Müşterek Çocuğun Yurtdışına Çıkış İzni

Yurtdışı Çıkış Muvafakatname

Çocuğun yurtdışına çıkabilmesi için eğer ebeveynler evli değil ise velayeti altında olmadığı ebeveyni; eğer evli ise her iki ebeveynin de onayının olduğu bir izin belgesi gereklidir. Bu izin belgesine Muvafakatname denir.

Müşterek Çocuğun Yurtdışına Çıkış İzni Nedir?

Velayet altında bulunan çocuğun yurtdışına çıkış için velayeti altında olmadığı ebeveyninden alınan izindir. Müşterek çocuğu olan boşanan çiftler arasında çıkan bu sorun çocuğun yurt dışına tek başına veya velayeti altında olduğu kişi ile beraber gitmesi olarak karşımıza çıkar.

Velayeti Annede Olan Çocuğun Babanın Onayı Olmaksızın Yurt Dışına Çıkışı

Türk hukuk kurallarına göre velayeti annede olan çocuğun yurtdışına seyahat, eğitim gibi sebeplerle çıkması durumunda babadan yurt dışına çıkış için izin alınmasına gerek yoktur. Fakat bazı durumlarda seyahat edilecek ülke yurtdışına çıkış için babadan alınacak izin belgesi talep edebilmektedir. Çocuğun yurt dışına çıkarılması olayında muvafakatnameye ihtiyaç olup olmadığı husus her somut olayın özelliklerine göre değişiklik gösterir.

Çocuğun Yurtdışına Çıkarılması Muvafakatname Nereden Alınır?

Yurtdışı için muvafakatname nasıl alınır? Çocuğun yurtdışına çıkışı için gerekli olan muvafakatname noterden alınmaktadır. Bu muvafakatnamenin geçerli olabilmesi için 18 yaşından küçük bireyin tüm yasal veli/vasileri tarafından imzalanmış olması gerekmektedir. Tüm noterlerde muvafakatname örneği bulunmaktadır.  Gideceğiniz ülkenin vize başvuru kuralına göre eklemeler yapılması gerekmektedir.

Çocuğun Yerleşmek Üzere Yurtdışına Çıkarılması

Boşanma ile beraber velayet verilen kişi müşterek çocuğa bakmakla yükümlü olsa da diğer ebeveynin de çocukla belirli günlerde görüşme hakkı bulunmaktadır. Eğer bu velayet hakkı suistimal edilirse diğer eş velayet hakkının yeniden incelenmesi için aile mahkemesine başvurarak velayetin kendisine geçmesini talep edebilir. Yani diğer eşin çocuk üzerinde olan hakları da gözetilmelidir. Çocukla ilgili bu durum Lahey Sözleşmesi gibi sözleşmelere de konu olmuştur. Müşterek çocuğun yerleşim yerinin başka ülkeye taşınması durumunda Lahey Sözleşmesi’ne göre diğer ebeveyn çocuğun iadesini talep edebilir.

Velayet Altındaki Çocuk İçin Yurtdışı Yasağı Konulabilir mi?

Velayeti olan eşin çocuğu kaçırmak gibi amaçlarla diğer tarafın çocuk ile olan haklarını kısıtlamak amacıyla yurtdışına çıkma durumu var ise çocuğun menfaati gözetilerek çocuğa yurtdışı yasağı getirilmesi mümkündür. Bunun için durumun delillerle ispatlanması gereklidir. Bahsi geçen deliller, kuvvetli şüphe niteliğinde olmalıdır.

18 Yaş Altı Yurtdışı Muvafakatname

18 yaşından küçük kişilerin yurt dışına çıkabilmesi ve vize başvurusunda bulunabilmesi için, yasal vasileri tarafından noter aracılığı ile verilmiş izin yazısına “muvafakatname” denir. 18 yaşından küçük kişiler yasal vasilerinin her ikisi olmadan yurt dışına seyahat edebilmesi için noter onaylı muvafakatname almak zorundadırlar.

Yurtdışı Muvafakatname Geçerlilik Süresi

Yurtdışına götürülecek olan çocuk için verilen muvafakatname son 6 ay içinde düzenlenmiş olmalıdır. Muvafakatname için ilgililer herhangi bir süre belirleyebilir. Belgede hangi süre belirlendiyse o süre geçerli olacaktır.

Muvafakatnamenin Çevirisi Yapılmalı Mı?

Noterde düzenlenen muvafakatname Türkçe olarak hazırlanır. Hazırlanan bu muvafakatnameler yeminli bir tercümana noter onaylı olarak gidilecek ülkenin resmi diline göre tercüme ettirilmesi gerekir.

Muvafakatname Apostil Onaylı Olmalı Mı?

Noterlerde hazırlanacak olan muvafakatnamenin yurtdışında geçerli olabilmesi için apostil onaylı olması gerekir.

Yurtdışı Muvafakatname Ücreti 2023

Çocuğun Yurtdışına Çıkarılması Muvafakatname Noter Ücreti ne kadardır? Yurtdışı muvafakatname ücreti muvafakatin kapsamına göre değişiklik göstermektedir. Gideceğiniz noterde muvafakatname ücretini öğrenebilirsiniz.

Muvafakatname Damga Vergisi

Küçüklerin yurt dışına çıkması için velilerince verilen, muvafakatnamenin damga vergisine tabi tutulmaması gerekir. (1974/41 sayılı genelge)

İlginizi Çekebilir

 1. Avatar
  Umut Cevapla

  Merhaba ben yurtdışında yım, elim çocuklarımla birlikte beni ziyarete gelecekler, sorum şu ben Türkiye’de olmadan eşim çocuklarla birlikte vize başvurusu yapıp ülke dışına çıkabilir mi. Boşanma durumu yok evliyiz.

 2. Avatar
  mücahit kaya Cevapla

  merhabalar ben mukavatname cıkarttım aslı bende ama 2 yıl gecti bu belgeyle eşim cocuklarıma vize başvurusu yapa bilirmi iyi caşışmalar dikerim

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Yurtdışına götürülecek olan çocuk için verilen muvafakatname son 6 ay içinde düzenlenmiş olmalıdır. Muvafakatname için ilgililer herhangi bir süre belirleyebilir. Belgede hangi süre belirlendiyse o süre geçerli olacaktır.

 3. Avatar
  Meri Cevapla

  Ben yabancı uyrukluyum, eşim yurt dışında çalışıyorsa, memleketime seyahat etmeye yeni doğan bebeğimle muvafakatnamesiz gidebilir miyim

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, Türkiye vatandaşı olmadığınız için sorun olmayacaktır.

  • Avatar
   Besmullah

   Merhabalar, ben 17 yaşındayım ve annem babam evli , sadece annemle yurt dışına çıkabilir mıyım ?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, velayetinizin kimde olduğuna ve hangi ülkeye gideceğinize göre değişiklik gösterir bu durum.

 4. Avatar
  serkan güler Cevapla

  merhaba velayeti akrabam da 10 yaşında yeğenim var eşi ceza evinde taciz ve istismar suçundan kesinleşmiş 17 yıl yatıyor boşandılar yurt dışana çıkarmak için izni gerekiyor mu

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, velayet kimdeyse onun izni gerekir.

 5. Avatar
  Derin Ada Cevapla

  Merhabalar. Öğretmenim. 4,5 yaşında oğlum var. Oğlumun velayeti bende. Baba arayıp sormuyor. İletişimde değiliz. Yeşil pasaport için başvurdum. Araştırmalarıma oğlumun pasaport işlemlerini yapabiliyorum fakat vize işlemlerinde sıkıntı yaşar mıyım? Muvafakatname almam gerekir mi? Almam gerekirse kendisine ulaşamadığım için ne yaparım diye kara kara düşünüyorum.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, muvafakatname alınamadığı zaman dava açılması gerekiyor. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçerek randevu talep edebilirsiniz.

 6. Avatar
  Sinan Cevapla

  Merhabalar 5 yaşında çocuğum var çocuk velayeti bende mahkeme kararıyla yurt dışına çıkabilir miyiz

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, internet sitesi üzerinden sadece kısa sorulara kısa cevaplar verilmektedir. Sorunuzun cevabı için danışmanlık hizmeti almanız gerekmektedir. Danışmanlık almak için Whatsapp uygulaması veya GSM üzerinden randevu talep edebilirsiniz

 7. Avatar
  ISSAM Cevapla

  Merhabalar,
  18 altında çocuk babasıyla beraber yurtdışına gidecek ise annesinden muvakatname gerikiyor mu ?
  iyi çalışmalar

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, çocuğun velayetinin kimde olduğuna ve hangi ülkeye gidileceğine göre değişiklik gösterir bu durum.

 8. Avatar
  Nazli Cevapla

  merhabalar kardesim 16 yasinda ben yurtdisinda yasiyorum gelip beni ziyaret etmesini istiyorum babam ve annemin vizesi var, kardesim 20 yasindan buyuk kardeslerimle mulakata girecek , amerika turist vizesi mulakatina giderken 16 yasindaki kardesimin muvafakatname almasi gerekli mi? tesekkurler

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, 18 yaşını doldurmamış başvuru sahiplerinin Amerika vizesi için muvafakatname sunmaları gerekmektedir.

 9. Avatar
  Özcan Cevapla

  Merhabalar. Yazınız çok faydalı. Teşekkür ederim. Ancak açıklığa kavuşturamadığım birşey var. Vizesiz gidilecek bir ülke için velayeti bende olan çocuk için muvafakatname almalı mıdır?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, velayetin sizde olması durumunda Türkiye çıkışında muvafakatname istememeleri gerekiyor. Ancak gideceğiniz ülkenin konsolosluğuyla da önceden görüşmenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir