Uyuşturucu Madde Kullanma Suçu ve Cezası

uyuşturucu madde kullanma

Türk Ceza Kanunu 191. maddesinde “ Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak ” suçu ele alınmıştır.

Uyuşturucu Madde Kullanmanın Cezası

Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden veya bulunduran ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (TCK 191/1)

Bu maddede dikkat edilmesi gereken 4 hareket vardır :

  • Kullanmak için uyuşturucu madde satın almak
  • Kullanmak için uyuşturucu madde kabul etmek
  • Kullanmak için uyuşturucu madde bulundurmak
  • Uyuşturucu madde kullanmak

Bu suç “seçimlik hareketli” bir suçtur. Yani, suçun işlenmesi için yukarıda sayılan 4 hareketten bir tanesinin gerçekleşmesi yeterlidir. Bir hareketten daha fazlasının yapılması suçun cezasını arttırmaz.

Uyuşturucu Madde Satın Almak

Uyuşturucu ve uyarıcı maddeyi bir bedel veya sair ivaz karşılığında fiili ve hukuki tasarrufu altına alınması durumu satın almadır. Bu suçun oluşabilmesi için en önemli etken failin (suç işleyen kişi) kastıdır. Fail, uyuşturucu maddeyi kullanmak için satın almalıdır.

Uyuşturucu Madde Kabul Etmek

Uyuşturucu ve uyarıcı maddeyi kabul etmek, “başkasına ait olan uyuşturucu maddenin zilyetliğini, her hangi bir karşılık vermeden üzerine almak” anlamına gelmektedir. Burada en önemli husus, uyuşturucu maddenin bedel verilmeden alınmasıdır. Bir bedel karşılığında alındığı zaman bu “satın alma” suçunu oluşturur.

Uyuşturucu madde kabul etme suçunun oluşabilmesi için bu maddenin kullanılmak amacıyla kabul edilmesi gerekir.

Uyuşturucu Madde Bulundurmak 

Bir kişinin kendisine veya başkasına ait uyuşturucu veya uyarıcı maddeyi, ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak fiili veya hukuki egemenliği altına alarak uyuşturucu madde üzerinde tasarruf imkanı sağlanması durumudur.

Bulundurma, uyuşturucu maddenin belli bir yerde (işyeri, konut, bahçe v.b) tutulması şeklindedir. Uyuşturucu maddenin kişinin üzerinde olması durumu da bulundurma halini oluşturur.

Uyuşturucu madde bulundurma suçunun oluşabilmesi için bu maddenin kullanılmak amacıyla bulundurulmuş olması gereklidir.

Uyuşturucu Madde Kullanmak

Uyuşturucu madde kullanmak, “bir kimsenin uyuşturucu maddeyi ağız, burun veya damar yoluyla veya başka bir şekilde vücuduna alması” durumudur.

Uyuşturucu maddenin vücuda hangi şekilde alındığı suçun oluşması açısından önemli değildir.

Uyuşturucu Kullanma Davalarına Hangi Avukatlar Bakar?

Kullanmak İçin Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Satın Almak, Kabul Etmek veya Bulundurmak ya da Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanmak Suçu Ceza Hukukunda çok spesifik bir alan olup bu konu ile  Ceza Hukuku alanında çalışan uzman bir avukat ile anlaşılması kanaatimizce faydalı olacaktır.

Uyuşturucu Kullanma Davaları Ne Kadar Sürer?

Kullanmak İçin Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Satın Almak, Kabul Etmek veya Bulundurmak ya da Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanmak Suçu her dosyada mahkemelerin yoğunluk oranı ve somut olay göz önünde bulundurulduğunda farklılık göstermekle birlikte bu davalar ortalama  6 ay ile 1,5 yıl arasında sürmektedir.

Uyuşturucudan Nasıl Beraat Edilir?

Kullanmak İçin Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Satın Almak, Kabul Etmek veya Bulundurmak ya da Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanmak Suçu yukarıda da belirttiğimiz üzere spesifik bir alandır. Bu suç ile ilgili uzman bir avukat ile çalışmak, dosyayı uzman Ceza Hukuku Avukatı ile yürütmek bu dosyalar açısından oldukça önem arz etmektedir.

Bu dosyalarda sanık avukatları, müvekkilin beraat kararı alabilmesi için müvekkil lehine delil toplayacak, müvekkilleri için duruşmalarda savunma yapacak ve gerektiği takdirde dosyayı Bölge Adliye Mahkemeleri ve Yargıtay’a taşıyarak müvekkilin beraat etmesini sağlayacaklardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir