Ziynet Davası Dilekçe Örneği

Ziynet Alacağı Davası Dilekçe Örneği

Ziynet alacağı davası veya diğer ismiyle ziynet davası boşanma gerçekleşmeden de açılabilir. Boşanmayla birlikte de ziynet eşyaları istenebilir. Aşağıda verilen dilekçe örneği boşanma gerçekleşmeden istenilen ziynet alacağı dava dilekçesidir.

Ziynet eşyalarının bir banka şubesinde saklandığı durumu varsa davanızı tedbir talepli olarak da açabilirsiniz. Mahkemeden söz konusu şubedeki hesaba ihtiyati tedbir kararı verilmesini talep edebilirsiniz.

Uyaptan Ziynet Alacağı Davası açarken “Kişisel Eşyanın İadesi” seçeneği ile davanızı açabilirsiniz. UYAP’ta seçtiğinizin seçeneğin herhangi bir önemi yoktur çünkü dava türünüz dilekçenizden anlaşılacaktır.

                           İSTANBUL NÖBETÇİ AİLE MAHKEMESİNE

DAVACI                 :

DAVALI                  : 

DAVA KONUSU    : Ziynet Alacağı Davası

DAVA DEĞERİ      : 12.000 TL

AÇIKLAMALAR    :

1) Davalı eşim ile 19.07.1997 tarihinde evlendik. Bu evliliğimizden 01.01.2002 doğumlu Burcu ile 02.02.2012 doğumlu Berna adlı iki çocuğumuz bulunmaktadır.

2) Davalı ile yaşadığımız şiddetli geçimsizlik nedeniyle yaklaşık 3 aydır ayrı evlerde yaşamaktayız. Davalının evden ayrılmadan önce bana şiddet uygulaması nedeniyle hastaneye gitmek zorunda kaldım. Hastaneye gitmem nedeniyle evde bulunan ziynet eşyalarımı yanımda götüremedim. Dava konusu ziynet eşyalarının halen ortak konutta olduğunu düşünmekteyim. Davalı tarafın ziynet eşyalarını alıp almadığından haberim yoktur.

3) Davalı yanında kalan ziynet eşyalarım şu şekildedir:

  • 17 adet çeyrek altın         ( ……. TL )
  • 11 adet yarım altın           ( ……. TL )
  • 1 adet 14 ayar altın küpe ( ……. TL )

4) Yukarıda ziynet eşyalarının ayrı ayrı adet, cins, nitelik, miktar, gram ve değerleri belirtilmiştir. Dava konusu ziynet eşyalarının aynen iadesi, bunun mümkün olmaması halinde bedeli olan ……. TL’nin davalıdan alınmasına karar verilmesi için dava açma zorunluluğu doğmuştur.

DELİLLER                    : Tanık beyanları, düğün görüntüleri ve diğer tüm deliller

HUKUKİ SEBEPLER   : TMK, HMK, 4787 Sayılı Kanun ve diğer ilgili mevzuatlar

TALEP SONUCU        : Yukarıda açıklanan nedenlerle davanın kabulü ile dava konusu ziynet eşyalarının aynen iadesine, bunun mümkün olmaması halinde bedeli olan ….. TL’nin yasal faizi ile dava masrafının davalıdan alınmasına karar verilmesini saygı ile arz ve talep ederim.

Davacı…….

EKLER   :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir