Kategori: Sigorta Kategori

ölümlü trafik kazaları

Ölümlü Trafik Kazaları

Ölümlü trafik kazası sonucu kazanılan tazminat, hukuki olarak destek olan kişinin ölümü halinde desteğinden ve yardımından yoksun kalan kişilerin uğradığı destek zararıdır. Bu konuda talep edilmesi gereken tutarlar Destekten Yoksun Kalma Tazminatı (DYKT) olarak adlandırılır ve Türk Borçlar Kanunu 53. maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre ölüm halinde başka kimseler, ölenin yardımından yani desteğinden yoksun kalmışlarsa, onların bu zararı tazmin edilmelidir. Ayrıca ölüm hemen gerçekleşmemiş ise tedavi giderleri de tazminata konu edilecektir. En sık rastlanan destekten yoksun kalma çeşidi eşlerden birinin ya da anne babanın ölümü halinde söz konusu olmaktadır.

Destekten yoksun kalma tazminatının konusu, desteğin yitirilmesi nedeniyle yoksun kalınan zarardır. Buradaki amaç, destekten yoksun kalanların desteği ölümünden önceki yaşamlarındaki sosyal ve ekonomik durumlarının korunmasıdır. Olaydan sonraki dönemde de, destek olmasa bile, onun zamanındaki gibi aynı şekilde yaşayabilmesi için muhtaç olduğu paranın ödettirilmesidir.

Haksız bir eylem sonucu desteğini yitiren kimse Borçlar Kanunu’nun 53. maddesine dayanarak uğradığı zararın ödetilmesini isteyebilir. Ancak destekten yoksun kalma tazminatına hükmedilmesi için öncelikle, ölen ile destekten yoksun kalan arasında maddi yönden düzenli ve eylemli bir yardımın varlığı gerekir.

Destekten yoksun kalan kimse devamlı ve gerçek bir ihtiyaç içerisinde bulunmalıdır. Genel olarak bakım ihtiyacı, sosyal düzeye uygun olan yaşamın devamını sağlamak için gerekli olanaklardan yoksun kalmayı anlatır. Eğer ölenin eylemli olarak baktığı davacı, ölüm yüzünden bu bakımın sağladığı yaşama düzeyinin altına düşmüş olursa, ihtiyaç içerisinde bulunma koşulu gerçekleşmiş sayılmaktadır. Burada önemli olan, destekten yoksun kalan kimsenin ve ailesinin temsil ettiği sosyal ve ekonomik düzeye göre normal karşılanan giderlerdir.

Türk Medeni Kanun 185. maddesi gereğince eşler birbirlerine ve çocuklarına bakmak zorundadır. Yani eşler birbirlerine, anne babaya ve çocuklara destek olmak zorundadır. Buradaki durum destek olan kişinin ölümüyle yakınlarının bu kişinin maddi ve manevi desteğinden yoksun kalmaları sonucu hak kazanılan tazminattır.

Trafik kazası sonucu ölüm yada destekten yoksun kalma tazminatı hesaplanırken: kişinin en son kazancı, cinsiyeti, yaşı, tekrar evlenip evlenmediği, yüksek tahsil yapıp yapmadığı ve daha birçok özellik bu tazminatta önemli rol oynamaktadır.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nedir?

Trafik kazasında ölen kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişilere yapılan tazminat ödemesine “destekten yoksun kalma tazminatı” denir. Ölüm neticesi olarak diğer kimseler ölen kişinin yardımından mahrum kaldıkları takdirde onların bu zararını da tazmin etmek gerekmektedir.

Okumaya devam et

araç değer kaybı sık sorulan sorular

Araç Değer Kaybı Sık Sorulan Sorular

Arabama arkadan bir aracın çarpması sonucu arka tamponda hasar meydana geldi. Araç değer kaybı alabilir miyim? 

Araç değer kaybı tazminatında teminat dışında kalan durumlar vardır. Bunlardan biri de mini onarım ile giderilebilen basit kaporta ve tampon hasarlarıdır. Bu nedenle araç değer kaybı talebinde bulunamazsınız.

Daha önce aracımın sol arka kapısı hasar aldı ve kapıyı yaptırdım. 3 gün önce tekrar aynı yerden kusurlu olarak bir araç vurdu. Araç değer kaybı tazminatını alabilir miyim? 

Okumaya devam et

Kazanç Kaybı Nedir

Kazanç Kaybı Nedir?

Kazanç kaybı, hasar gören ticari aracın onarım süresi boyunca kullanılamamasından dolayı ortaya çıkan gelir (kazanç) kaybıdır.

Ticari araçlar; taksi, otobüs, minibüs, servis gibi araçlardan oluşur. Özel tur aracı, kiralık verilen araçlar da birer ticari araçtır.

Okumaya devam et

Hatır Taşıması

Hatır Taşıması

Hatır taşıması, taşıyanın, yakını olsun olmasın herhangi bir kimseyi taşıtına alıp, ücret almaksızın bir yerden bir yere götürmesidir. Örneğin; Kuzeninizi evden havaalanına götürmek, eşinizin arkadaşını hastaneden eve götürmek veya aracın başka birisine karşılıksız bir şekilde verilmesi. Bunlar hatır taşımasına örnek olarak gösterilebilir.

Okumaya devam et

Araç Değer Kaybı Sık sorulan

Araç Değer Kaybı ve Hukuki Süreçler

Araç değer kaybı, hasar gören ve hasar sonrası tamir edilen aracın ikinci el piyasasındaki değer düşüşünü belirtmek için kullanılan terimdir.

Araç değer kaybı sonucu aracın ikinci el piyasadaki değeri azalacaktır. Kazaya karışan aracın parçalarının yetkili serviste orijinal parçaları ile değiştirilmesi bile aracın değerinin düşmesine neden olacaktır.

Diğer koşulların da sağlanması halinde araç değer kaybı tespit edilip, bu zararın giderilmesi mümkündür.

Okumaya devam et

İş Kazası

İş Kazası Tazminat Davası

Sigortalı işçinin işyerinde uğradığı ve o an ya da daha sonra işgücü kaybı, sakatlanma gibi sonuçlara sebep olan duruma iş kazası denilir.

Bir olayın iş kazası sayılabilmesi için aşağıdaki şartları taşıması gerekir. Bu şartlar:

  • Kazaya uğrayan işçinin sigortalı olması,
  • Olayın 5510 sayılı kanunun 13. maddesinde belirtilen hallerden birinde meydana gelmesi,
  • Sigortalı işçinin kaza nedeniyle hemen veya sonrasında zarara uğramış olması,
  • Zarar ile kaza arasında illiyet bağı bulunması gerekmektedir.

Okumaya devam et

Trafik Kazası Sigorta Tazminatı

Trafik Kazası Sigorta Tazminatı

Trafik kazası sigorta tazminatı ülkemizde ve dünyada yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi de trafik kazalarında alınan tazminattır.

Yaşanan trafik kazaları sonucu maalesef bazı vatandaşlarımız hayatını kaybederken bazıları da yaralanmakta ve sakat kalabilmektedir.

Sigorta hukuku ile ilgili olan bu konuda Öner Hukuk ve Danışmanlık olarak her zaman size danışmanlık etmeye hazırız.

Trafik kazası geçirdim ne yapabilirim? , Trafik kazası tazminatı ne kadar? , Sigorta şirketine dava açabilir miyim? gibi sorularınıza bu makalemizde cevap bulabilirsiniz.

Okumaya devam et