Trafik Cezası İtiraz

Trafik Cezası İtiraz

Karayollarında, can ve mal güvenliği yönünden trafik düzenini ve trafik güvenliğini sağlamak amacıyla kurallara aykırı olarak hareket edilmesi halinde ilgili kişiye trafik cezası kesilmektedir. Ancak özellikle son zamanlarda haksız olarak trafik cezası kesilmesi oranı artmıştır. Size kesilen trafik cezasının haksız olarak kesildiğini düşünüyorsanız kesilen trafik cezasına itiraz etme hakkınız bulunmaktadır.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edebilirim? 

Trafik cezasına itiraz için öncelikle gerekli evrakları toplamanız gerekir. Aşağıda gerekli evrakların neler olduğunu görebilirsiniz. Evraklarınızı topladıktan sonra trafik cezasına itiraz etme nedenlerinizi belirten bir dilekçe yazmanız gerekir. Dilekçeye ek olarak evraklarınızla birlikte yetkili olan Sulh Ceza Hakimliğine başvuru yaparak itiraz edebilirsiniz. Trafik cezasının yazıldığı yerdeki Sulh Ceza Hakimliği yetkilidir. Bakırköy bölgesinde ceza yemeniz halinde, Bakırköy Sulh Ceza Hakimliği’ne itirazda bulunmanız gerekir.

Ceza tutanağı plakaya kesilmiş ise bu cezaya araç sahibi veya araç sahibinin yetkili kıldığı avukat ile itiraz edilebilir. İtirazınızı yaptıktan sonra en geç 15 gün içinde itirazınızla ilgili olumlu veya olumsuz bir karar verilecektir. Bu karar size tebliğ edilir. İtirazınızın kabul edilmesi durumunda mahkeme bu kararı ilgili kuruma gönderecektir. İtiraz hakkınızı kullanmanıza rağmen, cezanızı ödemiş olabilirsiniz. Eğer itirazınız olumlu sonuçlanırsa, yatırmış olduğunuz tutarın size iade edilmesi gerekir. Eğer olumsuz olarak cevap alırsanız, ödediğiniz ceza dışında, mahkeme masraflarını da ödemeniz gerekecektir.

Trafik cezasına itiraz etme prosedürü de bu şekilde yürümektedir. Adınıza ya da araç plakanıza haksız olarak ceza yazıldığını düşünüyorsanız belirtilen süre içerisinde itiraz edebilirsiniz. Eğer konu hakkında çok fazla bilginiz yoksa konu ile ilgili bir avukattan gerekli bilgi ve destek alabilirsiniz.

Trafik Cezasına İtiraz İçin Gereken Evraklar

 • İtiraz dilekçesi ( aşağıda örnek itiraz dilekçe bulunmaktadır),
 • Ceza tutanağı,
 • Ruhsat fotokopisi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Kapaklı pembe dosya

 Trafik Cezama Hangi Durumlarda İtiraz Edebilirim?

Trafik cezasına ancak belli durumlarda itiraz edebilirsiniz:

 • Herhangi bir fotoğraf veya delil olmadan yalnızca ceza tutanağının gönderildiği cezalara,
 • Tarafınıza gönderilen ceza, trafik ihlalinden kaynaklanmışsa,
 • Alkollü olmadığı veya sınırın altında olunan halde promil sınırında alkollü çıkıp yazılan cezalara,
 • Radar uyarı levhası olmayan yerden, hız sınırının aşılmasından dolayı ceza yazılmışsa,
 • Ceza tarafınıza gönderildiyse ve bunun içerisinde herhangi bir delil bulunmuyorsa,
 • Belediyenin yeteri kadar park yeri tahsis etmemesine rağmen kesilen park cezası

gibi durumlarda itiraz edebilirsiniz. Bu durumlar sınırlı değildir. Hukuka uygun başka durumlarda da itiraz edilebilecektir.

Trafik Cezasına İtiraz Süresi 

Trafik cezasına itiraz süresi 15 gündür. Bu süreç,

 • Trafik kontrolü sırasında polis tarafından yazılan cezalarda; cezanın yazıldığı günden itibaren,
 • Plakaya yazılarak sonradan size gönderilen cezalarda ise cezanın tebliğ edildiği günden itibaren başlar.

Trafik cezaları, nüfus müdürlüğünde kayıtlı olan ikamet adresinize gönderilir, evde olmamanız halinde muhtarlığa tebliğ edilir ve bu durumda da itiraz süresi; ceza, muhtarlığa tebliğ edildiği günden itibaren 15 gündür.

Trafik Cezama Nereden Bakabilirim? 

Trafik cezalarının belgesi size mutlaka tebliğ edilmesi gerekir. Adresinizi değiştirmenizden veya diğer nedenlerden dolayı tebligatın size ulaşmadığını düşünüyorsanız; E-devlet, PTT, EGM veya Gelir İdaresi Başkanlığına ait sitelerden de sorgulama yaparak trafik cezanızı görebilirsiniz.

Yabancı Plakalı Araçlara Kesilen Trafik Cezası 

Sürücüsünün Türk vatandaşı olup olmadığına bakılmaksızın yabancı plakalı araçlara uygulanacak olan trafik idari para cezaları, tebligat şartı aranmaksızın sürücüsü bilgilendirilmek suretiyle tahsil edilir. Trafik cezaları tahsil edilmeden yabancı plakalı aracın ülkeyi terk etmesine izin verilmez. Türk plakalı araç kullanan yabancı sürücülerin trafik cezaları, cezanın yazıldığı araç sahibinden tahsil edilecektir.

Trafik Cezasına İtiraz Dilekçesi

İSTANBUL NÖBETÇİ SULH CEZA HAKİMLİĞİ’NE

İTİRAZ EDEN : ….. ….. (T.C …)                                                                                                                                                Adres:

İTİRAZA KONU TUTANAĞIN TANZİM TARİHİ: 

İTİRAZA KONU TUTANAĞIN TEBELLÜĞ TARİHİ:

İTİRAZ KONUSU: Çağlayan Trafik Denetleme Büro Amirliği`nin 02.07.2019 tarih MA seri, …. sıra no.lu trafik ceza tutanağında yazılı para cezasının iptali hakkında.

AÇIKLAMA :

1-) 34 … 492 tescil plakasına kayıtlı aracın; karayolları trafik kanunu`nun 51/2-A maddesi hükmüne istinaden “Hız sınırını %10’dan %30’a kadar aşmak” suçunun işlendiği gerekçesiyle gıyabımda kesilen ekte sunulu 02/07/2019 tarihli, toplam …. TL. bedelli trafik cezası tutanağı düzenlenip …../…/… tarihinde tarafıma tebliğ edilmiştir.

2-) Hız sınırının 70 KM olduğu, yasal %10 luk tolerans ile bu rakamın 77 KM olduğu ve tebliğ edilen tutanakta araç hızının 78 KM olduğu, hava ve yol durumu gibi çevresel faktörler birlikte değerlendirildiğinde, 1 kilometre/saatlik hız aşımı makul sınırlar dahilinde kaldığı kanaatindeyim.

SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda arz ve izah etmeye çalıştığım nedenlerle, İtirazımın kabulü ile yasalara aykırı olarak düzenlenen trafik ceza tutanağında yazılı çekme parasının iptaline ve ödenen meblağın iadesine karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. …/…/…

 

İTİRAZ EDEN

 

EK-1: Trafik ceza tutanağı ve tebligat tutanağı

EK-2: Araç Ruhsat Fotokopisi

EK-3: Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

 

Daha ayrıntılı bilgi ve hukuki destek için bizimle İLETİŞİME geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir