Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nedir?

Trafik kazasında ölen kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişilere yapılan tazminat ödemesine “destekten yoksun kalma tazminatı” denir. Ölüm neticesi olarak diğer kimseler ölen kişinin yardımından mahrum kaldıkları takdirde onların bu zararını da tazmin etmek gerekmektedir.

Destekten yoksun kalma tazminatının konusu, desteğin yitirilmesi nedeniyle yoksun kalınan zarardır. Buradaki amaç, destekten yoksun kalan kişilerin desteğin ölümünden önceki yaşamlarındaki sosyal ve ekonomik durumlarının korunmasıdır.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatını Kimler Alabilir?

Destekten yoksun kalma tazminatı, desteğin mirasçısı olarak geride bıraktığı kişilere değil, desteğinden yoksun kalanlarına aittir. Yani bu tazminatı sadece mirasçılar almaz. Ölen kişinin destek olduğu herkes alabilecektir. Örneğin; Aralarında nikah olmasa da birlikte karı-koca hayatı yaşayan kişilerden biri vefat ettiği zaman diğeri tazminat isteyebilecektir.

Kardeşin trafik kazasında ölmesi sonucu diğer kardeş tazminat alabilir mi? Kardeşlerin arasında bir destek bağı normal durumlarda yoktur. Ölen kişi hayatta iken kardeşine düzenli ve sürekli olarak destek oluyorsa o zaman tazminat istenebilecektir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Hesaplama

Destekten yoksun kalma tazminatı nasıl hesaplanır? Tazminat hesaplarında TRH 2010 hayat tablosu kullanılır. Tablonun belirli periyotlarda güncellenmesi halinde vefat tarihi itibarıyla güncel versiyon kullanılacaktır. Hesaplamalarda iskonto oranı (teknik faiz), %1,8 olarak dikkate alınır. Teknik faiz, gerekli görülen hallerde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından güncellenecektir.

Bilinmelidir ki destekten yoksun kalma tazminatını hesaplamak basit bir iş değildir. Tazminat, bilirkişiler tarafından hesaplanmalıdır. Çünkü dikkate alınacak bir çok husus bulunmaktadır.

Tazminat hesaplanırken dikkate alınacak hususlar:

  • Ölen kişinin geliri – Trafik kazasında ölen kişinin o tarih itibariyle maaşı dikkate alınacaktır. Herhangi resmi bir maaş beyanı yok ise o zaman net asgari ücret dikkate alınır. Vedat eden kişinin kira, faiz gibi gelirleri dikkate alınmaz. Ev hanımı olan kadının vefat etmesi durumunda net asgari ücret üzerinden geliri varmış gibi hesap edilir.
  • Ölen kişinin yaşı – Vefat eden kişinin aktif yaşamı 18 yaşında başlar.  01/01/1990 tarihi öncesi doğumlular için 60 yaşında, 01/01/1990 tarihi ve sonrası doğumlular için 65 yaşında bitmektedir.
  • Destekten yoksun kalan kişilerin ölen kişiyle bağı – Destekten yoksun kalanların paylarının belirlenmesinde paylar, eş ve müteveffa (ölen kişi) için 2’şer pay, çocuklar ile anne ve baba için ise 1’er pay verilerek dağıtılacaktır.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Yaş Sınırı

Yerleşik yargıtay içtihatlarına göre, erkek çocuklar 18 yaşına kız çocukları ise 22 yaşına kadar anne babalarından destek görürler. Yükseköğrenim gören kişiler 25 yaşına kadar anne babadan destek göreceklerini belirtilmiştir.

24 yaşında olup üniversite okuyan biri, babasını trafik kazasında kaybetmesi sonucu destekten yoksun kalma tazminatı alabilecektir. Ancak, 38 yaşında evli olan bir kadın, ölen babasından düzenli bir şekilde destek aldığı ispatlanamazsa o zaman tazminat hakkı yoktur.

Ölen kişinin çocuk olması halinde, çocuğun 18 yaşına geldikten sonra annesine ve babasına destek olacağını yargıtay birçok kararında belirtmiştir. Bu nedenle tazminat, ölen çocuğun 18 yaşına girmesinden itibaren hesaplanmalıdır. Örneğin; 15 yaşındaki çocuğun trafik kazasında ölmesi sonucu, anne babasına desteği 18 yaşından itibaren hesaplanacaktır. Manevi tazminatta ise yaşın herhangi bir önemi yoktur.

Cenaze Gideri

Cenaze giderleri ölüm halinde uğranılan zararlardandır. Türk Borçlar Kanunu açıkça 53. maddede belirtmiştir. Bu nedenle destekten yoksun kalanlar uğradıkları bu zararı da isteyebilecektir. Yargıtay, taziye, yemek ve mevlit giderlerinin istenemeyeceğini belirtmiştir. Ayrıca, defin ve cenaze işlemlerinin belediye tarafından ücretsiz bir şekilde halledilmesi durumunda destekten yoksun kalanlar bu giderleri isteyemeyecektir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Dava Dilekçesi

Dava dilekçesinin yazımı için uzman bir sigorta avukatından yardım almanız sizin lehinize olacaktır.

Daha ayrıntılı bilgi, hukuki destek ve dilekçe için bizimle İLETİŞİME geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir