Adli Kontrol Kararına İtiraz Dilekçe Örneği

.……. SULH CEZA HAKİMLİĞİ’NE

 

ŞÜPHELİ                           :

TC KİMLİK NUMARASI     :

ADRES                              :

MÜDAFİİ                            :

ADRES                               :

İSNAT EDİLEN SUÇ          : Hırsızlık

ADLİ KONTROL KARARININ

VERİLDİĞİ TARİH              : …/…/…

KONU                                 :    Adli Kontrol Kararına İtirazımızdır.

AÇIKLAMALAR                 :

1-)  Müvekkilimiz hakkında  İstanbul CBS Savcılığı’nın ../../.. Tarih ve ../…..  soruşturma sayılı yazısı ve Sulh Ceza Hakimliğinin …/…/… tarihinde ,,,,/….. sorgu numaralı kararıyla şüpheli müvekkilin haftada bir gün imza atma yükümlülüğü şeklinde adli kontrol kararı verilmiştir.  Ceza Muhakemesi Kanununda düzenlenen  adli kontrol kararının verilebilmesi için öncelikle CMK 100. Maddesinde sayılan tutukluluk şartlarının gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Müvekkilimin dosyası incelendiğinde  şüpheli hakkında suç unsurlarının oluşmadığı ve soruşturmaya konu suçun şüpheli tarafından işlenmediği ortada olup CMK m.100’de öngörülen şartlar da gerçekleşmemiştir.

2-)  Müvekkilimizin söz konusu bu dosya öncesinde adli sicil kaydının olmadığı ve daha 21 yaşını yeni tamamladığı açıkça ortadadır. Kendisinin ve ailesinin yaşadığı maddi sorunların yanında haftada bir gün polis karakolunda imza yükümlülüğünün olması gerek kendi sosyal yaşantısını gerekse de iş hayatını etkilemektedir. Dosya içeriğinden de anlaşılacağı üzere suç unsurları oluşmamıştır.

3-) Nitekim CMK m.100 uyarınca  tutuklama nedeninin var sayılabileceği haller düzenlenmiştir. Bahse konu edilen suçta müvekkilim,” şüpheli veya sanığın kaçması, saklanması veya kaçacağı şüphesini uyandıran somut olguların varlığı;  delilleri yok etme, gizleme veya değiştirme, tanık, mağdur veya başkaları üzerinde baskı yapılması girişiminde bulunma” şeklinde sıralanan nedenlerden dosya içeriğinden de anlaşılacağı üzere sorumlu tutulamayacağı açıktır.

4-) Açıkladığımız bu nedenler dolayısıyla  şüpheli müvekkil hakkında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren hiçbir olgu mevcut değildir. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen adli kontrol kararı müvekkilimizin toplum nezdindeki itibarını zedelemektedir. Bu nedenlerden dolayı müvekkilimizin hafta içi mesai saatlerinde ikametgahına en yakın polis karakolunda imza atması hukuka aykırı olup müvekkilimiz  hakkında verilmiş olan adli kontrol karanına karşı itirazda bulunmamız hasıl olmuştur.

HUKUKİ NEDENLER                 : 5271 S. K. m. 101, 105, 115.

SONUÇ VE İSTEM                     : Yukarıda açıkladığımız nedenlerle, müvekkilimiz hakkında verilmiş olan adli kontrol kararına itiraz etmekle, Yüce Mahkemenizden itirazımızın kabulüne karar verilmesini talep etmekteyiz. …/…/…

ŞÜPHELİ MÜDAFİİ

Av.

İlginizi Çekebilir

 1. Avatar
  Savaş Cevapla

  Bunu nereye göndermeliyim lütfen bu dilekcenin onayını istiyorum

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, dosyanıza bakmadan bir öneride bulunamayız. İletişim sayfamızdan bize ulaşarak randevu talep edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir