Alkollü Araç Kullanma Cezası

alkollü araç kullanma cezası

Ülkemizde yaşanan trafik kazalarının en önemli nedenlerinden bir tanesi alkollü araç kullanmaktır. Alkollü araç kullanmanın cezası her yıl olduğu gibi 2021 yılında zam alarak uygulanmaya devam etmektedir.

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası 2024

Karayolları Trafik Kanunu 48. maddenin 5. fıkrası gereğince alkollü araç kullanan kişi para cezası alır ve 6 ay süreyle ehliyetine el konulur. Eğer ikinci kez alkollü araç kullanırken yakalanırsa bu sefer ehliyete 2 yıl boyunca el konulacaktır. Üçüncü kez de aynı suçu işleyen kişinin ehliyetine 5 yıl süreyle el konulacaktır.

Alkollü Araç Kullanma Para Cezası 2024

  • İlk defa alkollü araç kullanırken yakalanan sürücü  6.440 TL,
  • Beş yıl içerisinde ikinci kez alkollü araç kullanırken tespit edilen sürücü 8.075 TL
  • Beş yıl içerisinde üçüncü kez ve daha fazla alkollü araç kullanırken tespit edilen sürücüler 12.978 TL, trafik cezası ödemek mecburiyetindedir.

Alkollü Araç Kullanma Hapis Cezası

Türk Ceza Kanunu “Trafik güvenliğini tehlikeye sokma” başlıklı 179/3. maddesinde alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek olan kişinin araç kullanma hali suç olarak düzenlenmiştir.

Bu maddeye göre, alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek olan kişinin araç kullanan kişi üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Alkollü Araç Kullanırken Trafik Kazası Yapmak

Kişinin yaralanmalı veya ölümlü ya da kollukça müdahil olunan maddi hasarlı trafik kazasına karışması halinde, teknik cihaz kullanılarak kişinin kanında alkol bulunup bulunmadığı ölçülmelidir. Teknik cihaz ile yapılan ölçüme itiraz eden veya bu cihaz ile ölçüm yapılmasına müsaade etmeyen bu sürücüler, en yakın adli tıp kurumuna veya adli tabipliğe veya Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kuruluşlarına götürülerek uyuşturucu veya uyarıcı madde ya da alkol tespitinde kullanılmak üzere vücutlarından kan, tükürük veya idrar gibi örnekler alınır.

Trafik kazası sonucunda kişinin ölmesi veya teknik cihaza üfleyemeyecek kadar yaralanmış olması halinde, üçüncü fıkra hükümlerine göre bu kişilerden kan, tükürük veya idrar gibi örnekler alınır.

Alkollü Araç Kullanma Sınırı

Ülkemizde ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetinde çalışan sürücülerin alkollü olarak trafiğe çıkmaları tümüyle yasaklanmıştır. Diğer sürücüler içinse yasal sınır olarak bir litre kanda yarım gram alkole eşit olan, 0.50 Promil olarak belirlenmiştir. Bu halk arasında yanlış bir biçimde “yüzde elli alkollü olmak” diye ifade edilmekte, hatta bunun mümkün olduğu sanılmaktadır. Bu tamamen yanlış bir bilgidir. Bu yanlışlık genellikle promil değerinin nasıl hesaplandığının iyi bilinmemesinden kaynaklanmaktadır.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Sürem Bitti Ehliyetimi Nasıl Geri Alabilirim?

Alkollü araç kullanmaktan dolayı sürücü belgelerine el konulan sürücüler, sürücü belgesine el koyan trafik birimine veya en yakın Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne el koyma süresinin bitiminde dilekçe ile başvurarak sürücü belgelerini geri alabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir