Nafaka Hesaplama

nafaka hesaplama

Nafaka Nedir ?

Boşanma sürecinde ve boşanmasının kesinleşmesi neticesinde çocuk ve maddi durumu kötüleşen eşe yapılan maddi yardıma “Nafaka” denir.

Nafaka Türleri 

Türk hukuk sistemine göre nafaka türleri nelerdir ? Türk hukuk sistemine göre nafaka türleri; tedbir nafakası, iştirak nafakası ve yoksulluk nafakası ve yardım nafakasıdır. Tedbir nafakası ile ilgili makalemize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Nafaka Yasası Son Durum 2021 

Türk Medeni Kanunu 175. maddeye göre, Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan malî gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir.

Maddede geçen “süresiz” kelimesi nedeniyle birçok kişi mağdur olmaktadır. Boşanmalarına rağmen yıllarca nafaka ödemeye devam eden kişi sayısı pek de azımsanacak değildir. Son zamanlarda çıkan nafaka tepkisinden sonra nafaka için yeni bir düzenleme yapılması planlanıyordu. Ancak şuan için nafaka ile ilgili yeni bir düzenleme çalışması bulunmamaktadır.

Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu üyeleri, mağduriyetlerinin giderilmesi için yasal düzenleme yapılmasını istiyor, bu doğrultuda seslerini duyurmaya çalışıyor. Yeni nafaka düzenlemesi yapılarak süresiz nafaka konusunun çözüme kavuşturulması, adaletin sağlanması bekleniyor.

Nafaka Miktarı Nasıl Belirlenir ?

Asgari ücret alan biri ne kadar nafaka öder ? 5000 TL maaş alan biri ne kadar nafaka öder ? Nafaka avukatı olarak karşılaştığımız en sık sorulardan bazıları da bunlardır. Maaşını belirten kişi ne kadar nafaka ödeyeceğini bilmek ister.

Kanunda nafaka miktarının alt ve üst sınırı belirlenmemiştir. Boşanma davasında nafaka belirlenirken mahkeme araştırma yapmak zorundadır. Tarafların ekonomik ve sosyal durumları araştırılacaktır. Kişilerin aylık kazancı, malvarlıkları nafakanın belirlenmesinde en önemli etkenlerdir. Asgari ücret alan bir kişi bile nafaka ödemek zorunda kalabilir.

Nafaka Hesaplama Programı Var Mı ? 

Kanunda belirli bir nafaka miktarından bahsedilmediği için nafaka hesaplama programı bulunmamaktadır. Çünkü hakim, tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına göre karar verecektir.

Nafaka Artış Oranı 

Nafaka Artışı Hesaplama – Mahkeme tarafından boşanma kararında nafakanın önümüzdeki yıllarda yeniden hükme gerek kalmaksızın TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından belirlenecek ÜFE artış oranında arttırılması kararı verildiyse bu durumda nafakanın bağlandığı ve başlatıldığı tarih esas alınarak her yıl aynı ayda olmak üzere TÜİK tarafından belirlenecek ÜFE artış oranında geçerli nafaka miktarının arttırılması gerekmektedir. Eğer başka bir karar verilmediyse bu karara göre nafaka artırımı yapılmaktadır. Bu durumda nafaka artırım davası açılmalıdır.

Oylayın

Kişiler bunları düşünüyor

 1. Ahmet gedikoğlu Cevapla

  7 ay evli kaldım çocuğum yok mahkeme liyiz 5000 tl maaş var 2250 TL aylık ev kirası 25 bin tl borçum var bankaya bana kalan 2750 elektrik su doğalgaz ben borçum eşim 1000 TL nafaka istiyor ne yapmam gerekiyor gecin emiyorum sizce ne kadar nafaka öderim

  • Av. Yekcan Öner Gönderi yazarıCevapla

   Merhabalar, nafakanın miktarı sadece maaşa göre belirlenmez. Nafaka alacak kişinin de maddi ve sosyal durumu dikkate alınarak bir miktar belirlenir.

 2. Ender Cevapla

  Selamlar. Benim sorum yillik nafaka artirimi üfe oranii bir önceki yila goremi yoksa oniki aylik ortalamaya gore mi belirleniyor. tesekkurler

  • Av. Yekcan Öner Gönderi yazarıCevapla

   Merhabalar, Tüik tarafından her yıl 12 aylık yayınlanan Üfe ortalaması oranında artış yapılması gerekmektedir.

 3. Gizli kalsın Cevapla

  Merhaba dört senedir evliyim 3 yaşımda çocuğum var eşim kendi dünyasında yaşıyor benimle ilgilenmiyor. Boşanmak istiyorum kendsi işletmeci en az 10 bin lira geliri var arabayı evlendikten sonra aldık ama onun üzerine (500 bin tl) çocuğum ve ben için nafaka ödenir mi ve miktarı kaç olur…. Aynı zamanda çok cimri olduğu için bana nafaka ödemek istemeyebilir şuandada ben çalışmıyorum para vermiyor söyleniyor. Malları başkasının üstüne geçirirse napabilirim

  • Av. Yekcan Öner Gönderi yazarıCevapla

   Merhabalar, sorularınızın cevabı için telefonla veya yüz yüze görüşmemiz sizin için daha iyi olacaktır. İLETİŞİM sayfasından bize ulaşabilirsiniz. İyi günler dileriz..

 4. H. Ahmet Cevapla

  Merhabalar Sayın Avukatım,
  Ben 1800 tl nafaka ödüyorum.
  31 Ağustos 2021 itibariyle güncellenecek. Güncel nafaka miktarı ne kadar olur.
  Saygılar

  • Av. Yekcan Öner Gönderi yazarıCevapla

   Merhabalar, Yargıtay her yıl TÜİK’in yayınladığı ÜFE oranında artırılma yapılması gerektiğini belirtmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir