Araç Değer Kaybı Sık Sorulan Sorular

Araç Değer Kaybı

Arabama arkadan bir aracın çarpması sonucu arka tamponda hasar meydana geldi. Araç değer kaybı alabilir miyim? 

Araç değer kaybı tazminatında teminat dışında kalan durumlar vardır. Bunlardan biri de mini onarım ile giderilebilen basit kaporta ve tampon hasarlarıdır. Bu nedenle araç değer kaybı talebinde bulunamazsınız.

Daha önce aracımın sol arka kapısı hasar aldı ve kapıyı yaptırdım. 3 gün önce tekrar aynı yerden kusurlu olarak bir araç vurdu. Araç değer kaybı tazminatını alabilir miyim? 

Aracınızın hasar alan yerinden daha önce değer kaybı aldıysanız, yeni oluşan hasar için değer kaybı talep edemezsiniz. Ancak daha önce boyanan yerin yeni hasarla birlikte değiştirilmesi durumunda o zaman değer kaybı talebinde bulunulabilecektir.

Araç değer kaybı sigorta kapsamında mı?

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları’na göre araç değer kaybı talepleri sigorta kapsamındadır. Halk arasında Trafik sigortası olarak bilinen ZMSS maddi zararlar teminatı altında araç değer kaybından da bahsetmektedir.

Araç değer kaybı ne kadar sürede ödenir?

Sigorta şirketi yazılı başvurudan itibaren 15 gün içinde ödemeyi yapması gerekmektedir. Bu süre içinde ödeme yapılmadığı takdirde hukuki yollara başvurabilirsiniz.

Tek taraflı kazada değer kaybı alınır mı?

Trafik kazasının tek taraflı olarak yapılması halinde araç değer kaybı tazminatı alınamaz.

Araç değer kaybı hangi mahkemede açılır?

Araç değer kaybı davalarında görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesidir. Ancak her iki tarafın tacir sıfatına haiz olması durumunda görevli mahkeme Asliye Ticaret Mahkemesi olacaktır.

Araç değer kaybı ekspertiz raporu nasıl alınır?

Araç Değer kaybı tespiti, Hazine Müsteşarlığı tarafından ruhsatlandırılan Bağımsız Sigorta Eksperleri tarafından tarafsızca yapılmaktadır. Kara araçları branşında sigorta eksperliği ruhsatnamesi bulunan bir sigorta eksperine başvurarak aracınız ile ilgili araç değer kaybı raporu yazmasını talep edebilirsiniz. Eksper listesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Aracım 200.000 km de kaza yaptı. Araç değer kaybı alabilir miyim?

Daha önce araç değer kaybı almak için 165.000 km sınırı bulunmaktaydı. Ancak Marta ayında getirilen değişiklik ile bu sınır kaldırıldı. Aracınızın km si kaç olursa olsun araç değer kaybı tazminatına diğer şartları sağlamak kaidesiyle hak kazanabilirsiniz.

Yabancı plakalı aracımla kaza yaptım. Araç değer kaybı tazminatı alabilir miyim? 

Yabancı plakalı araçların Türkiye’de karıştığı kazalarda yabancı plakalı araçlar için değer kaybı talep edilemeyecektir.

Değer kaybı talebim rayiç değerin %25 ini aşıyor. Yine de araç değer kaybı talep edebilir miyim? 

Mart ayında yapılan değişiklikle birlikte değer kaybı talebiniz aracın rayiç değerinin %25 ini aşıyor olsa daha araç değer kaybı talep edebilirsiniz.

 

Daha ayrıntılı bilgi ve hukuki destek için bizimle İLETİŞİME geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir