Nafaka Hesaplama

nafaka hesaplama

Nafaka Nedir ?

Boşanma sürecinde ve boşanmasının kesinleşmesi neticesinde çocuk ve maddi durumu kötüleşen eşe yapılan maddi yardıma “Nafaka” denir.

Nafaka Türleri 

Türk hukuk sistemine göre nafaka türleri nelerdir ? Türk hukuk sistemine göre nafaka türleri; tedbir nafakası, iştirak nafakası ve yoksulluk nafakası ve yardım nafakasıdır. Tedbir nafakası ile ilgili makalemize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Nafaka Yasası Son Durum 2022 

Türk Medeni Kanunu 175. maddeye göre, Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan malî gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir.

Maddede geçen “süresiz” kelimesi nedeniyle birçok kişi mağdur olmaktadır. Boşanmalarına rağmen yıllarca nafaka ödemeye devam eden kişi sayısı pek de azımsanacak değildir. Son zamanlarda çıkan nafaka tepkisinden sonra nafaka için yeni bir düzenleme yapılması planlanıyordu. Bu planlama meclis tarafından bu yıl gündeme alınacak.

Düzenleme ile “nafaka ödeme süresine üst sınır konulması” ve “evlilik süresine göre nafaka ödenmesi” sağlanacak.

2 yılın altındaki evliliklerde 5 yıl, 5 yılın altındaki evliliklerde 7- 8 yıl, 5 ila 10 yıl arasındaki evliliklerde 12 yıl, 15 yılın üzerindeki evliliklerde evlilik süresi dikkate alınarak nafaka verilmesi planlanıyor.

Süre sınırında takdirin tarafların durumuna göre hâkimde olacağı belirtiliyor. Hâkim, nafakayla ilgili karar verirken, ‘eşlerin iş ve gelir durumunu’ dikkate alacak.

Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu üyeleri, mağduriyetlerinin giderilmesi için yasal düzenleme yapılmasını istiyor, bu doğrultuda seslerini duyurmaya çalışıyor. Yeni nafaka düzenlemesi yapılarak süresiz nafaka konusunun çözüme kavuşturulması, adaletin sağlanması bekleniyor.

Nafaka Miktarı Nasıl Belirlenir ?

Asgari ücret alan biri ne kadar nafaka öder ? 5000 TL maaş alan biri ne kadar nafaka öder ? Nafaka avukatı olarak karşılaştığımız en sık sorulardan bazıları da bunlardır. Maaşını belirten kişi ne kadar nafaka ödeyeceğini bilmek ister.

Kanunda nafaka miktarının alt ve üst sınırı belirlenmemiştir. Boşanma davasında nafaka belirlenirken mahkeme araştırma yapmak zorundadır. Tarafların ekonomik ve sosyal durumları araştırılacaktır. Kişilerin aylık kazancı, malvarlıkları nafakanın belirlenmesinde en önemli etkenlerdir. Asgari ücret alan bir kişi bile nafaka ödemek zorunda kalabilir.

Nafaka Artış Oranı 

Nafaka Artışı Hesaplama – Mahkeme tarafından boşanma kararında nafakanın önümüzdeki yıllarda yeniden hükme gerek kalmaksızın TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından belirlenecek ÜFE artış oranında arttırılması kararı verildiyse bu durumda nafakanın bağlandığı ve başlatıldığı tarih esas alınarak her yıl aynı ayda olmak üzere TÜİK tarafından belirlenecek ÜFE artış oranında geçerli nafaka miktarının arttırılması gerekmektedir.

Nafaka Artış Oranı Yargıtay

Nafaka alacaklısı davacının ihtiyaçları ile nafaka yükümlüsü davalının gelir durumunda, nafakanın takdir edildiği tarihe göre olağanüstü bir değişiklik olmadığı takdirde; yoksulluk nafakası TÜİK’in yayınladığı ÜFE oranında artırılmalı ve böylece taraflar arasında önceki nafaka takdirinde sağlanan denge korunmalıdır.

Nafaka Hesaplama Programı Var Mı ? 

Kanunda belirli bir nafaka miktarından bahsedilmediği için nafaka hesaplama programı bulunmamaktadır. Çünkü hakim, tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına göre karar verecektir.

Nafaka Artışı Hesaplama

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu ( 2013/1557 E. – 2015/2021 K.) kararına göre; TÜİK’in yayınladığı ÜFE 12 aylık ortalama artış oranı nazara alınmak suretiyle nafaka artışının yapılması gerekmektedir.

 

İlginizi Çekebilir

 1. Avatar
  Ahmet gedikoğlu Cevapla

  7 ay evli kaldım çocuğum yok mahkeme liyiz 5000 tl maaş var 2250 TL aylık ev kirası 25 bin tl borçum var bankaya bana kalan 2750 elektrik su doğalgaz ben borçum eşim 1000 TL nafaka istiyor ne yapmam gerekiyor gecin emiyorum sizce ne kadar nafaka öderim

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, nafakanın miktarı sadece maaşa göre belirlenmez. Nafaka alacak kişinin de maddi ve sosyal durumu dikkate alınarak bir miktar belirlenir.

  • Avatar
   Kübra

   Merhabalar, eşimle 95 yılında evlendik,2016 yılında boşandık. Kendim için hiçbir nafaka talep etmedim sadece , boşandığımda 7 yaşında olan ikiz çocuklarım için 600 TL nafaka ödenmesi belirlendi o dönemin şartlarına göre. Eşim ziraat mühendisi ve aylık 14 bin TL civarında maaş alıyor. Boşandığımız yıldan bu güne maaşı fazlasıyla arttı fakat nafakayı hiç artırmadık. Bu durumda güncel olması gereken nafaka miktarı nedir ?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, gerekçeli kararı görmeden sizi yönlendirmemiz mümkün değil. Nafaka miktarının artışı ile ilgili herhangi bir hüküm yoksa o zaman nafakanın arttırılması davası açılması gerekir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz.

  • Avatar
   Tolga

   Mrb iyi gunler 2022 de odemekte oldugum 1025 tl nafakam 2023 efe tufe oranina gore 1761 tl olmus bu dorumudur

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, TÜİK sayfasından ÜFE oranlarına bakarak hesaplayabilirsiniz.

  • Avatar
   Cansel ince

   Merhaba ben 2022 yılında çocuk için 934 lira nafaka alıyordum her sene Ocak ayinda tefe ufe ye göre nafaka arttırılıyor bu sene kaç tl nafaka alırım bilgi verirseniz çok sevinirim

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, TÜİK sayfasından bakarak ÜFE oranlarını görebilirsiniz. İyi günler dileriz.

  • Avatar
   Dilber

   Merhaba haziran 2022 yılında 1500 TL olan nafaka haziran 2023 yılında üfe tüfe oranına göre ne olmalıdır

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, TÜİK sayfasından oranlara bakarak hesap yapabilirsiniz.

 2. Avatar
  Ender Cevapla

  Selamlar. Benim sorum yillik nafaka artirimi üfe oranii bir önceki yila goremi yoksa oniki aylik ortalamaya gore mi belirleniyor. tesekkurler

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, Tüik tarafından her yıl 12 aylık yayınlanan Üfe ortalaması oranında artış yapılması gerekmektedir.

  • Avatar
   Canan

   İki çocuğumun iştirak nafakası gen hafta belirlendi. Belirlenen enflasyon ya da ÜFE artış oranı baz alınarak mı ödeme yapılır? Bir yılın tamamlanması mı beklenir?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, davanın kesinleşme tarihinden bir sonraki yılın aynı ayı ÜFE oranı (12 aylık ortalama) dikkate alınarak artış yapılması gerekir.

  • Avatar
   Hülya

   Merhaba dava kesinleşme 2021 hazirandı. Bu ay 1 yıl olacak. Ama haziran üfe tüfe temmuzda aciklaniyormuş. Artirim mayis yillik yüzde oranina gore mi hesaplanmali?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, kesinleşme tarihinde açıklanmış olan ÜFE oranına göre hesap yapmanız gerekir.

  • Avatar
   Ceyda Savaş

   Merhaba 2021 kasımda açılan nafaka 2022 kasımda sonuçlandı.. her yıl üfe miktarı artış kararı verildi..ufe artışı 2022 kasımda artırın olacakmı.. çünkü dava 2021 de açıldı.. baba kız nafaka davası.. bilgim yok lütfen cevap verirmisiniz.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, gerekçeli kararda yazan duruma göre artışın yapılması gerekir.

 3. Avatar
  Gizli kalsın Cevapla

  Merhaba dört senedir evliyim 3 yaşımda çocuğum var eşim kendi dünyasında yaşıyor benimle ilgilenmiyor. Boşanmak istiyorum kendsi işletmeci en az 10 bin lira geliri var arabayı evlendikten sonra aldık ama onun üzerine (500 bin tl) çocuğum ve ben için nafaka ödenir mi ve miktarı kaç olur…. Aynı zamanda çok cimri olduğu için bana nafaka ödemek istemeyebilir şuandada ben çalışmıyorum para vermiyor söyleniyor. Malları başkasının üstüne geçirirse napabilirim

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, sorularınızın cevabı için telefonla veya yüz yüze görüşmemiz sizin için daha iyi olacaktır. İLETİŞİM sayfasından bize ulaşabilirsiniz. İyi günler dileriz..

  • Avatar
   Ahmet

   İyi günler ben Asgari ücretle Çalışanım Çocuk için 600 TL nafaka ödemesi yapıyorum peki temmuz ayından itibaren ne kadar ödeme yapmam gerekiyor bilgi verebilir misiniz

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, TÜİK’in yayınladığı ÜFE oranlarına bakarak hesaplama yapabilirsiniz. İyi günler dilerim.

  • Avatar
   Umut

   Merhaba. 2022 ocak ayında kesinleşen davada karşı tarafa çocuk için 1000 TL iştirak nafakasına hükmedildi. İlerleyen yıllarda üfe farkı uygulanır denmesine rağmen 6.ayda icra takibi üfe farkı eklenerek tekrar açıldı. 2022 ocak tan itibaren 1499 TL ödenmesine kesin hükmedildi. Bu durumda nereye başvuralirim. Ortada yanlış verilmiş kesin bir karar var.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, dosyayı detaylı incelemeden yorumda bulunmak yanlış olur. Danışmanlık için randevu talep edebilirsiniz. İyi günler dileriz.

 4. Avatar
  H. Ahmet Cevapla

  Merhabalar Sayın Avukatım,
  Ben 1800 tl nafaka ödüyorum.
  31 Ağustos 2021 itibariyle güncellenecek. Güncel nafaka miktarı ne kadar olur.
  Saygılar

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, Yargıtay her yıl TÜİK’in yayınladığı ÜFE oranında artırılma yapılması gerektiğini belirtmiştir.

  • Avatar
   Şeyda Çınar

   2020 şubatta olan 650 olan nafaka şimdi ne kadar olmalı acaba ÜFE göre nasıl hesaplanacak ?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, davanızın kesinleştiği tarih dikkate alınarak bir sonraki yılın aynı ayında TÜİK’in belirlediği on iki aylık ortalama üfe oranı dikkate alınarak artırım yapılması gerekir. İyi günler

 5. Avatar
  Başak Cevapla

  Merhaba eşimden boşandım 2 yalında bebegim var sadece bebeğime 400 TL nafaka bağlandı TÜFE oranı dediler ne kadar artar ve çoçuğum hasta bunu arttırabilir miyiz

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, her yıl üfe-tüfe oranı belirlenir. Ona göre arttırım yapılması gerekiyor. Ayrıca nafaka arttırım davası da açabilirsiniz.

 6. Avatar
  Hasan Oruç Cevapla

  9 yildir nafaka oduyorum aldığım ücrete yıllık enflasyon oranında artiş yapılıyor ödediğim nafakaya ÜFE oranında artış yapılıyor aradaki makas gitgide açılıyor aldigim ücrete göre ödediğim nafaka git gide dahada artıyor ne yapmam gerekir

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, nafakanın azaltılması davası açabilirsiniz.

 7. Avatar
  Tugba Cevapla

  Merhaba temmuz 2021 den beri cocuguma nafaka aliyorum . Nafaka artisi ne zaman yapilmali. 1 yil doluncami yoksa her sene basindami
  Tesekkurler

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, nafaka kararının kesinleştiği tarih dikkate alınmalıdır.

 8. Avatar
  Hamdi Cevapla

  Merhaba ben bir yıl oldu boşalmalı ve biri 7 yaşında öteki de 13 yaşında 2 oğlum var ve anlaşmalı bosanarak iki oğlum için 1250 TL nafaka ödüyorum ve çocukların annesi benden fazla şuan maaş alıyor ben bu gerekçeyle nafaka düşmesi için dava açsam vermiş olduğum nafaka ücreti düşer mi

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, sizin ve eski eşinizin maddi durumlarınızda değişiklik varsa nafakanın indirilmesi davası açabilirsiniz.

 9. Avatar
  Ali Cevapla

  Merhabalar,
  3 Eylül 2020 tarihinde nafaka artırım davası açıldı ve 15 Haziran 2021 tarihinde artırıma karar verilerek dava sonuçlandı. Bundan sonraki senelik artırımlar dava başlangıç tarihi olan 3 Eylülde mi yoksa karar tarihi olan 15 Haziranda mı olur. Bilgi verirseniz sevinirim.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, davanın kesinleşme tarihi dikkate alınarak nafaka artışı yapılmalıdır.

  • Avatar
   Buse

   Merhaba 2016 dan beri nafaka alıyorum 500 TL ile başlandı tek çocuk için ama bu zamana kadar hiç bir arttırım olmadı.sigortasi yok üstüne hiç bişey yok görünüyo ne kadar olması gerekir nafakanın.tesekkurler.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, eğer nafaka kararında üfe oranına göre arttırım yapılacağı belirtilmişse, TÜİK’in Üfe oranlarına bakarak hesaplama yapabilirsiniz. İyi günler..

 10. Avatar
  Sercan Cevapla

  Avukat bey size bir sorum olacak; nafaka ödeyecek taraf olarak soruyorum, Anlaşmalı boşanma protokolüne “İştirak nafakası her yılın ocak ayında bir önceki senenin yıllık TEFE-TÜFE oranında arttırılacaktır. ” diye yazdık, şimdi hakim kararına çıkacak ve bu yazdığımız ifadede artış bir önceki senenin yıllık ENFLASYON ORANINDA mı oluyor, ileride mağdur olmamak için soruyorum, bu ifadede sıkıntı var mı ?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, yazımızda bahsettiğimiz gibi; nafakanın bağlandığı ve başlatıldığı tarih esas alınarak her yıl aynı ayda olmak üzere TÜİK tarafından belirlenecek ÜFE artış oranında geçerli nafaka miktarının arttırılması gerekmektedir.

 11. Avatar
  bahadır arda Cevapla

  merhaba yekcan bey

  Nafaka Artış Oranı
  Nafaka Artışı Hesaplama – Mahkeme tarafından boşanma kararında nafakanın önümüzdeki yıllarda yeniden hükme gerek kalmaksızın TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından belirlenecek ÜFE artış oranında arttırılması kararı verildiyse bu durumda nafakanın bağlandığı ve başlatıldığı tarih esas alınarak her yıl aynı ayda olmak üzere TÜİK tarafından belirlenecek ÜFE artış oranında geçerli nafaka miktarının arttırılması gerekmektedir.

  Nafaka Artışı Hesaplama
  Yargıtay Hukuk Genel Kurulu ( 2013/1557 E. – 2015/2021 K.) kararına göre; TÜİK’in yayınladığı ÜFE 12 aylık ortalama artış oranı nazara alınmak suretiyle nafaka artışının yapılması gerekmektedir.

  durumun böyle olduğunu ele alırsak sanki iki defa artış yapabilirmişiz gibi geliyor hem ” her yıl aynı ayda olmak üzere” ibaresi var.
  Hemde ”ÜFE 12 aylık ortalama artış oranı nazara alınmak suretiyle” cümlesi kurulmuş. sanki ikisinlede hesap yapılacakmış gibi bir durum var ortada bu konuda bilgi verebilirmisiniz. Teşekkürler.

  iyi çalışmalar.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, nafaka artışında artış yapılacak ayın üfe oranı dikkate alınacak. O yüzden tek bir artış durumu oluyor.

 12. Avatar
  selahattin Cevapla

  Merhaba sayın avukat 875 tl nafaka ödüyorum tüfe ve üfe oranında kac tl artar net fiat yazabilirmisiniz yardımlarınız için teşekkür ederim

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, nafakanın kesinleştiği ayın bir sonraki yılın aynı ayının ÜFE oranını dikkate alarak artırım yapmanız gerekmektedir.

  • Avatar
   zeynep

   bir sonraki yilin ufe orani derken??? bir onceki aya goremi bir soraki yila goremi yoksa ortalama yillik orana goremi. bir suru ibare var… hangisini dikkate alip hesaplayacagiz . daha net yazarmisiniz. tesekkurler

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, davanın kesinleşme tarihinden bir sonraki yılın aynı ayı ÜFE oranı (12 aylık ortalama) dikkate alınarak artış yapılması gerekir.

 13. Avatar
  aytaç. Akkoyun Cevapla

  Merhabalar çocuğum bana yardım nafakası dava açtı şu çalışmıyorum ıssız olduğum zamanlarda nafakayı ödemem gerekirmi

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, işsiz olmanız sizi nafaka ödemekten kurtarmaz ancak nafakanın belirlenmesinde bir ölçüt olarak ele alınabilecektir.

 14. Avatar
  Selcuk Cevapla

  Nafaka ufe artışı orani 12 aylık ortalama mi. Her dönem başında yıllık ufe oranında arttırılması kararı çıktı bana. Şu an ufe 12 aylık ortalama 43.86, bir önceki yılın aynı ayina göre 79.89
  Hangisi uygulanır teşekkürler.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, TÜİK’in yayınladığı ÜFE 12 aylık ortalama artış oranı dikkate alınmalıdır.

 15. Avatar
  Gönül Cevapla

  Merhabalar, geçen yıl çocuk için nafaka arttırım davası açmıştım, 500 tl den 800 tl ye çıktı ve her yıl üfe oranında artış maddesi eklendi, 2021 mart ayında karar kesinleşince 800 tl almaya başladım.Bu yıl mart ayında yıllık üfe oranına göre mi hesaplamam gerekiyor?
  Teşekkür ederim, kolay gelsin

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, davanın kesinleşme tarihi mart ayı ise bir sonraki yılın mart ayı ÜFE oranı (12 aylık ortalama) dikkate alınmalıdır.

 16. Avatar
  Alev Cevapla

  Merhaba davam 2021 kasım ayında sonuçlandı ve sonuçta her yıl tefe ÜFE oranına göre artış yapılacak dedi 2022 ye girdik buna istinaden bu ay yatıracağı nafaka da artış olucak mı yoksa daava sonuçlandığı ay kasım 2022 kasım ayımı beklenilcek?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, davanın kesinleştiği tarihten itibaren 1 yıl geçtikten sonra artırım yapılması gerekir.

  • Avatar
   YILDIRIM

   Merhabalar öncelikle cevaplayacağınız sorularınız için teşekkür ederim ben 28.03.2022 de anlaşmalı olarak boşandık eşyaları ve vekaletleri isteyerek çocuklara 1050₺ nafaka istedi fakat bu ay nafaka artırım davası açtı fakat anlaşmalı boşanma dosyasında bize efe ve tüfe oranına göre yükselecektir dendi şu an davacı 4.000 talep ediyor ben üstsoy ve altsoy a bakmakla yükümlü olduğumu ve faturalar kira sözleşmemi eke sundum bana maaştan pek bi para kalmıyor ne yapmam lazım bide istediği tutarı verebilir mi mahkeme heyeti bilgilendirir misiniz ? şimdiden çok sağolun

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, buradan detaylı danışmanlık vermiyoruz. Detaylı bilgi için bize ulaşarak randevu talep edebilirsiniz.

 17. Avatar
  Serdar Yılmaz Cevapla

  Merhabalar, yıllık üfe artış oranı %79 çıktı bu orandamı artış yapılıyor. Yoksa artışın yapılacağı ayın üfe oranı mı hesaplamada dikkate alınıyor.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, artış yapılacak ayın ÜFE oranını dikkate almanız gerekmektedir.

 18. Avatar
  Aysun Cevapla

  Merhaba 13.03.2020 tarihinde nafaka arttırma davası açtım.08.12.2020 de karar verildi. Gerekçeli kararın yazıldığı tarih 16.12.2020. Karara göre her yıl üfe oranına göre artacak. Bu duruma göre 600 TL olan nafakayı hangi aya göre belirleyeceği yardımcı olursanız sevinirim.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, davanın kesinleşme tarihinden bir sonraki yılın aynı ayın ÜFE oranı (12 aylık ortalama) dikkate alınarak artış yapılması gerekir.

 19. Avatar
  Semih Kar Cevapla

  Merhaba Avukat Bey. Çocuğum için 1100 tl iştirak nafakası ödüyorum. geçen ay 7 gün gecikince icra davası açmış avukat vekalet ücreti de 900 tl yazmış. Bu etik mi gerçekten? cüzi bir rakam için 900 tl ücret? bir de davayı eski soyadıyla açmış.evliyken olan. bayadır kızlık soyadını kullanıyor.bundan dolayı itiraz olabilir mi teşekkür ederim.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, avukatın vekalet ücretini talep etmesi en doğal hakkıdır. Miktar düşük de olsa asgari vekalet ücreti bulunmaktadır. Bu miktarın altına düşemez.

 20. Avatar
  Semra Cevapla

  Merhabalar 750 TL çocuk nafakası alıyorum . Ocak 2022-Aralık 2022 olarak alacağım aylık nafaka bedeli ne kadar acaba

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, davanın kesinleşme tarihi dikkate alınarak artırılacak olan nafaka hesaplanabilecektir. Verdiğiniz bu bilgilerle hesaplanması mümkün değildir. İyi günler dilerim.

 21. Avatar
  Hale Cevapla

  Merhaba babam 3 yıl evlilik yaptı ve ayrıldı anlaşmalı şekilde şuan 600 lira olan nafaka Üfe artışından sonra 1100 lira oldu boşandığı da aşırı borçları vardı engelli kardeşim de var onun bakım parasıyla ödeme yapıyor bunun için ne yapabilirizya iptali yada düşürme davası açabilir miyiz

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, nafakanın kaldırılması davası açabilirsiniz. Gerekli şartlar sağlanıyorsa nafaka kaldırılacaktır. İyi günler dilerim.

  • Avatar
   Hikmet

   Merhaba,çocuk için verilen nafaka arttırım oranı anlaşmalı boşanmada avukat tarafından yaklaşık 10 yıl önce her yıl %10 olarak belirlenmişti ancak bu miktar ihtiyaç giderici değil artık bu durumda dava açsam kazanır mıyım?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, nafaka arttırım davası açılabilir.

 22. Avatar
  Şeyda Cevapla

  Yekcan bey merhaba eşim çocuğuna 862 tl nafaka ödüyor 2022 Şubat ayı tefe TÜFE oranına göre ne kadar yatırması gerekiyor

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, şubat ayı ÜFE oranı (12 aylık ortalama) dikkate alınarak artış yapılması gerekir. TÜİK sitesinden ÜFE oranına bakabilirsiniz.

 23. Avatar
  ADEM AL Cevapla

  Merhaba
  2021 yılında 890 TL nafaka veriyordum.
  Bu ay zamlı ödemem gerekiyor.
  2021 Aralık

  ÜFE oranı
  Bir önceki yılın aralık ayına göre % 79,89 artmış.

  12 aylık ortalamaya göre % 43,86 artmış.

  Boşanma protokolünde ÜFE/TÜFE Aritmetik ortalaması oranında artış yapılır diyor.
  Hangi oranda artış yapılması gerekiyor oranlar arasında çok fark var.
  Cevaplarsanız sevinirim
  İyi çalışmalar

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, Yargıtay kararlarında 12 aylık ortalama dikkate alınır denilmektedir.

 24. Avatar
  Aslı Yılmaz Cevapla

  Merhaba
  Gerekçeli kararda Belirlenmiş olan iştirak nafakası miktarının her yıl TUİK tarafından açıklanan bir önceki yıla ait ÜFE oranında kendiliğinden arttırılmasına, diyor .
  Buna göre
  Aralık – 2021 . Üfe(%) Tüfe(%)
  Bir Önceki Aya Göre . 19,08 . 13,58
  Bir Önceki Yılın Aralık Ayına Göre. 79,89 . 36,08
  Bir Önceki Yıla Göre . 79,89. 36,08
  Oniki Aylık Ortalamalara Göre . 43,86. 19,6
  İse 1.000 TL % 79,89 mu artar?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, davanın kesinleşme tarihinden bir sonraki yılın aynı ayı ÜFE oranı (12 aylık ortalama) dikkate alınarak artış yapılması gerekir.

 25. Avatar
  Uğur Cevapla

  Merhaba kolay gelsin 4 yıllık evliyim 2 oğlum var boşanmak üzereyiz maaşım brüt üzerinden yatıyor bazen prim alıyorum bazen almıyorum bazı aylar mesai yapıyoruz bazı aylar yapmıyorum nafaka neye göre bağlanır iki tane kredi borcum var maaşımın yarısı krediye gidiyor ve ailemin evinde oturuyorduk yardımcı olursanız sevinirim

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, nafaka miktarı çocuğun yaşı, eğitim durumu, günün ekonomik koşullarındaki paranın alım gücü ile genel ihtiyaçlarına uygun olarak ana babanın mali durumları da gözetilmek suretiyle hakim tarafından Medeni Kanundaki m.4’teki hususlar da dikkate alınarak takdir edilmektedir.

 26. Avatar
  Tuba Cevapla

  Merhaba avukat bey dava açis tarihi 5 şubat karar 6 mart ise ve her yıl tüik in belirledigi yıllık Üfe oraninda arttirim yapilması karari verildiyse şubat ayında mı arttirim yapmasi gerekirdi yoksa Şubat ayinin yillik Üfesi oraninda mart ayındamı arttirim yapilmasi gerkiyor cevap verirseniz çok sevinirim

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, davanın kesinleştiği tarih önemlidir. O tarihe göre göre artırım yapılması gerekir.

 27. Avatar
  Aziz Cevapla

  Merhaba Yekcan bey.

  Bizim boşanma davamızda her yıl ÜFE – TÜFE oranında nakafa artırımı yapılmasına hükmedildi. Ben şimdi her yıl artış yaparken ÜFE’yi mi baz alacağım yoksa TÜFE’yi mi? Yoksa TÜFE’nin 12 aylık ortalaması mı önemli nafaka artışında ? Kafam çok karışık yardımcı olursanız sevinirim.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, ÜFE oranını dikkate almanız gerekir.

  • Avatar
   Mehmet

   Merhaba Yekcan bey.

   Bizim boşanma davamızda her yıl TÜFE oranında nakafa artırımı yapılmasına hükmedildi. Ben şimdi her yıl artış yaparken ÜFE’yi mi baz alacağım yoksa TÜFE’yi mi? Yoksa TÜFE’nin 12 aylık ortalaması mı önemli nafaka artışında ? Kafam çok karışık yardımcı olursanız sevinirim.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, gerekçeli karar tutanağında ne yazılıyorsa onu uygulayacaksınız. İyi günler dileriz.

 28. Avatar
  İbrahim Köçer Cevapla

  Selamlar Sayın Yekcan bey,
  Eşimle 2018 Ağustos anlaşmalı boşanma, müşterek çocuğa 600 TL nafaka kararı alındı. Arttırım oranı belirlenmedi.
  2020 Ocak ayında eski eşim arttırım davası açtı. Yerel mahkeme kasım 2021 de 1200 TL verdi, ama itiraz ile bölge Mahkemesi Mart 2022 de kararı bozdu ve dava tarihi itibariyle 900 TL ve her yıl üfe oranında artış kararı verdi. Size Sormak istediğim, belirlenen 900 TL geriye dönük üfe hesaplamasına tabi olacak mı, çünkü eski eşim geriye doğru hesaplama istiyor. Şimdiden teşekkür ederim

 29. Avatar
  Hayati Alptuğ Uslu Cevapla

  1000 tl nafaka ödüyordum, üfe artış oranı hesaplamasında kafam karışıyor. Ocak ayı itibari ile 1000 lira yatırmaya devam ettim ama artık üfe artışına göre rakamı bulup aradaki farkı yatırmam için baskı yapıyor eski eşim. Hak veriyorum ana hala ne kadar olduğunu çözemedim bi türlü. Geçen sene şubattan bu yana her ay 1000 lira yatırıyorum. Şimdi ne kadar olacak?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, davanızın kesinleştiği tarih dikkate alınarak bir sonraki yılın aynı ayında on iki aylık ortalama üfe oranı dikkate alınarak artırım yapılması gerekir. İyi günler

 30. Avatar
  Emine Cevapla

  Merhaba eşim ile ayrılalı 2 yıl oldu. Nafakayı hiç artırmadı ve sadece oğluma 500 tl nafaka veriyor.Nafakayı artırmak için mahkemeye mi başvurmalıyım yoksa yüzyüze mi görüşmeliyim? nasıl bir yol izlemeliyim ?

  • Avatar
   Gülce Kılıç

   Merhabalar, mahkeme kararında nafaka ile ilgili bir artırım kararı olması gerekiyor, bununla ilgili bir karar yoksa nafaka artırım davası açılabilir. Konu ile ilgili detaylı görüşebilirsek daha iyi yardımcı olabiliriz. İyi günler

 31. Avatar
  Zehra selim Cevapla

  Ekim 2021 de boşandık.500 tl nafaka ödüyorum esim nafakaya zam oldu 750 tl dedi .1 daha 5 ay oldu nasıl zam olur .2 nafaka zamlari ve bilgilerine ben nerden ulasirim edevletten uyaptan

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, UYAP vatandaştan dosyanıza bakabilirsiniz. İyi günler..

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, dosyanın durumu, istinaf dairesinin dosya yoğunluğu gibi durumlar süreyi etkilemektedir. Net bir süre söylemek mümkün değildir.

 32. Avatar
  ESRA Cevapla

  Merhabalar. Eşimle 3 yıl önce boşandık. nafaka olarak kızıma 400 tl nafaka bağlandı ve her yıl üfe oranına göre artırılmasına karar verildi.Fakat 3 yıldır eski eşim aynı parayı ödüyor.Üfe oranına göre artırılması için tekrar dava açmammı gerekiyor yoksa onu bu konuda uyarmammı gerekiyor.Her yıl üfe oranında artırması için davamı açmam gerekiyor.Teşekkürler ıyi çalışmalar.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, boşanma davanızda verilen kararda her yıl ÜFE oranında arttırılacağı yazıyorsa tekrar dava açmanız gerekmez. Geriye dönük de eksik nafakalarınızı talep edebilirsiniz. Uzman bir aile ve boşanma avukatına danışmanızı önermekteyiz.

  • Avatar
   Tuğçe

   Bu sene boşandım bebeğimin nafakası her yıl Ocak ayında yıllık tefe TÜFE oranında artacaktır maddesi eklenıldı . Suan tefe kelımesı kullanılmıyormuş sanırım zam olunca üfe oranındamı artış olacak yoksa sadece TÜFE oranındamı

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, Yargıtay kararlarına göre nafakanın ÜFE oranında artış yapılması gerekmektedir.

 33. Avatar
  Bahadır Cevapla

  Merhaba Yekcan bey,

  Boşandığım tarihteki mahkeme kararı ve 2013 yılında eski eşimin açtığı nafaka arttırım davasında verilen kararlara göre nafaka arttırımı TÜFE üzerinden gerçekleşiyordu.

  Ancak oğlumun açtığı yardım nafakası davasında da (şu anda gerekçeli kararı bekliyoruz) nafaka arttırım miktarı ÜFE artış oranına göre belirlenecek.

  Benim sorum ise, yargıtay’ın verdiği emsal karar üzerine TÜFE’den ÜFE’ye geçilmesinin temel amacı nedir ?

  Biz çalışanlar ya da emeklilikerin maaş artışları TÜFE üzerinden gerçekleşiyor ve bildiğiniz gibi TÜFE ile ÜFE arasında hem ciddi fark mevcut hem de ÜFE – Üretim ve sanayicilerin maliyet artışları, bunun nafaka artışı ile nasıl bir bağı olabilir ?

  Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler,

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, nafaka ile ilgili birden çok sorun bulunmakta günümüzde. Bunlardan biri de maalesef ki nafakanın artış miktarının ÜFE üzerinden olması.

 34. Avatar
  ahmet baltekin Cevapla

  Merhaba, Anlaşma metnimizde (ÜFE+TÜFE)/2 yazmaktadır. Bu durumda 12 aylık ortalama oranların ortalamasını alıp artıs yapmak mantıklı mıdır ? Yoksa yargıtayın hukum verdiği UFE oranı ile mi artıs yapmak gerekir ?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, mahkeme hangi orana göre karar verdiyse ona göre artış yapın.

  • Avatar
   Mehmet

   Merhaba avukat bey 400 tl nafaka oduyordum 2022 nisan ayi ufe oraninda artis kararı var lakin nisanda açıklanan ufe rakamları söyle bir önceki yılın aynı ayına göre %122 çıkıyor diğer ibra ise oniki aylik ortalama %72 şimdi ben hangisine göre artış yapmam gerek simdikten çok tesekkur ediyirum

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, Yargıtay kararlarına göre, 12 aylık ortalamanın dikkate alınması gerekiyor.

 35. Avatar
  Cansu hamarat Cevapla

  İki tane çocuğum var ikisine de 300-300 nafaka alıyorum bu yıl ÜFE oranına göre ne kadar artırmak gerekiyor Eylül ayında artış olacak kendi kendine 50 lira zam yaparak bu kadar oldu nafaka artırmak istiyorm yetersiz kalıyor ne yapmam lazım

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, TÜİK sayfasından artış oranlarına bakabilirsiniz.

 36. Avatar
  Muhammed Cevapla

  Nafaka 2015 den bu yana icra yoluyla MAAŞTAN kesiliyor. Kararda her yıl ÜFE artışı var. Alacaklı taraf icraya yıllık ÜFE artışı iÇin 7 yıldır talepte bulunmamış. Borçlu taraf icraya yeniden hesaplanıp ona göre kesilmesi için talepte bulunmuş fakat alacaklı tarafın öyle bir talebi olmadığı iÇin icra aynı miktarda kesintiye devam etmiş. Şimdi alacaklı taraf geçmiş 7 yılın üfesinin hesaplanıp borçlunun maaşına haciz gitmesini talep etmiş. Bunda bir zamanaşımı yok mu ? 7 yıl öncesini hesaplatıp aradaki farkı alabilir mi ?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, geriye dönük olarak 10 yıllık nafaka alacakları istenebilir.

 37. Avatar
  Zana Cevapla

  Kararda eger nafaka yıllık enflasyona göre artırılacak diye yazmıyorsa, bunu artırımı için yeni dava açmak gerekiyor mu. Benim nafakam 5 sene once kesinlesti 1200 TL olarak bu rakam 5 senede hic degismedi ama enflasyon rakami cok yukseldi

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, nafakanın arttırılması davası açmanız gerekiyor.

 38. Avatar
  sinem Cevapla

  merhabalar,2017 haziran ayında boşandım ve sadece 2 çocuğum için nafaka alıyorum.gerekçeli kararda her yıl %10 artış diye belirledik anlaşarak fakat enflasyon durumu göz önüne alınınca bu nafaka çok aşağıda kaldı.üfeye göre hesaplanması için yeniden dava açabilir miyim?yoksa %10 yazdığı için onun üzerine çıkamaz mıyız?
  2017 de aldığım nafaka çocuk başına 650 tl,şu anda aldığım ise 1150 tl.
  teşekkür ederim

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, dava açma hakkınız bulunmaktadır.

 39. Avatar
  Serkan çolak Cevapla

  Merhabalar 30-07-2021 tarihinde ilk nafaka ücreti olarak 1000 TL vermeye başladım bu yıl ne kadar vermem gerekiyor bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, kesinleşme tarihinde TÜİK sayfasında açıklanmış olan ÜFE oranına göre hesap yapmanız gerekir.

 40. Avatar
  Turgay Özçelik Cevapla

  Merhaba avukat bey kamu personeliyim eşimden bosanicaz 2tane oğlum var 15ile 10 yaşlarında nda ne kadar nafaka baglanir

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, nafaka sizin ve eşinizin gelirleri ve diğer şartlara göre belirlenmektedir.

 41. Avatar
  serap Cevapla

  Merhaba;
  2017 yılında dava artışı talebinde bulunmuştum. Hakime hanım nafakanın artışını yaparken takip eden yıllar için tefe/tüfe ye göre artış olmasına karar verdi. sormak istediğim şu;
  Nafakayı icra vasıtası ile alıyorum ancak 2017 yılından beri hiç artış olmadı, artış için özellikle talepte mi bulunmak gerekiyor icra karara göre ben talep etmeden gerekli güncellemeyi yapması mı gerekirdi? Yada bundan sonrası için ne yapmam gerekir?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, takip eden her yıl için sizin artış oranını hesaplayıp icrayı o şekilde açmanız veya eklemeniz gerekir.

 42. Avatar
  Yeşim Akkoç Cevapla

  Merhabalar 2015 yılında kızım için 300 TL nafaka alarak boşandım her yıl 15 TL koyarak yatırdı ancak günümüz şartları itibariyle ben bunun yeterli olmadığını düşünüyorum şuan 405 TL yatırıyor doğru olup olmadığını da bilmiyorum şuan ne kadar almaliyim bunu sizden öğrenebilirmiyim ve hata varsa ne yapmam gerekli lütfen yardımcı olur musunuz

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, nafakanın arttırılması davası açmanız gerekmektedir.

 43. Avatar
  Oscar Cevapla

  Merhaba,
  2018 kasimda anlasmali dava actik
  2018 aralik karar trh i.
  2019 martta kesin olarak boşandik.

  Protokolde nafaka için soyle yaziyor,

  Karar trh den itibaren heray istirak nafakasinin velayeten anneye verilmesine,
  Bosanmanin kesinlestigi trh i takip eden yildan baslamak uzere heryil 1 kasimda nafakada artis yapilacak olup, yillik artis oraninin *TEFE* oraninda artirilmasina..
  (Kasim ayinin bir onceki yilin kasım ayindaki artis oranina gore)
  Diye yaziyor.
  *** Kasim 2018 den beri istirak nafakasi aldim(boşanma davasina girmeden) 750 TL

  Tefe orani var mi suan?
  Ben nafaka artisi icin hangi ayın hangi oranina bakmaliyim hesaplama icin?
  Ay_ yil bilgisi yazar misiniz.

  KASIM MI MART AYI MI ?2019/2020/2021/2022 SEKLINDE MI GIDECEGIM?
  simdiden tesekkurler

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, nafaka artış miktarı ÜFE oranına göre karar verilmelidir. Boşanma davanızın gerekçeli kararına bakmak gerekiyor. İyi günler

 44. Avatar
  Zeynep Cevapla

  İyi geceler diliyorum. Nafaka arttırım davası açılma tarihi Nisan 2014. Karar tarihi Mart 2015.
  500 tl nafaka ve ÜFE ye göre artışa karar verildi.
  Dava açılış tarihi olan Nisan 2014 den nisan 2015 e kadar 500 olup nisan 2015 itibariyle mi ÜFE uygulanacak yoksa kararın kesinleştiği ay olan Mart 2015 den 1 sene sonra aynı ayda
  (Yani Mart 2016 da) mı ÜFE 12 aylık ortalama ile artış olacak ?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, kararın kesinleştiği tarihten itibaren bir sonraki senenin aynı ayında 12 aylık ÜFE ortalaması dikkate alınır.

 45. Avatar
  Halime Cevapla

  Boşanma protokolümde her yıl Ocak ayında yıllık tefe TÜFE oranında artış olacaktır yazıyor dört beş ay oldu boşanalı .Sımdı Ocak ayında olan zam ÜFE oranımı oluyor tefe kelımesı cunku suan kalkmış galıba aklımı karıştırdı yoksa sadece TÜFE oranına goremı artış olacak

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, Yargıtay kararlarına göre nafakanın ÜFE oranında artış yapılması gerekmektedir.

 46. Avatar
  murat Cevapla

  merhaba,
  gerekçeli kararımda ‘her yıl eylül ayında Tüfe oranında artış yapılacaktır’ yazıyor.
  yıllık ortalama Tüfe’yi mi baz almalıyım(%54), geçen yılın aynı ayına göre mi(%80)?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, yerleşik Yargıtay içtihatlarına göre 12 aylık ortalama dikkate alınmalıdır.

 47. Avatar
  Zühal Kayar Cevapla

  Merhaba 2 çocuk annesiyim eşimle 2011 yılında boşandık. 2014 yılında nafaka arttırım davası açtım nafaka 2015 yılından itibaren 1200 TL ye yükseldi. Her yılda tüfe oranında arttırılmasına karar verildi. Ancak bu zamana kadar icra takibi başlatmadım. Şimdi takip başlatsam hakkımı kaybetmiş miyimdir? Zamanaşımı var mı?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, Nafaka alacaklarında zamanaşımı 10 yıl olarak belirlenmektedir.

 48. Avatar
  Aylin Cevapla

  Nafaka icra yoluyla kesiliyor. Nafakanın geçmişe yönelik üfe oranında hesaplanması için dosya bilirkişiye gitti. Bilirkişi hesabı borçluya tebliğ edilmedi. Fakat hesap yapıldıktan 15 gün sonra alacaklının verdiği dilekçe ile borçlunun çalıştığı kuruma icra müdürlüğü tarafından maaşına haciz ihbarnamesi geldi. Yapılan hesap borçluya tebliğ edilmeden maaşına haciz gelmesi kanuna uygun mu ?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, dosyayı incelemeden sizi yönlendirmemiz yanlış olur. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçerek randevu talep edebilirsiniz. İyi günler dilerim.

 49. Avatar
  AYŞE Cevapla

  Merhaba,

  Dava tarihi 10 Ağustos 2020
  Karar tarihi 11 Ekim 2021
  Gerekçeli kararın yazıldığı tarih 09 Kasım 2021
  Kesinleşme tarihi 09 Ocak 2022 (Mahkememizden verilen işbu 11/10/2021 tarihli hüküm, 09/01/2022 tarihinde kesinleştiği tasdik olunur.)

  Davacı kadın lehine takdir edilen 350,00 TL tedbir nafakasının karar tarihi itibarı ile 800,00TL ‘ye çıkarılmasına, hükmün kesinleşmesine müteakip yoksulluk nafakası olarak devamına karar verilmiştir.

  Denilmekte, 11 Ekime kadar 350 TL tedbir nafakası aldım, 11 Ekimde 800 TL ye çıktı. Boşandığım kişi devlet memuru her yıl en az 2 kere (Ocak ve Temmuz aylarında) maaşında artış oluyor ve zam farkı alıyor. Kararda artış oranı vb. hiçbirşey yazmıyor. Nafaka Artırım Davasımı açmam gerekir yoksa 11 Ekimde yoksulluk nafakamı öderken Ekim ayı için geçerli 12 aylık ÜFE ortalaması oranında artmasımı gerekiyor?

  Teşekkürler

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, nafaka artışı ile ilgili herhangi bir hüküm bulunmuyorsa nafakanın arttırılması davası açmanız gerekmektedir.

 50. Avatar
  Aygül Cevapla

  İyi akşamlar. Nafaka arttırım davası açılış Nisan 2014. Karar tarihi Mart 2015. Kesinleşme tarihi de Ocak 2016. Üfe oranında artış hangi yıl hangi ayda başlaması gerekiyordu ? Karar tarihi(mart2015) baz alınırsa mart 2016 mı ,kesinleşme tarihi (ocak2016)göz önünde bulundurulursa Ocak 2017 mi? Veyahut Ocak 2016 da kesinleştiği için şubat 2016 da artış yapacağız. Yargıtayın nafaka miktarına kararın kesinleştiği tarihi takip eden yıllarda TÜİK’in yayınladığı yıllık ÜFE oranında artış uygulanmasına… kararına göre Ocak 2017 mi olması gerekiyor?ona göre geçmişe yönelik hesap yapmamız gerekiyor
  Teşekkür ederim

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, dava dosyası gerekçeli kararında bunu belirtmiş olması gerekiyor. İyi günler dileriz.

 51. Avatar
  Songul Cevapla

  Merhaba ben Şubat 2022 yılında nafaka arttırım davası açtım davam bu ay gorulecekti tebligat hatası olduğu için subata ertelendi Şubat’ta görülecek eger kazanirsam seneye subattami artacak ufeye göre tekrar miktari şöyle söyleyeyim ocakta karar verilseydi Şubat’ta tekrar artış mi olacakti

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, ilk duruşma ön inceleme duruşması olur. İlk duruşmada karar çıkmayacaktır.

 52. Avatar
  Teoman Cevapla

  Merhaba
  Nafaka arttırma davası 18 ocakta sonuçlandı her ayın 15. Günü nafaka ödüyorum 600 TL. Ocak 15.günü 600 TL ödeyip Şubat 15.günü Üfe oranında artış yapıyorum doğru mu?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, gerekçeli kararı görmeden size net bir şey söylememiz doğru olmaz. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçerek randevu talep edebilirsiniz.

 53. Avatar
  Özgürcan Cevapla

  Merhaba. Ben çocuğum için Şubat ayından itibaren nafaka ödüyorum. Ancak mahkeme Ocak TEFE TÜFE oranına göre arıttırılmasını karara bağladı. Ben zamlı nafakamı Ocak ayından itibaren mi yoksa Şubat ayından itibaren mi ödemem gerekiyor. Bi de mahkemenin belirlediği Ocak ayı mı yoksa Şubat ayımı tefe tüfe oranında olması lazım. Teşekkürler.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, ocak ayında belirlenen orana göre yapacaksınız.

 54. Avatar
  gonca Cevapla

  merhabalar.boşanma kararında nafaka arttırımı her yeni yılın ocak ayında tüik’in belirlediği TEFE-TÜFE ortalaması oranında arttırılması denmekte. kişi bana avukata sordum subat başında acıklanacak rakama göre ödeyeceksin dediğini söylüyor ama ocak başı belirtilen rakam değil midir?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, gerekçeli kararda yazanı dikkate almanız gerekmektedir.

 55. Avatar
  AHMET Cevapla

  MERHABA AVUKAT BEY.
  NAFAKA KARARI 2016 ARALIK. 1 OCAKTAN İTİBAREN HER YIL TEFE-TÜFE OARANINDA ARTTIRIM KARARI VAR. GEREKÇELİ KARAR 2017 NİSAN.
  NAFAKA ARTTIRIMI 2018 OCAK MI 2018 NİSAN MI ? TEFE-TÜFE İKİSİNİN ORTALAMASI MI ALINACAK
  ,TEŞEKKÜRLER İYİ ÇALIŞMALAR

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, gerekçeli kararda 1 ocak denildiyse ocak ayındaki ÜFE dikkate alınacak.

 56. Avatar
  Sadık Cevapla

  Merhaba 2016 dan beri 250 tl nafaka veriyorum bu sene nafafaka artırım davası açıldı ve 1250 tl ye çıktı sizce bu normalmi normal değilse ne yapmam gerekli

 57. Avatar
  Nıhal Cevapla

  Nafaka 1200 alıyorum senem doldu artış senelik tefe tufe göre yazdı hakim şimdi nasıl yol izlemeliyim artış yapıyor karşı taraf

 58. Avatar
  mehmet Cevapla

  merhaba ben asgari ücretle çalışanım babaam yanımda kalıyor elektrik su doğalgaz ben ödüyorum ama bana yardım nafakası davası açtı.babamın 65 aylıgı alıyor. alabilir mi

 59. Avatar
  BELİTMEK İŞTEMİYORUM Cevapla

  İYİ GÜNLER EŞİMLE ANLAŞMALI OLARAK BOŞANMA DAVASI AÇILACAK OLDUĞUNDAN BENDEN 5000 TL NAFAVA İŞTİYOR ANCAK BEN ASGARİ ÜCRETLE CALIŞIYORUM BUNA GÖRE NEKADAR NAFAKA ÖDEMEM GEREKİYOR.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, internet sitesi üzerinden sadece kısa sorulara kısa cevaplar verilmektedir. Sorunuzun cevabı için danışmanlık hizmeti almanız gerekmektedir. Danışmanlık almak için Whatsapp uygulaması veya GSM üzerinden randevu talep edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir