Müşterek Çocuğun Yurtdışına Çıkış İzni

Yurtdışı Çıkış Muvafakatname

Çocuğun yurtdışına çıkabilmesi için eğer ebeveynler evli değil ise velayeti altında olmadığı ebeveyni; eğer evli ise her iki ebeveynin de onayının olduğu bir izin belgesi gereklidir. Bu izin belgesine Muvafakatname denir.

Müşterek Çocuğun Yurtdışına Çıkış İzni Nedir?

Velayet altında bulunan çocuğun yurtdışına çıkış için velayeti altında olmadığı ebeveyninden alınan izindir. Müşterek çocuğu olan boşanan çiftler arasında çıkan bu sorun çocuğun yurt dışına tek başına veya velayeti altında olduğu kişi ile beraber gitmesi olarak karşımıza çıkar.

Velayeti Annede Olan Çocuğun Babanın Onayı Olmaksızın Yurt Dışına Çıkışı

Türk hukuk kurallarına göre velayeti annede olan çocuğun yurtdışına seyahat, eğitim gibi sebeplerle çıkması durumunda babadan yurt dışına çıkış için izin alınmasına gerek yoktur. Fakat bazı durumlarda seyahat edilecek ülke yurtdışına çıkış için babadan alınacak izin belgesi talep edebilmektedir. Çocuğun yurt dışına çıkarılması olayında muvafakatnameye ihtiyaç olup olmadığı husus her somut olayın özelliklerine göre değişiklik gösterir.

Çocuğun Yurtdışına Çıkarılması Muvafakatname Nereden Alınır?

Yurtdışı için muvafakatname nasıl alınır? Çocuğun yurtdışına çıkışı için gerekli olan muvafakatname noterden alınmaktadır. Bu muvafakatnamenin geçerli olabilmesi için 18 yaşından küçük bireyin tüm yasal veli/vasileri tarafından imzalanmış olması gerekmektedir. Tüm noterlerde muvafakatname örneği bulunmaktadır.  Gideceğiniz ülkenin vize başvuru kuralına göre eklemeler yapılması gerekmektedir.

Çocuğun Yerleşmek Üzere Yurtdışına Çıkarılması

Boşanma ile beraber velayet verilen kişi müşterek çocuğa bakmakla yükümlü olsa da diğer ebeveynin de çocukla belirli günlerde görüşme hakkı bulunmaktadır. Eğer bu velayet hakkı suistimal edilirse diğer eş velayet hakkının yeniden incelenmesi için aile mahkemesine başvurarak velayetin kendisine geçmesini talep edebilir. Yani diğer eşin çocuk üzerinde olan hakları da gözetilmelidir. Çocukla ilgili bu durum Lahey Sözleşmesi gibi sözleşmelere de konu olmuştur. Müşterek çocuğun yerleşim yerinin başka ülkeye taşınması durumunda Lahey Sözleşmesi’ne göre diğer ebeveyn çocuğun iadesini talep edebilir.

Velayet Altındaki Çocuk İçin Yurtdışı Yasağı Konulabilir mi?

Velayeti olan eşin çocuğu kaçırmak gibi amaçlarla diğer tarafın çocuk ile olan haklarını kısıtlamak amacıyla yurtdışına çıkma durumu var ise çocuğun menfaati gözetilerek çocuğa yurtdışı yasağı getirilmesi mümkündür. Bunun için durumun delillerle ispatlanması gereklidir. Bahsi geçen deliller, kuvvetli şüphe niteliğinde olmalıdır.

18 Yaş Altı Yurtdışı Muvafakatname

18 yaşından küçük kişilerin yurt dışına çıkabilmesi ve vize başvurusunda bulunabilmesi için, yasal vasileri tarafından noter aracılığı ile verilmiş izin yazısına “muvafakatname” denir. 18 yaşından küçük kişiler yasal vasilerinin her ikisi olmadan yurt dışına seyahat edebilmesi için noter onaylı muvafakatname almak zorundadırlar.

Yurtdışı Muvafakatname Geçerlilik Süresi

Yurtdışına götürülecek olan çocuk için verilen muvafakatname son 6 ay içinde düzenlenmiş olmalıdır. Muvafakatname için ilgililer herhangi bir süre belirleyebilir. Belgede hangi süre belirlendiyse o süre geçerli olacaktır.

Muvafakatnamenin Çevirisi Yapılmalı Mı?

Noterde düzenlenen muvafakatname Türkçe olarak hazırlanır. Hazırlanan bu muvafakatnameler yeminli bir tercümana noter onaylı olarak gidilecek ülkenin resmi diline göre tercüme ettirilmesi gerekir.

Muvafakatname Apostil Onaylı Olmalı Mı?

Noterlerde hazırlanacak olan muvafakatnamenin yurtdışında geçerli olabilmesi için apostil onaylı olması gerekir.

Yurtdışı Muvafakatname Ücreti 2023

Çocuğun Yurtdışına Çıkarılması Muvafakatname Noter Ücreti ne kadardır? Yurtdışı muvafakatname ücreti muvafakatin kapsamına göre değişiklik göstermektedir. Gideceğiniz noterde muvafakatname ücretini öğrenebilirsiniz.

Muvafakatname Damga Vergisi

Küçüklerin yurt dışına çıkması için velilerince verilen, muvafakatnamenin damga vergisine tabi tutulmaması gerekir. (1974/41 sayılı genelge)

İlginizi Çekebilir

 1. Avatar
  Umut Cevapla

  Merhaba ben yurtdışında yım, elim çocuklarımla birlikte beni ziyarete gelecekler, sorum şu ben Türkiye’de olmadan eşim çocuklarla birlikte vize başvurusu yapıp ülke dışına çıkabilir mi. Boşanma durumu yok evliyiz.

 2. Avatar
  mücahit kaya Cevapla

  merhabalar ben mukavatname cıkarttım aslı bende ama 2 yıl gecti bu belgeyle eşim cocuklarıma vize başvurusu yapa bilirmi iyi caşışmalar dikerim

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Yurtdışına götürülecek olan çocuk için verilen muvafakatname son 6 ay içinde düzenlenmiş olmalıdır. Muvafakatname için ilgililer herhangi bir süre belirleyebilir. Belgede hangi süre belirlendiyse o süre geçerli olacaktır.

 3. Avatar
  Nevim Adar Cevapla

  Merhaba Eşim yurtdisinda iltica süreecindedir onu ziyarete gitmek istiyoruz lakin çocuklar için muvafakatname istediler pasaport için eşim ilticali ve kendisinin TR de tutuklanması var o sebepten almanyada konsolosluğa gidemiyor.. Peki biz muvafakatneme olmadan eşimin olduğu ülkeye nasil pasaport alacağız çocuklar için..

 4. Avatar
  Bahriye Narin Cevapla

  Merhabalar ben Bahriye oğlum 18 yaşına doldurulması için iki hafta kaldı yurtdışında gitmek zorunda ve noterden muvafakatname aldık imzaladık benim sorum şu.
  Bu muvafakatname başka bir imza gerek var mı devlet daireleri ve ya apostil gibi veya İngilizce çevirisi yapılması gerek var mı

 5. Avatar
  Meri Cevapla

  Ben yabancı uyrukluyum, eşim yurt dışında çalışıyorsa, memleketime seyahat etmeye yeni doğan bebeğimle muvafakatnamesiz gidebilir miyim

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, Türkiye vatandaşı olmadığınız için sorun olmayacaktır.

  • Avatar
   Besmullah

   Merhabalar, ben 17 yaşındayım ve annem babam evli , sadece annemle yurt dışına çıkabilir mıyım ?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, velayetinizin kimde olduğuna ve hangi ülkeye gideceğinize göre değişiklik gösterir bu durum.

 6. Avatar
  serkan güler Cevapla

  merhaba velayeti akrabam da 10 yaşında yeğenim var eşi ceza evinde taciz ve istismar suçundan kesinleşmiş 17 yıl yatıyor boşandılar yurt dışana çıkarmak için izni gerekiyor mu

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, velayet kimdeyse onun izni gerekir.

  • Avatar
   Aylin

   Merhabalar,
   Eşimle boşandık ve çocuğun velayeti 6yıldır bende. Babası cezaevine girdi, ben çocuğumla onun izni olmadan yurtdışına yerleşebilir miyim veya uzun süre kalabilir miyim?

  • Avatar
   Yekcan Öner

   Merhaba, daha detaylı bilgi almak ve size yardımcı olmak adına danışmanlık için iletişim sayfasından bize ulaşarak randevu talep edebilirsiniz.

 7. Avatar
  Tuba Cevapla

  Merhabalar. Eşimle beraber yurtdışında ikamet etmekteyiz. Türkiye’ye tatil için geldiğimizde bazı sıkıntılar yaşandı ve eşim yurtdışına kendisi donmek zorunda kalacak. İki çocuğum var ve onlarında yurtdışında oturum hakları var. Bu durumda çocuklarımı götürmesine engel olabilme hakkım var mı?

 8. Avatar
  Derin Ada Cevapla

  Merhabalar. Öğretmenim. 4,5 yaşında oğlum var. Oğlumun velayeti bende. Baba arayıp sormuyor. İletişimde değiliz. Yeşil pasaport için başvurdum. Araştırmalarıma oğlumun pasaport işlemlerini yapabiliyorum fakat vize işlemlerinde sıkıntı yaşar mıyım? Muvafakatname almam gerekir mi? Almam gerekirse kendisine ulaşamadığım için ne yaparım diye kara kara düşünüyorum.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, muvafakatname alınamadığı zaman dava açılması gerekiyor. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçerek randevu talep edebilirsiniz.

 9. Avatar
  Yahya urfali Cevapla

  Merhabalar beş yaşında bir çocuğum var velayeti ben de mahkeme kararıyla çocukla yurtdışına gidebilir miyim

 10. Avatar
  Sinan Cevapla

  Merhabalar 5 yaşında çocuğum var çocuk velayeti bende mahkeme kararıyla yurt dışına çıkabilir miyiz

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, internet sitesi üzerinden sadece kısa sorulara kısa cevaplar verilmektedir. Sorunuzun cevabı için danışmanlık hizmeti almanız gerekmektedir. Danışmanlık almak için Whatsapp uygulaması veya GSM üzerinden randevu talep edebilirsiniz

 11. Avatar
  Medine Cevapla

  Mrh bizim pasaport çıktı avusturya vizesi de çıktı baba muvaffakname vermiyor velayet de bende biletimizi alıp çıka bilirmiyiz ülkeden

 12. Avatar
  Özgecan Cevapla

  Merhaba velayet Bende.cocugumun babası ceza evinde.
  Çocuğumla bakü ye gitmek istiyorum.
  Muvafakatneme almak zorundamiyim.

 13. Avatar
  Özgecan Cevapla

  Merhaba velayet Bende.cocugumun babası ceza evinde.
  Çocuğumla bakü ye gitmek istiyorum.
  Muvafakatname almak zorundamiyim.
  Ya da pasaport cıkarttırsam çocuğum için yine de bakü ye girerken gümrük te muvafakatname isterler mi.
  Bunu nasıl öğrenebilirim.

 14. Avatar
  Buse Cevapla

  Boşandıktan sonra hakim “çocukların velayeti anne ve babada kalacağına (ortak velayet), fiilen annede kalacaklarına” şeklinde karar verdi. Bu durumda eski eşim(babaları) çocukları yurt dışına çıkarırken benden izin alması gerekiyor mu?

 15. Avatar
  dilek Cevapla

  Merhaba. Boşandım, velayeti bende olan çocuğumla birlikte yurtdışına babanesine gidip gelmesi için babasına muvafakatname verdim. Fakat babası önce dönmüş yurtdışından. Şimdi bana havaalanından sen al diyor. Müsait değilim alamam. O da almıyor. Suçlu mu babası şikayet edebilirmiyim. Ne yapmalıyım.

 16. Avatar
  ISSAM Cevapla

  Merhabalar,
  18 altında çocuk babasıyla beraber yurtdışına gidecek ise annesinden muvakatname gerikiyor mu ?
  iyi çalışmalar

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, çocuğun velayetinin kimde olduğuna ve hangi ülkeye gidileceğine göre değişiklik gösterir bu durum.

 17. Avatar
  Mert Yılmaz Cevapla

  Merhaba,
  “Çocuğun yurtdışına çıkabilmesi için eğer ebeveynler evli değil ise velayeti altında olmadığı ebeveyninin onayı olduğu izin belgesi gerekir” olarak belirtilmiş yazınızda. Diğer taraftan “Türk hukuk kurallarına göre velayeti annede olan çocuğun yurtdışına seyahat, eğitim gibi sebeplerle çıkması durumunda babadan yurt dışına çıkış için izin alınmasına gerek yoktur.”

  Buna açıklık getirebilir misiniz? Velayetin annede olduğu durumda babadan izni veya Muvafakatname’si gerekiyor mu? gerekmiyor mu?

 18. Avatar
  Nazlı Cevapla

  Sorum şu 3 yaşında oğlum var resmi evli değilım Özbekiston vatandaşiyım çoçuğun babası turk vatandaşi çoçuğa tanıma işlemi yapıldı kirmizi pasaportu var çoçuğun bu pasaport ile babadan muvaffakatname olmadan yurtdişine goture bilirmiyim

 19. Avatar
  Nazli Cevapla

  merhabalar kardesim 16 yasinda ben yurtdisinda yasiyorum gelip beni ziyaret etmesini istiyorum babam ve annemin vizesi var, kardesim 20 yasindan buyuk kardeslerimle mulakata girecek , amerika turist vizesi mulakatina giderken 16 yasindaki kardesimin muvafakatname almasi gerekli mi? tesekkurler

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, 18 yaşını doldurmamış başvuru sahiplerinin Amerika vizesi için muvafakatname sunmaları gerekmektedir.

 20. Avatar
  Özcan Cevapla

  Merhabalar. Yazınız çok faydalı. Teşekkür ederim. Ancak açıklığa kavuşturamadığım birşey var. Vizesiz gidilecek bir ülke için velayeti bende olan çocuk için muvafakatname almalı mıdır?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, velayetin sizde olması durumunda Türkiye çıkışında muvafakatname istememeleri gerekiyor. Ancak gideceğiniz ülkenin konsolosluğuyla da önceden görüşmenizi öneririm.

 21. Avatar
  Aysun Cevapla

  İyi günler velayet babada çünkü aile nedenlerimden çocuğuma verdim babası ise askeri personel çocuğum 4 yaşında ve 20 gün ancak izne geliyor bn çocuğumu velayeti alabilirmiyim

 22. Avatar
  ahmet Cevapla

  merhaba annem babam ayrı velayet babamda alman vatandaşı amcamin yanına hollandaya gezmeye yurt dışına çıkmam için neler gerekli ve ne yapmam lazim

 23. Avatar
  MEVLÜT GÖK Cevapla

  merhaba , eşim ve çocuklarım yurtdışına çıkacaklar muvafakatnameyi sadece ben kendi adıma versem olurmu. yoksa illa annede muvafakatname vermesi gerekirmi

 24. Avatar
  Mehmet Cevapla

  Merhaba, öncelikle tesekkürler böyle bir hizmet verdiginiz icin. Ben avusturya vatandasi olarak esimi ve ilk evliliginden olan13 yasindaki cocugunu Avusturyaya getirmek istiyorum. Esimin hicbir diyalogu yok kendisiyle. Velayet sadece esimde var. Yurtdisina cikma ve yasama durumunda muvafakatname sartmi? Sayet zorluk cikarirsa ne yapilabilinir.Tesekkürler

 25. Avatar
  tuğçe ayduman Cevapla

  Merhaba Yeşil pasaport sahibi ve evli bir çiftin çocuğu, velilerden biri ile yurt dışına turistik gezi sebebi ile çıkışında da muvafakatname istenir mi

 26. Avatar
  Arzu Cevapla

  Merhaba,
  2017de Bosandim. Velayeti bende olan 12 yaşındaki kizimla yurtdisina yerleşme kararı aldım. Lahey sözleşmesine takılmamak için nasıl ilerlemek gerekir.
  Teşekkürler

 27. Avatar
  Ömer Cevapla

  Merhaba
  Yabancı uyrukluyum ve annem babam evli. Şuan Türkiye’deyim ve kısa süreliğine sadece annemle yurt dışına çıkabilir miyim? Yani velayet söz konusu değil annem babam evli. Sorum sadece annemle ben yurt dışına çıkabilir miyiz ? Yoksa muvafakat almamız gerekiyor mu ?

 28. Avatar
  Thamer Cevapla

  Ben yabancıyım, eşim de Türk vatandaşı.Ülkemdeki Türk Büyükelçiliği oğluma pasaport verilmesi için onay yazısı vermiyor.Seyahat çözümü nedir?

 29. Avatar
  Mine Cevapla

  Merhaba turkiyede kizim var 15 yasinda
  Almanyada yasiyorum 7 yildir burdayim evliyim
  Kizimin velayeti bende ama babanin izni olmadigi icin simdiye kadar yanima getiremedim
  Kizim kendide yanima gelmek istiyor
  Babanin izni olmadan burda yasamasi icin getittirebiliyormuyum
  Cocugun kendi rizasi ioldigu zaman babanin onayina gerek varmi
  15 yasinda buyuk bir cocuk icin de onay almam lazim mi

 30. Avatar
  Sara Cevapla

  Merhabalar. Eşim isvicrede 5 yaşındaki çocuğumuza pasaport çıkarmam için eşim apostilli muvafakatname gonderdi, ancak nüfusta sıkıntı çıkartıyorlar konsolosluktan alinmadigi icin. Ne yapmamız gerekli

 31. Avatar
  Mehmet ALPSARAN Cevapla

  Merhaba 04.11.2022 tarihinde oğlum Bolivyalı bir kız ile evlendi. burada hamile olduğunu öğrendik daha sonra ailesi birlikte Bolivya’ya doğumdan sonra burada yaşamak için yine ailesi ile birlikte geldiler kendilerine ev alarak yerleştirdim. torunumu kendi nüfusumuz geçirdik T.C. kimlik kartı çıkarttık. Bunun üzerine siz böyle bişey yapamazsınız diyerek tekrar ülkelerine dönmek istiyorlar. ayrıca torunumun Bolivya Pasaportunu ve kimliğini işlemler sırasında kaybettik şuan sadece T.C. kimlik kartı var. Babanın muafakatnamesi olmadan yurt dışına Çıkartabilirlermi.ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim Teşekkürler.

 32. Avatar
  Yiğit Cevapla

  Merhaba, anlasmali bosanma protokolune “yurtdisina cikis icin diger ebeveynden izin alinmalidir” maddesi ekletilebilir mi? Ekletilirse yasal olur mu? Tesekkurler

 33. Avatar
  ayşe gül Cevapla

  Merhaba, ben yeşil pasaportluyum, velayeti bende olan çocuğuma pasaport çıkarttırmak istiyorum. Babası tarafından verilecek Muvafakatnameye gerek var mı? Teşekkür ederim.

 34. Avatar
  Dilfuza Güner Cevapla

  Merhaba Özbekistan uyrukluyum eşim Türk vatandaşı ama kaçak yollarla şu an amerikaya gitti gideli 10 ay oldu eşimden 3 çocuğum var ama ben boşanmak istiyorum ve çocuklarımla ülkeme dönmek istiyorum ama eşim muvafakatname vermiyor ne yol izleyebilirim

 35. Avatar
  Özge Baktı Cevapla

  Merhabalar, eşim Gürcistan, Tifliste çalışıyor. 18 yaş altı 2 çocuğum var. Muvaffakatname olmadan çocukları babalarının yanına götürebilir miyim? Babalarının yanına götürdüğümü kanıtlayacağım başka bir belge işe yarar mı?

 36. Avatar
  Elif Hanım Cevapla

  Merhabalar …1.5 yıl önce 15 yıllık eşimden anlaşmalı olarak ayrıldım …Evlilik sürecinde birlikte yaptığımız ev ve aracı çocuğumun velayetini maddi manevi tazminat istemehiç bir bir hak talep etmeden eşime bıraktım.Maddi durumu iyi
  Çocuğumun düzenini bozmadan herşeyi bıraktım. Şimdi babası çocuğu babaanneye bırakıp evlendiği eşi ile yurt dışına yerleşmeye karar vermiş .Fakat ben annesi olarak orda yaşamasını istemiyorum. Çocuğum 16 yaşında oda benle yaşamak istiyor. Çocuğun eğitimi ve giderlerini mahkeme kararı ile baba ya verildi . Karşılamazsa ne yapmalıyım

 37. Avatar
  İlke çivi Cevapla

  Merhaba. Eşim uzakyol kaptanı. Şuan yurt dışında. Fakat oğlumun yurt dışına okul gezisi var. Eşimin muvafakatname vermesi gerekiyor muydu? Yoksa sadece benim iznim yeterli mi? Şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkürler

 38. Avatar
  Asdfjsjsj Cevapla

  Merhaba eşimle boşandık yırt dışına evlilik için İngiltere’ye gideceğim velayet bende yaşları 4 ve 5. Babadan izin onay belgesi talep edilir mi yoksa velayet bende olduğu için çocuklarımı sormadan götürebilir miyim ?

  • Avatar
   Yekcan Öner

   Merhaba, Türkiye çıkışında bir sorun olmaz ancak gideceğiniz ülkeye göre değişiklik göstermektedir.

  • Avatar
   Tuğçe

   Esim hükümlü ama kacak . Nerde olduğunu 3 aydır ben bilmiyorum . Boşanma davası açmadım. Yurd dışında kardeşimi ziyaret etmek için gidecek lakin onun muvafakatnamesi lazim . Ama kendisi yok ben nasıl çözebilirim bu işi.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, dava açmanız gerekmektedir. Detaylı bilgi için tarafımızla iletişime geçebilirsiniz.

  • Avatar
   Oğuzhan

   Benim yorumum yok sadece teşekürler ve şükranlarımı sunuyorum bu kadar büyük profosyonel çözümlü cevaplarınız detaylı açıklamalar yaptığınız için teşekürler gerçekden çok profosyonel bende kızımla yurt dışına çıkıcam cevaplarınız bize ilham oldu teşekürler

  • Avatar
   Yekcan Öner

   Merhaba, teşekkür ederiz güzel yorumunuz için. Size yardımcı olmak adına her zaman buradayız.

 39. Avatar
  Ergin Şahin Cevapla

  Merhaba, eşimle ayrı değiliz , 9 yaşındaki çocuğum ile yurtdışı gezisi için annesinden muvafakatname almam gerekiyormu (anne geziye gelmiyor)

  • Avatar
   Arif

   Cocuğumuzun dedesi ve büyükannesi yurtdışında yaşıyor. Sorum: Cocuğumuzu yurdışına götürüb dedesi ve böyükannesi yanında 1 aylık burakip, biz Türkiyeye done biliz mi?

  • Avatar
   Yekcan Öner

   Merhabalar, evet. Anne babası olmadan çocuk yurtdışında kalabilmektedir.

 40. Avatar
  Kübra yaman Cevapla

  Merhaba, evliyim. 5 günlüğüne kızımla Romanyaya gideceğim. Babasından muvafakatname almam gerekir mi? Çok teşekkür ederim

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, gideceğiniz ülkenin konsolosluğu ile iletişime geçebilirsiniz. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçerek randevu talep edebilirsiniz.

 41. Avatar
  hamit maden Cevapla

  Merhaba. 12 yaşında çocuğum ile Almanya gezisi planladık, eşim seyahate katılmayacak. çocuğumuz için muvafakatname gerekiyor mu, gerekiyorsa nerelerden nasıl temin edebililiriz.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, yazımızda tüm detayları belirttik.

 42. Avatar
  Duygu TOPTAŞ Cevapla

  Merhabalar eşimle boşandım 14 yaşındaki kızımın velayeti bende. Kızıma baba üzerinden yeşil pasaport çıkaramıyorum baba zorluk çıkarıyor. Baba üzerinden yeşil pasaport çıkarma şansım hiç mi yok?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Yeşil pasaport için muvafakatname alınması gerekmektedir. Eşiniz muvafakat vermiyorsa dava açılması gerekir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçerek randevu talep edebilirsiniz.

 43. Avatar
  Semahat Cevapla

  Selam avukat bey
  Biz oglumla almanyaya gimek istiyoruz ayrildigim esim muaffakatnameyi vermiyo cocugum 15 yasinda babasiyla kalmak istemiyo babasinida sevmiyo ne yapmamiz lazim bu izni nasil aliriz lütfen yardimci olurmusun ????

  • Avatar
   Yekcan Öner

   Merhaba, bunun için dava yoluyla size yardımcı olabiliriz. Danışmanlık ve randevu oluşturmak için https://oner.av.tr/iletisim/ sayfasından bizimle iletişime geçebilirsiniz

 44. Avatar
  Timur öz Cevapla

  Selam avukat bey
  Eski esinden ayrilmis biriyim
  Almanyaya gitmek istiyorum 15 yasinda bir oglum var oglumla birlikte gidecez fakat muaffakatnameyi alamiyoruz keyfi vermiyo vermedigi icinde biz islemleri baslatamiyoruz bizim ne yapmamiz lazim bize lütfen yardim edin
  Oglumun velayetide bende bana neolur bir yol gösderin
  Selamlar saygilar

  • Avatar
   Yekcan Öner

   Merhaba, her türlü yardım için buradayız. Danışmanlık ve randevu oluşturmak için https://oner.av.tr/iletisim/ sayfasından bizimle iletişime geçebilirsiniz

 45. Avatar
  Nupelda Cevapla

  Merhaba, eşim yurt dışında (Almanya) yaşıyor. Çocuğumla onu ziyaret etmek istiyoruz ama oradayken nasıl muvafakatname yollayacak? Oradaki konsoloslukta ve noterde yakın zamanda bir randevu görünmüyor.

  • Avatar
   Yekcan Öner

   Merhaba, sadece Türkiye’de olan konular için size yardımcı olabiliriz.

 46. Avatar
  S Gökçe Cevapla

  Merhabalar oğlumun velayeti bende ve yurtdışına seyahat için gitmeyi düşünüyoruz. Velayeti bende ana bunun için babasından da muvafakatname almalı mıyız?

  • Avatar
   Yekcan Öner

   Merhaba, muvafakatnamenin istenmesi gideceğiniz ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçerek danışmanlık almak için randevu talep edebilirsiniz.

 47. Avatar
  Gönul Cevapla

  Merhaba ben azerbaycanliyim eşimle boşanma sürecindeyim ben çocukla azerbaycana gide bilirmiyim

  • Avatar
   Yekcan Öner

   Merhaba, bu konuyla ilgili danışmanlığımız ücretli olup, dilerseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 48. Avatar
  ömer Cevapla

  merhaba nüfus müdürlüğü alman noterinde düzenlenmiş Tükçe tercümesi yapılmış alman mahkemesi tarafından apostil yapılmış muvafakatname için konsolosluk tasdik etmemiş diye işlem yapmayı reddetti buna karşı ne yapılabilir.

  • Avatar
   Yekcan Öner

   Merhaba, bunun için nasıl yol izlemeniz gerektiğiyle ilgili; Bizden danışmanlık için randevu oluşturabilirsiniz.

 49. Avatar
  Yaşar Cevapla

  Meraba. Ben Yabancı uyrukluyum 17 yaşında çocuğa Mufakatname almışım annesi vermiş bana, 6 ay süresi var diye geçiyor şimdi 18 gün kalmış süresinin bitmeğine. biz yurt dışına çıka bilirmiyiz? Her hangi bir sorun ola bilirmi?

  • Avatar
   Yekcan Öner

   Merhaba, süresi dolmadan dönüş yaparsanız bir sorun olmaz.

 50. Avatar
  Hülya Cevapla

  Merhaba eşim cezaevinde. 4 yıl önce boşandık çocuğumun velayeti bende. Gezme amacıyla yurtdışına çıkacağız. Muvafakat almalı mıyım? Nasıl bir yol izlemeliyim? Sadece velayetinin bende olması yeterli mi? Bir de yurtdışı için gerekliyse muvafakat K.K.T.C için de aynı şey mi geçerli?

  • Avatar
   Yekcan Öner

   Merhaba, velayet sizde olduğu için bir sorun olmaz.

 51. Avatar
  Sevda kara Cevapla

  Merhaba eşim yurt dışından noterden çocuklar için mukavetname gönderdi watsaptan bunu pdf olarak. Fotokopisini pasaport başvurusunda kullanabilir miyim

  • Avatar
   Yekcan Öner

   Merhaba, bunun için nüfus müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

  • Avatar
   Fatih Seçil

   Merhabalar 18 yaşından küçük oğlum abisiyle 5 günlüğüne Almanya ya gidecek.Bazı cevaplarda muvafakatname için gideceği ülke konsolosluğuna başvurmanız gerekiyor yazmışsınız.Alman konsolosluğuna anne babanın izni gerekiyormu diye E mail yazdım.Cevap olarak Türk yetkilileriyle görüşmeniz gerekiyor yazdılar.Bu hususu kime sormam gerekiyor.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, anne baba olarak noterden muvafakat çıkarmanız yeterli

 52. Avatar
  Berire Vatansever Cevapla

  Merhaba ben 19 yaşındayım 25 Ocakta 13 yaşındaki kardeşim ile Fransaya gideceğiz. İkimizin de yeşil pasaportu var. Anne ve babamız, kardeşimin muvafakatnamesini ne zaman almalı.

  • Avatar
   Yekcan Öner

   Merhaba, bu konuyla ilgili nüfus müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

 53. Avatar
  Alla Cevapla

  Tünaydın. Ben Ukrayna vatandaşıyım. bir türkle evli. İki yaşında bir çocuğum var. Şu anda eşimden hayatıma yönelik bir tehdit var. Boşanmayı planlıyorum. ama kocam beni tehdit ettiği ve burada huzur içinde yaşamama izin vermediği için Türkiye’de yaşayamam. Boşanma sonrasında eşimin rızası olmadan çocuğumu Ukrayna’ya götürebilir miyim? Çocuk Türk vatandaşıdır. Türk vatandaşlığını alana kadar bir ayım kaldı. ya da Türk vatandaşıysam çocuğunu babasının izni olmadan yurt dışına götürebilir miyim? Çünkü hayatıma yönelik bir tehdit var.

  • Avatar
   Yekcan Öner

   Merhaba, bu konuyla ilgili size hukuki danışmanlığımız ücretlidir. Dilerseniz bizimle iletişime geçip randevu oluşturabilirsiniz.

 54. Avatar
  Harun Senkardes Cevapla

  Merhabalar,
  Eşimle ayrı değiliz, 9 yaşındaki oğlumla yurtdışı gezisine gidecekler. Muvafakatname çıkartacağım, eşimin de benimle fiziki olarak notere gelmesine gerek var mıdır? Yoksa ben tek gidip çıkartabilir miyim muvakafatnameyi? Cevabınız için çok teşekkürler. İyi çalışmalar.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, evet tek başınıza gidebilirsiniz.

 55. Avatar
  Mert Cevapla

  Eşimle boşandım, velayeti annede, çocuğumuz 2024 yılı itibariyle 18 yaşında ama aralık ayı doğumlu, gününü tam doldurması mı gerekir? Annesi ile yurtdışına muvafakatname olmadan çıkabilir mi?
  Teşekkürler.

  • Avatar
   Yekcan Öner

   Merhaba, 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Velayetin annede olması durumunda Türkiye çıkışında muvafakatname istememeleri gerekiyor.

 56. Avatar
  Mert Cevapla

  Merhaba, velayet annede, (Çocuk Aralık 2006 doğumlu, yani 2024 yılı aralık ayında 18 yaşını dolduracak.) Annesi ile birlikte önümüzdeki hafta iki haftalığına yurtdışına çıkacak. Benim yinede muvafakatname vermem gerekir mi?
  Teşekkürler.

  • Avatar
   Yekcan Öner

   Merhaba, velayetin annede olması durumunda Türkiye çıkışında muvafakatname istememeleri gerekiyor. Ancak gideceğiniz ülkenin konsolosluğuyla da önceden görüşmenizi öneririm.

 57. Avatar
  Muhammet Cevapla

  Merhaba ben muhammet sizi Denizli’den ulaşıyorum eşimle ayrılalı 5 yıl oldu ayrıldıktan 2 yıl son eski eşim benden habersiz Almanya yerleşti ve 15 yaşındaki oğlumla bütün irtibatımı kesti hiç bir şekilde ulaşamıyorum ne sosyal medya ne telefonlardan her yerden engellenmişim Ankara çocuk şubeyle irtibata geçtim ama çocuk şubenin açıklaması anne alman vatandaşı olduğu için ve çocuğun velayeti anne olduğu için gidebilir ve istediği Avrupa ülkesinde yaşayabilir söylendi ve daha çimere yazdım cimer benim adıma dava açıyor hesabınızda paranız olmadığı için dava kapanmıştır söylendi.. sizden ricam bana yol gösterirmişsiniz yardımcı olmanızı temenni ediyorum. -aynı zaman Almanya’nın belediyesi mi diyim artık Resmi kurumdan nafaka ödememi yazı gel aksi takdirde icra yoluyla işlem yapacaklarını yazı geldi .. Almanya’ya gitmek için vize başvurdum red geldi… Telefon numaram 05374032490

  • Avatar
   Yekcan Öner

   Merhabalar, tarafımızla özelden iletişime geçerseniz yardımcı olmaya çalışalım size. İyi günler dileriz.

 58. Avatar
  sahra Cevapla

  merhaba benim eşim kayıp muvafakatname ve çocuğun tek başına yurtdışına gitmesi için mahkemeye başvurduk, vize pasaport nüfus hastane yatış çıkış vb. durumlarda yalnıuzca benim imzam ile yeterli kılınması aba imzasına ihtiyaç olmadığına dair belge aldık.17 yaşında kızım almanyaya gidecek bu belge ile gidebilir mi

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, mahkeme kararını görmeden bir şey söyleyemem. İyi günler

 59. Avatar
  Hatice Bayramalioğulları Cevapla

  Merhaba eşimle boşandık kendisi cezaevindeymis ve hükümlü olduğu için imza yetkim yok diyor vasim annem dedi fakat annesi ben notere sordum ben böyle bişey yapamıyorum diyor bu durumda oğlumun yurtdışına cikarabilmesi için nasıl bir yol izlemeliyim kendim çift vatandaşım

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, dava açabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir