Dershane Ücret İadesi

Dershane Ücreti Ödenmezse Ne Olur?

Dershane senetleri ödenmezse ne olur? Çocuğunu dershaneye kaydedip senetleri ödeyemeyen kişilere karşı dershane icra takibi yapacaktır. Bu icra takibine karşı tebligat alınmasından itibaren 5 gün içinde itiraz yapılabilir.

Dershaneden Ayrılınca Para Geri Alınır Mı?

Dershane öğretimine başlamadan önce imzalanan sözleşmelerde öğretim ücretleri, ödeme şekli ve hizmet süresince uygulanacak kurallar belirlenmektedir. Çoğunlukla genel çerçeveyi çizen bu sözleşmeler yükümlülükleri ve yaptırımları da içerir.

Öğrencinin dershaneden öğretim dönemi bitmeden ayrılması durumunda ücretin belli bir kısmı alınabilir. Ancak imzalanmış olan sözleşme dikkatle incelenmelidir. Sözleşmede yönetmeliğe aykırı olan madde bulunması durumunda bu madde geçersiz sayılır.

Dershaneye Verilen Para Geri Alınır Mı?

Dershane para iadesi yapar mı? Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği 56. maddesine göre dershane kaydının iptali halinde öğrenim ücretlerinin iade edilebilecek tutarları şu şekildedir;

  • Öğrenim ücretini yıllık olarak belirleyen okul öncesi eğitim kurumu, ilkokul, ortaokul, özel eğitim okulu, ortaöğretim okullarında öğretim yılı başlamadan sınavla öğrenci alan resmî okulların 9 uncu sınıflarına kayıt yaptırdığını belgelendirenler hariç, okuldan ayrılanlara yıllık ücretin yüzde onu dışındaki kısmı iade edilir. Öğretim yılı başladıktan sonra ayrılanlara yıllık ücretin yüzde onu ile öğrenim gördüğü günlere göre hesaplanan miktarın dışındaki kısmı iade edilir.

Kısaca özetlemek gerekirse öğrenci dershane başlamadan dershaneden ayrılırsa ücretin % 10’unu ödemek zorundadır. Eğer öğrenci okul açıldıktan sonra ayrılırsa da öğrenim ücretinin % 10’unu ve ayrılana kadar geçen günlerin öğrenim ücretini ödemek zorundadır.

  • Öğrenim ücretini ders saati ücreti olarak belirleyen kurumlarda dönem başlamadan ayrılanlara öğrenim ücretinin yüzde onu dışındaki kısmı iade edilir. Dönem başladıktan sonra ayrılanlara öğrenim ücretinin yüzde onu ile öğrenim gördüğü ders saati sayısına göre hesaplanan miktarın dışındaki kısmı iade edilir.

Dershane Cayma Bedeli Hesaplama

Dershaneyi bırakmak isteyenler, dershane ile imzalanan sözleşmeden caymak isteyenler bunu dershane başlamadan önce veya dershane başladıktan sonra yapabilirler. Geri alınacak olan dershane cayma bedeli tamamen alınan eğitim süresine göre değişecektir.

Dershanelerde Cayma Hakkı Var Mı?

Öğrencinin dershaneyle imzaladığı sözleşmeden cayma hakkı vardır. 13.01.2017 Tarihinden sonra Öğretim Kurumları ile yapılan sözleşmelerde, ücret iadesinde öğrencinin öğretim kurumundan ayrılma nedenine ilişkin bir kısıtlama getirilmemiştir. Öğrenci her ne sebeple olursa olsun dershaneden istediği zaman ayrılabilecektir. Ayrılma için haklı bir sebep sunmasına gerek yoktur.

Dershaneden Kayıt Sildirme 2024

Dershaneden kayıt sildirme için Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin 56. maddesine bakmak gerekir. Yukarıda ilgili maddenin tam halini bulabilirsiniz.

Dershane Senetleri Nasıl İptal Edilir?

Dershaneye yapılacak olan yazılı başvuru ile eğitim öğretim hayatın devam etmeyeceğini bu nedenle alınan senetlerin iadesini talep edebilirsiniz.

Dershane Ücret İadesi Emsal Karar

Ücret iadesi için verilen bir emsal karar şu şekildedir:

“Tüm dosya kapsamına toplanan deliller iddia ve savunma kapsamında; taraflar arasında davalının velisi olduğu öğrenci …..’nın eğitimi için 22.07.2020 tarihinde Öğrenci kayıt sözleşmesi imzalandığı ve davalının aynı gün yıllık olarak belirlenen 62.160,00TL eğitim ücretini peşin olarak ödediği, davalının 29.07.2020 tarihinde kaydı sildirip başka bir liseye kayıt yaptırdığı yapılan 6.126,00TL kesintinin bağış adı altında olduğu ve iadesin talep ettiği ancak davacı tarafından sunulan taraflar arasında imzalanan Öğrenci Kayıt sözleşmesi 9.maddesinde de MEB Özel Eğitim Kurumları yönetmeliğinin 56. Maddesi uygun olarak eğitim/öğretim yılı başlamadan ayrılanlara ilişkin %10 dışındaki kısmın iadesinin olacağı açıkça belirtildiği, gerek açık yasa hükmü gerekse taraflar arasında imzalanan sözleşme maddesi gereği davacı tarafından herhangi bir kusuru olmaksızın davalının kendi isteğiyle kayıt sildirmesi nedeniyle davacı kurumun yapmış olduğu yıllık eğitim ücreti üzerinden %10 oranındaki 6.126,00TL meblağın uyuşmazlık kapsamına uygun olduğu hakem heyeti gerekçesinde yazılı 6502 sayılı yasanın 24.maddesinin tüketici kredi sözleşmelerine ilişkin olduğu somut uyuşmazlığa uygulanmasının mümkün olmadığı ve özel hüküm niteliğindeki MEB Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliğinin 56. Maddesi ve taraflar arasındaki sözleşme dikkate alındığında; davacının iddialarının usul ve yasaya uygun olduğu bu sebeple davanın kabulü gerektiği kanaatine varılarak hakem kurulu kararının kaldırılmasına dair aşağıdaki şekilde hüküm tesis edilmiştir.” (Bakırköy 8. Tüketici Mahkemesi’nin 08.06.2021 tarihli kararı) [4]

İlginizi Çekebilir

  1. Avatar
    Hüseyin Tamer Cevapla

    Peki bu iade işleminde, dersane kaç gün içerisinde yasal olarak ücret iadesi yapmalıdır hocam?

  2. Avatar
    Hüseyin Tamer Cevapla

    Peki böyle bir iade durumunda, dershane kaç gün içinde ücret ödemesi yapmalıdır. Süre bitiminde ödemezse nasıl bir yaptırım uygulanır.

  3. Avatar
    tahir Cevapla

    dersaneyle yaptığım sözleşmede cayma durumunda yıllık ücretin tamamın ödeneceğine dair bir madde var bu durumda bizim cayma ve ücret iyadesi talebimizin yasal akibeti ne olur

    • Avatar
      Yekcan Öner

      Merhaba, dershaneye ödenen ücretin iadesi mümkündür.

  4. Avatar
    Müge Yalçın Cevapla

    Oğlumu dershaneye yazdırdım,bana fatura kesmedi.Annesinin hesabına elden ödeme altında ödeme yaptım.Kuruma herhangi bir borcum kalmadi.Elimde bir belge yok,sadece banka dekontları var.2.donem oğlum gitmek istemiyor,paramın iadesini talep ettim,kabul etmiyor.Bu konuda yapabileceğim birsey var mı?Kurumu şikayet edebilirmiyim

    • Avatar
      Yekcan Öner

      Merhaba, bu konuyla ilgili danışmanlığımız ücretli olup, dilerseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

    • Avatar
      Gülay

      Ben çocuğumu dershaneden almak istiyorum ay ay ödeme yapıyordum geriye 3 ay kaldı ve göndermek istemiyorum ödeme de yapmak istemiyorum çünkü sürekli hizmet almadık hocalar değişti. Dersler hep boş geçti bu durumda kurum geri kalan parayı da ödemek zorundasınız diyor yasal hükmü nedir ne yapmalıyım

    • Avatar
      Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

      Merhaba, makalemizde tüm detayları belirttik. Tekrar göz atarsanız sorunuzun cevaplarını bulabilirsiniz.

  5. Avatar
    Cemile Cevapla

    Dersaneye kayıt oldum ve sözleşme imzaladım hiç ücret ödemedim çatmak istedim fakat ücret istediler yatfımcı olurmusunuz ne yapmam lazım

    • Avatar
      Yekcan Öner

      Merhabalar, tabii ki. İletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

  6. Avatar
    Ege Cevapla

    Merhabalar Ben aylık 4.500tl ye dershaneye gidiyordum ama 3 ay sonra ayrıldım bizden yılın parasını aldılar sanırım çünkü 5.200 tl cayma bedeli aldılar kitap parası vs vs. parayı geri alma hakkımız varmı çünkü fazla gibi

    • Avatar
      Yekcan Öner

      Merhabalar, konuyu tam olarak bilmediğiniz için yanlış bilgi vermek istemeyiz.

  7. Avatar
    Cemal Cevapla

    Özel Dersaneye çocuğumu yazdırdım dersaneden çocuğumu çıkarmak istedim bunun karşında dersane bana yüksek miktarda cayma bedeli çıkardı bu bedeli ödemesem ne olur

    • Avatar
      Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

      Merhaba, cayma bedeli % 10 u geçemez.

  8. Avatar
    Ahmet Can Cevapla

    Dershaneyi bırakmak istiyorum %15 cayma bedeli istiyor ödemicem mahkemede alırız biz paramızı ödemezseniz ödemeyin diyor alabilir lermi uğraşırlarmı

    • Avatar
      Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

      Merhaba, % 10 alabilirler.

    • Avatar
      Merve

      Merhaba dershaneden ayrılırken yayın ücreti ödemek zorunda mıyız? 10.000 tl yayın ücreti çıkarıyorlar bana. Çocuğum dönem başında başladı son 3 Ay kala ayrılmak istiyoruz dershaneden.

    • Avatar
      Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

      Merhaba, dershaneden ayrılma halinde yayın ücreti diye bir ücret ödenmez.

  9. Avatar
    Eylem Kaplan Cevapla

    Haziran da dahil olmak üzere senet imzaladım dershaneye. Haziranın 1 i itibariyle kurstan ayrılmak zorundayız. Son senedim haziran diğerlerini ödedim aylık olarak. Acaba son senedim iptal olur mu okullar zaten 14.ünde kapanacak okula bile girmeyecek çocuk şehir dışına çıkmak zorundayız. Yazılı olarak mı bildirmem gerek acaba

    • Avatar
      Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

      Merhaba, alınan eğitim süresine göre kalan senedin iadesini dershaneden yazılı olarak talep edebilirsiniz.

  10. Avatar
    Bahar Cevapla

    Merhaba ben hastayım ve son üç ay dershaneye gidemiyorum bunu belirttik fakat hasta olduğuma dair rapor istediler 3 aylık rapor mümkün olmadığını doktorlar söyledi bende gidemiyorum bizden gitmediğim halde parasını istiyorlar ne yapmam gerekiyor?

    • Avatar
      Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

      Merhaba, Öğretim yılı başladıktan sonra ayrılanlara yıllık ücretin yüzde onu ile öğrenim gördüğü günlere göre hesaplanan miktarın dışındaki kısmı iade edilir.

    • Avatar
      Nihal

      Merhaba dersaneye uzun süredir gitmiyorum, derslerin bir çoğuna da katılmadım.Başlangıçta 11.000 olarak senet imzalandı son ay Mayıs olarak, son 2.500 ödemem kaldı 2 taksit şeklinde ama dediğim gibi derslere uzun süredir katılmıyorum kalanı ödeme zorunluluğum var mı?

    • Avatar
      Nihal

      Merhaba dersaneye uzun süredir gitmiyorum, derslerin bir çoğuna da katılmadım.Başlangıçta 11.000 olarak senet imzalandı son ay Mayıs olarak, son 2.500 ödemem kaldı 2 taksit şeklinde ama dediğim gibi derslere uzun süredir katılmıyorum kalanı ödeme zorunluluğum var mı? Derse katılan öğrencilerin derse girip girmediklerine dair de herhangi bir kayıt da tutmuyorlardı, alınan ders saati belli değil yani

    • Avatar
      Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

      Merhaba, bu konuyla ilgili avukatımız ücretli danışmanlık vermektedir. Dilerseniz o şekilde yardımcı olabiliriz.

  11. Avatar
    Mervek Cevapla

    Merhaba ,iki gün önce dersaneye kayıt yaptordim 10000 ödeme yaptım henüz derslere başlamadım ama Şubat tarihli kursa kayıt oldum derslerin başlanmış ve çoğu dersin yarısına gelinmiş olmasından dolayı iptal etmek istiyorum ücret iadesini alabilir miyim

    • Avatar
      Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

      Merhaba, Öğretim yılı başladıktan sonra ayrılanlara yıllık ücretin yüzde onu ile öğrenim gördüğü günlere göre hesaplanan miktarın dışındaki kısmı iade edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir