Vesayet İle İlgili Soru Cevap

Vesayet İle İlgili Soru Cevap

Vesayet Nedir ?

Vesayet, koruma gücüne muhtaç olup velayet altında bulunmayan küçükler ve ergin olmalarına rağmen menfaatleri nedeniyle kısıtlanmış kişilerin maddi ve manevi haklarını korumak amacıyla kurulmuş bir kurumdur. Türk Medeni Kanununun 396. madde ve devamında yer edinmiştir.

Vasi Nedir ? 

Velayet altında bulunmayan küçük veya kısıtlı erginin maddi ve manevi haklarını korumak amacıyla atanan kişiye “Vasi” denir. Vasi, vesayet altındaki kişinin her türlü işlemini yapabilecektir. Bazı işlemler için vesayet makamından izin alması gereklidir. Vesayet makamı, bu görevi yapabilecek yetenekte olan bir ergini vasi olarak atayacaktır.

Vasinin Görevi Nedir ? 

Vesayet altındaki kişinin haklarını, çıkarlarını korumakla yükümlüdür. Vasi, atandığı kişi adına kasten aleyhte bir işlemde bulunmamalıdır. Aksi takdirde görevini kötüye kullanmış olacaktır.

Vasinin Görevi Ne Zaman Biter ? 

Vasilik görevi, vasinin fiil ehliyetini yitirmesi veya ölümüyle sona erer. Görevi sona eren vasi, yönetimle ilgili son raporu ve kesin hesabı vesayet makamına vermekle yükümlüdür.

Vesayet Davası 

Bir diğer adı ile vasi davası demektir. Velayet altında bulunmayan çocuk veya kısıtlı ergin kişinin koruma altına alınması amacıyla vasi atanması gereklidir. İşte yapılan bu vasi atanması işlemine “vesayet davası” denir.

Vasi Dava Açabilir Mi? 

Vasi, vesayet altındaki kişiyi bütün hukuki işlemlerinde temsil edebilecektir. Vasinin dava açabilmesi için vesayet makamından izin alması gereklidir.

Vesayet Makamı ve Denetim Makamı

Türk Medeni Kanununa göre vesayet makamı Sulh Hukuk Mahkemesidir. Denetim makamı ise Asliye Hukuk Mahkemesidir. Vasi yapacağı işlemler için sulh hukuk mahkemesinden izin alır. Yapılan işlemlere itiraz edilmesi, şikayet edilmesi durumlarında da Asliye Hukuk Mahkemesi görevlidir. İlgililer vesayete makamının aldığı kararlara karşı, kendilerine tebliğden itibaren 10 gün içinde itiraz edebilecektir. Denetim makamı gerektiğinde duruşma yaparak bu itirazla ilgili kesin karar verecektir.

Vesayet Denetimi 

Vasinin denetimini Asliye Hukuk Mahkemesi yapar. İlgili kişilerin şikayeti veya vasinin yaptığı işlemlere itiraz edilmesi durumunda Asliye Hukuk Mahkemesi denetimi yapacaktır.

Babam Akıl Hastası Kendisine Vasi Olabilir Miyim? 

Akıl hastası veya akıl zayıflığı olduğu sağlık kurulu raporuyla ispatlanan kişi için vasi atanabilir. Gerekli diğer şartların sağlanması halinde babanıza vasi olarak atanabilirsiniz.

Annem Aşırı Müsrif Ona Vasi Olarak Atanabilir Miyim? 

Savurganlık yaparak kişinin kendini ve ailesini dara düşürmesi, yoksulluğa düşürmesi nedeniyle o kişiye vasi atanabilecektir.

Mahkeme Beni Vasi Olarak Atadı Reddedebilir Miyim?

Vasiliğe atananlar bu görevi kabul etmekle yükümlüdürler. Vasi olarak atanan kişi bu durumun kendisine tebliğinden itibaren 10 gün içinde itiraz edebilecektir. Mahkeme vasilikten kaçınma sebebini haklı görürse yeni bir vasi atayacaktır.

Aşağıdaki durumların var olması halinde vasilik kabul edilmeyebilir:

 • 60 yaşını doldurmuş olanlar
 • Bedensel engelleri veya sürekli hastalıkları nedeniyle bu görevi zorlukla yapacak olanlar
 • Dörtten çok çocuğun velisi olanlar
 • Daha önce başka birisine vasi olarak atanmış olanlar
 • Cumhurbaşkanı, TBMM üyesi, bakan, hakim veya savcı olanlar

Vasi Davası Dilekçe Örneği 

Dilekçenizin eksik olması, yanlış yerde dava açmanız halinde davanız reddedilir. Bu nedenle uzman bir avukattan yardım almanız sizin lehinize olacaktır.

Daha ayrıntılı bilgi ve hukuki destek için bizimle İLETİŞİME geçebilirsiniz.

Kişiler bunları düşünüyor

 1. hande Cevapla

  Merhabalar. babamı doktora götürdüğümüzde akıl zayıflığı olduğunu söyledi. Kendisine vasi olarak atanmak istiyorum. Atanma ihtimalim var mı?

  • Av. Yekcan Öner Gönderi yazarıCevapla

   Merhabalar, akıl zayıflığı olan kişi için vasi atanabilir. Diğer şartlar da sağlandığı takdirde vasi atanmamanız için herhangi bir sebep olmaz. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler

 2. İbrahim Cevapla

  Vasilik için dava açacaktım Yazı gayet bilgilendirici olmuş. Teşekkürler.

 3. Mehmet Ali BALCILAR Cevapla

  Annem 75 yas üstü, annemin üzerine kayıtlı bir arazi var bunu muteahhite vererek bina yapmak istiyorum. Annem bunu anlayacak durumda değil vasi olarak atanabilirmiyim?

  • Av. Yekcan Öner Gönderi yazarıCevapla

   Merhabalar, annenize vasi olarak atanabilmeniz için bazı şartlar vardır. Annenizde akıl hastalığı veya akıl zayıflığı veya savurganlık gibi durumlar olmalı. Eğer bu durumlar yoksa yaşlılığı nedeniyle istek üzerine vesayet davası açılması gerekir. Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir