Aile ve Boşanma Hukuku

AİLE HUKUKU VE BOŞANMA

Medeni Hukuk’un bir alt dalı olan Aile Hukuku, aile ilişkilerini yasal çerçeveler içinde düzenlemektedir. Türk Medeni Kanunu’nda İkinci Kitap Kısmında yer alan Aile Hukuku; Evlenme, Boşanma, Nişanlanma, Evliliğin Genel Hükümleri, Eşler Arasındaki Mal Rejimi, Soybağının Kurulması, Tanıma ve Babalık Hükmü, Evlat Edinme, Velâyet, Nafaka, Vesayet, Kayyımlık konularını ele almaktadır.

 

Aile Hukukunda Boşanma

Bir evliliğin yasal olarak sone ermesine Boşanma denir. Boşanma çeşitli isimlerle anılabilir; Evliliğin feshi, evliliğin sona ermesi gibi.

Medeni Kanun’umuzun Aile Hukuku bölümünde yer alan Boşanmanın gerçekleşmesi için birtakım sebepler gerekmektedir. Genel ve Özel Boşanma sebepleri diye ikiye ayrılmıştır. Boşanma nedeni belirli bir olguya dayanıyorsa “özel boşanma sebebi” eğer belirli bir olguya dayanmıyorsa “genel boşanma nedeni” söz konusudur. Boşanmak isteyen tarafın genel veya özel boşanma sebeplerinden birine dayanması gerekmektedir.

aile hukuku ve boşanma hukuku

Genel Boşanma Sebepleri :

Evlilik Birliğinin Sarsılması genel boşanma sebebidir. TMK m.166’da belirtilmiştir.

Değişen hayat şartları ile beraber genel boşanma sebepleri de çeşitlilik kazanmıştır. Örneğin; Çalışmaya izin vermemek, beddua etmek, cimri olmak, sosyal ortamlardan soyutlama gibi nedenler de genel boşanma sebepleri sayılmıştır.

Özel Boşanma Sebepleri :

Kanunda sınırlı olarak sayılmış olan özel boşanma sebepleri şunlardır:

 • Zina (aldatma) nedeniyle boşanma davası (TMK m. 161)
 • Hayata Kast, Pek Kötü veya Onur Kırıcı Davranış nedenleri ile boşanma davası (TMK m. 162)
 • Suç İşleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme sebepleri ile boşanma davası (TMK m. 163)
 • Terk Sebebiyle boşanma davası (TMK m. 164)
 • Akıl Hastalığı sebebiyle boşanma davası (TMK m. 165)
Hem özel hem de genel sebebe dayanılarak boşanma davası açılmış ise, doğuracakları hukuki sonuçlar farklı olacağından öncelikle özel boşanma sebeplerinin bulunup bulunmadığı belirlenmeli, özel sebep varsa, bu sebebe dayanılarak, özel boşanma sebeplerinin gerçekleşmemesi veya özel sebebe dayalı dava hakkının düşmüş olması halinde, deliller, genel boşanma sebebi çerçevesinde değerlendirilerek sonucuna göre karar verilmelidir. (YARGITAY 2. HUKUK DAİRESİ E. 2009/8440 K. 2010/12941 T. 29.6.2010)

Boşanma Avukatı

Boşanmak isteyen bir müvekkil için hareket ederken; avukat, ilk bilgileri almak, delil toplamak (maddi olanlar dâhil), gerekli belgeleri hazırlamak, anlaşmaları müzakere etmek ve müşteriyi duruşmalarda savunmakla ilgilenir. Bu tür davalarda boşanmak isteyen taraf için zaman önemlidir. Bu nedenle avukat, dava sürecini müvekkilin lehine olarak hızlı ve etkili bir şekilde yürütmelidir.

Aile ve Boşanma Hukuku ile ilgili her türlü bilgi ve destek talebini aşağıdaki form aracılığıyla gerçekleştirebileceğiniz gibi bizimle direkt olarak da iletişime geçebilirsiniz.

Kişiler bunları düşünüyor

 1. Yusuf Cevapla

  Bana karşı boşanma davası açıldı. eşim benden maddi ve manevi tazminat ve nafaka istiyor. ne yapacağımı bilemiyorum yardımcı olurmusunuz?

  • Av. Yekcan Öner Gönderi yazarıCevapla

   Merhabalar, boşanma davanızı bir avukat aracılığıyla yürütmeniz kesinlikle sizin lehinize olacaktır. İletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.