Tarım Arazisi Miras Paylaşımı

tarım arazisi miras

Mirasbırakanın vefat etmesinden sonra mirasçılar, mirası paylaşmakta çoğunlukla anlaşmazlığa düşerler. Özellikle miras kalan şey tarım arazisi ise bu anlaşmazlık artmaktadır.

Tarımsal arazilerin paylaşılması, Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nda özel olarak yer almıştır. Bunun nedeni ise tarım arazilerinin bölünerek küçülmelerini engellemek ve araziyi kullanmaya ehil olan mirasçıya vermek amaçlanmıştır.

Tarım Arazisi Miras Paylaşımı

Tarımsal arazilerin paylaşılması problemi birden fazla mirasçının söz konusu olduğu ve bu mirasçıların kendi aralarında anlaşamadığı durumlarda gerçekleşir. Terekedeki tarımsal arazilerin paylaşılmasında Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu (TKAKK) 8/B-1 madde hükümleri uygulanır.

Kanun koyucu, tarım arazilerinin paylaşılması konusunda azami bir süre belirlemiştir. Bu süre 1 yıldır. Mirasın açılmasından itibaren bir yıl içinde, tarım arazisi mirasçılardan birine ya da üçüncü bir kişiye devredilmemesi veya dava açılmaması halinde TKAKK 8/Ç gereği, tarım arazisinin mirasçılardan birine veya üçüncü bir kişiye devri konusunda yetkili kurum Tarım ve Orman Bakanlığı olacaktır.

Mirasçıların Tarım Arazisini Paylaşması 

Mirasçılar, oybirliği ile anlaşarak miras kalan tarım arazisini diledikleri gibi paylaşabilecektir. Mirasçılar arasında anlaşma olmaması halinde ise TKAKK hükümleri uygulanacaktır. Mirasçılar, tarımzal araziyi bir mirasçıya devredebilecekleri gibi üçüncü bir kişiye de devredebilirler. Mirasçıların birlikte anlaşarak tarımsal araziyi devredeceği kişide tarımsal faaliyeti yürütmeye ehil olması durumu aranmaz.

Tarım arazisi, TKAKK ekli listesinde belirtilen asgari büyüklüğün altına düşmemek koşuluyla bölünebiliyorsa, tarım arazisinin aynen paylaşılması imkanı da olacaktır.

Mirasçılar, aralarında yazılı olarak da anlaşarak tarımsal arazinin özgüleneceği mirasçıyı belirlemesi de mümkündür. Bu durumda Türk Medeni Kanunu 676. madde uygulanacaktır.

Paylaşma sözleşmesi
Madde 676- Mirasçılar arasında payların oluşturulması ve fiilen alınması veya aralarında yapacakları paylaşma sözleşmesi mirasçıları bağlar.
Paylaşma sözleşmesiyle mirasçılar, tereke mallarının tamamı veya bir kısmı üzerindeki elbirliği mülkiyetinin miras payları oranında paylı mülkiyete dönüştürülmesini de kabul edebilirler.
Paylaşma sözleşmesinin geçerliliği yazılı şekilde yapılmasına bağlıdır.

Sözleşme yapıldıktan sonra mirasçılar tarım arazisinin devrinden kaçınırsa, ilgili mirasçı tescile zorlama davası (TMK m. 716) açarak, tarımsal arazinin mülkiyetinin hükmen geçirilmesini talep edebilir.

Tarımsal Arazinin Üçüncü Kişiye Devri 

Mirasçıların tümü birlikte anlaşarak, tarım arazisini üçüncü bir kişiye devredebilir. Üçüncü kişi gerçek kişi olabileceği gibi tüzel kişi de olabilecektir. Devredilecek kişinin tarımsal faaliyeti yürütmeye ehil olması da gerekmez. Bölünme imkanı olmayan arazilerin tek parça halinde devredilmesi gerekir.

Tarım Arazisinin Dava Yoluyla Mirasçılara Paylaştırılması 

Mirasçıların anlaşmaması ve mirasçılardan birinin 1 yıl içinde dava açmaması halinde, TKAKK 8/Ç hükmü gereğince, tarımsal arazinin ehil mirasçıya, ehil mirasçı olmaması halinde en yüksek fiyatı veren istekli mirasçıya devrinin gerçekleşmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı’na dava açma yetkisi verilmiştir.

Tarımsal Arazinin Özgülenmesi Davası 

Tarımsal arazinin özgülenmesi davası mirasbırakanın son yerleşim yeri Sulh Hukuk Mahkemesi’nde açılmalıdır. Davanın mirasçılardan birinin veya Bakanlığın açmasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

İlginizi Çekebilir

 1. Avatar
  rüştü bozdemir Cevapla

  40 yıl önce babam ve kardeşleri atalarından miras kalan tarımsal arazileri kendi aralarında sözleşme yaparak paylaşmışlar mirascıların bir kısmı öldüler kalan mirascılar kendi aralarında paylaşma yapamıyorlar çözüm bulamıyoruz bize yardımcı olmanızı bekliyorum teşekürlet

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, iletişim sayfamızdan bize ulaşıp randevu talep edebilirsiniz.

 2. Avatar
  Ceyhun Cevapla

  merhaba bizim arsa var miras kaldi daha paylasilmadi bunu mirascilardan biri diger mirascilardan habersiz ekebilirmi. Veya ekerse sikayet edebilirmiyiz

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, mirasçılardan biri ekerse diğer mirasçılar hukuki haklarını kullanabilir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçerek randevu talep edebilirsiniz.

 3. Avatar
  Gönül Yıldız Göl Cevapla

  Merhaba bizim de dedemizden arsa kaldı. Paylaşıldı. Ama tapuyu alma aşaması geldi. Bu amcam halam hepsi sorun çıkarıyor. Bu nasıl çözülür. 20 yıl olmuş herkes yerini alıyor ekiyor. Tapu işi olunca yoklar.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, dava açılması gerekiyor. Detaylı bilgi için Ofisimizle iletişime geçerek danışmanlık için randevu talep edebilirsiniz

 4. Avatar
  Sefik Dinc Cevapla

  Merhabalar.Babamdan kalan 21 dekar tarim alanindan hisseme düsen yaklasik 3,5 dekar hissemi kimseye vermek istemiyorum kendim bag,bahce olarak kullanmak, bag evi yapip agaclandirmak istiyorum. ne gibi hakkim yada sansim var. Tesekkür ederim

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, sorunuzu daha detaylı cevaplandırabilmek için başka bilgilere de ihtiyacımız var. Ofisimizle iletişime geçerek danışmanlık için randevu talep edebilirsiniz.

 5. Avatar
  Yüksel Cevapla

  Merhaba babamdan kalan koy evi ve 4 tarlayı kardeşler arasında imzalı olarak paylaştık bu anlaşma geçerli mi yeniden paylaşım talebi olabilir mi

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, danışmanlık için randevu almanız gerekmektedir.

 6. Avatar
  Lale Cevapla

  Merhabalar miras kalan 125 dekar tarlamız var babam ve kardeslerı mirasçıları oluyor babam hariç diğerleri satmak istiyor ama babam tarlanın kendine düşen payını satmak ıstemıyor böyle bir seyın olması mümkün mü yoksa çoğunluk satmak istediği için tarla satılmak zorunda mi

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, konuyla ilgili detaylı bir görüşme yapmak gerekiyor. İletişim sayfamızdan bize ulaşarak randevu talep edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir