Kategori: Sigorta Kategori

Araç Değer Kaybı

Araç Değer Kaybı Sık Sorulan Sorular

Arabama arkadan bir aracın çarpması sonucu arka tamponda hasar meydana geldi. Araç değer kaybı alabilir miyim? 

Araç değer kaybı tazminatında teminat dışında kalan durumlar vardır. Bunlardan biri de mini onarım ile giderilebilen basit kaporta ve tampon hasarlarıdır. Bu nedenle araç değer kaybı talebinde bulunamazsınız.

Daha önce aracımın sol arka kapısı hasar aldı ve kapıyı yaptırdım. 3 gün önce tekrar aynı yerden kusurlu olarak bir araç vurdu. Araç değer kaybı tazminatını alabilir miyim? 

Okumaya devam et

Kazanç Kaybı

KAZANÇ KAYBI NEDİR ?

Kazanç kaybı, hasar gören ticari aracın onarım süresi boyunca kullanılamamasından dolayı ortaya çıkan gelir (kazanç) kaybıdır.

Ticari araçlar; taksi, otobüs, minibüs, servis gibi araçlardan oluşur. Özel tur aracı, kiralık verilen araçlar da birer ticari araçtır.

Okumaya devam et

Hatır taşıması

Hatır Taşıması

Hatır taşıması, taşıyanın, yakını olsun olmasın herhangi bir kimseyi taşıtına alıp, ücret almaksızın bir yerden bir yere götürmesidir. Örneğin; Kuzeninizi evden havaalanına götürmek, eşinizin arkadaşını hastaneden eve götürmek veya aracın başka birisine karşılıksız bir şekilde verilmesi. Bunlar hatır taşımasına örnek olarak gösterilebilir.

Okumaya devam et

Araç Değer Kaybı Sık sorulan

Araç Değer Kaybı ve Hukuki Süreçler

Araç değer kaybı, hasar gören ve hasar sonrası tamir edilen aracın ikinci el piyasasındaki değer düşüşünü belirtmek için kullanılan terimdir.

Araç değer kaybı sonucu aracın ikinci el piyasadaki değeri azalacaktır. Kazaya karışan aracın parçalarının yetkili serviste orijinal parçaları ile değiştirilmesi bile aracın değerinin düşmesine neden olacaktır.

Diğer koşulların da sağlanması halinde araç değer kaybı tespit edilip, bu zararın giderilmesi mümkündür.

Okumaya devam et

İş Kazası

İş Kazası Tazminat Davası

Sigortalı işçinin işyerinde uğradığı ve o an ya da daha sonra işgücü kaybı, sakatlanma gibi sonuçlara sebep olan duruma iş kazası denilir.

Bir olayın iş kazası sayılabilmesi için aşağıdaki şartları taşıması gerekir. Bu şartlar:

  • Kazaya uğrayan işçinin sigortalı olması,
  • Olayın 5510 sayılı kanunun 13. maddesinde belirtilen hallerden birinde meydana gelmesi,
  • Sigortalı işçinin kaza nedeniyle hemen veya sonrasında zarara uğramış olması,
  • Zarar ile kaza arasında illiyet bağı bulunması gerekmektedir.

Okumaya devam et

Trafik Kazası Sigorta Tazminatı

Trafik Kazası Sigorta Tazminatı

Trafik kazası sigorta tazminatı ülkemizde ve dünyada yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi de trafik kazalarında alınan tazminattır.

Yaşanan trafik kazaları sonucu maalesef bazı vatandaşlarımız hayatını kaybederken bazıları da yaralanmakta ve sakat kalabilmektedir.

Sigorta hukuku ile ilgili olan bu konuda Öner Hukuk ve Danışmanlık olarak her zaman size danışmanlık etmeye hazırız.

Trafik kazası geçirdim ne yapabilirim? , Trafik kazası tazminatı ne kadar? , Sigorta şirketine dava açabilir miyim? gibi sorularınıza bu makalemizde cevap bulabilirsiniz.

Okumaya devam et