isteyen ve diğer eşten nafaka talep eden eş için, haklı sebep bulunmalıdır. Burada haklı sebepten kast sadakat yükümlülüğüne aykırı davranış, aldatma, fiziksel şiddet, ekonomik şiddet, cinsel şiddet, evden kovma ve evlilik birlikteliğine ilişkin yükümlülükleri yerine getirmeme gibi davranışlardır.

Boşanma Olmadan Nafaka Davası

Nafaka için eşlerden birinin talebi gereklidir. Nafaka talebi görevli mahkeme olan Aile Mahkemelerinde dava ile gerçekleştirilmelidir. Aile mahkemelerinin olmadığı yerlerde ise, Asliye Hukuk Mahkemelerinde nafaka davası açılabilir. Yetkili mahkeme ise eşlerden birinin yerleşim yeri mahkemesidir.

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi’nin 2016/5505 Esas 2016/9789 Karar sayılı kararına göre; “Somut olayda mahkemece özetle; davacının ayrı yaşamada haklı olduğunu ispat edemediği gerekçesi ile davanın reddine karar verilmiş ise de, davacı tanıklarından …. yeminli beyanları ile tarafların ayrı evi olmasına rağmen davalının ailesi ile birlikte yaşadıklarını, yine ….beyanında; kendisi balkonda otururken davalının davacıyı baba evine bırakıp gittiğini gördüğünü belirtmiş olmakla davalının davacıya, kendi ailesinden ayrı bir aile hayatı sağlamadığı ve davalı tarafından baba evine bırakıldığı anlaşılmaktadır. O halde mahkemece; davacının, tanık beyanı ile ayrı yaşamada haklılığını ispat ettiği kabul edilerek, tarafların sosyal ve ekonomik durumları ve hakkaniyete göre davacı lehine uygun bir miktar nafakaya hükmedilmesi gerekirken yukarıdaki gerekçe ve yanılgılı değerlendirme ile davanın reddine karar verilmesi doğru görülmemiş bozmayı gerektirmiştir.”

Boşanma Olmadan Nafaka Davası Dilekçe Örneği

Boşanma olmadan nafaka talebi için hazırlanacak olan dava dilekçesinin yazılması hukuki tecrübe ve bilgi birikim gerektiren bir durumdur. Bu nedenle boşanma olmadan nafaka davası dilekçesinin hazırlanması için uzman bir avukattan destek almanızı önermekteyiz.

İlginizi Çekebilir

 1. Avatar
  gokhan Cevapla

  meraba bana karsi acilan bosanma davasinda halen surmekte olan bosanma devam etmektedir ve 1.5 yil surmekye olan bosanma turkiye ve fransada acilmistir ve bu bosanma sureceni de cocuklari gostermiyor ve gondermekyedir turkiyede acılan davada cocuklari alma ve gorebilme karari cikmidtir ve nafaka ödenmektedir.zma adlen fransada yasamzktayiz ne yapabilirim

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, Uluslararası hukuki durumlar devreye girer bu tür durumlarda. Bizimle iletişime geçersiniz daha iyi yardımcı olabiliriz.

 2. Avatar
  Ayfer Y Cevapla

  Annem babam 55 yıldır evli. Ancak son birkaç yıldır annemiz çocukları olan bizlerin yanında kalıyor sıklıkla çünkü babamın fiziksel ve ruhsal şiddetine maruz kalıyor. Annem “rezillik çıkmasın” diyerek resmi şikayetten hep kaçındı. Babamın ayrıca annemi aldatma durumu da var. Epey karışık aslında, işin içinde çok iş var. Ortak evleri dışında kirada olan daireler var, babamın iki ayrı emekli maaşı var fakat annem maddi olarak sıkıntı çekiyor. Annemin de boşanma davası açmadan nafaka talep hakkı var mıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir