Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Manevi Tazminat

özel hayatın gizliliğini ihlal manevi

Özel hayatın gizliliği ve korunması, Anayasamız ile güvence altına alınmıştır. Anayasanın 20. maddesine göre; ‘Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz.”

Teknoloji ve sosyal medyanın gün geçtikçe gelişmesi ile beraber özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun oranında da artış meydana gelmiştir. Çünkü insanlar özel anlarını, hayatlarını artık sosyal medyada daha sık paylaşmaya başlamıştır. Böyle olunca da bu bilgilerin ele geçirilmesi ve yayılması kolaylaşmıştır.

Manevi Tazminat Nedir ?

Manevi zarar, kişilik değerlerinde oluşan nesnel eksilmedir. Duyulan acı ve çekilen ıstırap manevi zarar olarak değil de onun görüntüsü olarak ortaya çıkabilir. Çekilen bu acı ve kederden dolayı kişilerin tazminat isteme hakkı vardır. Bu tazminat türüne “Manevi tazminat” denilmektedir.

Bunlar kişilik değerlerinin zedelenmesi Türk Medeni Kanunu (TMK m.24) , isme saldırı (TMK m.26), nişan bozulması (TMK m.121), evlenmenin butlanı (TMK m.158/2), boşanma (TMK m.174/2) bedensel zarar ve ölüme neden olma (818 sayılı Borçlar Kanunu (BK) m.47, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu (TBK) m. 56) durumlarından biri ile kişilik haklarının zedelenmesi (818 sayılı BK m.49, 6098 sayılı TBK m. 58) olarak sıralanabilir. 4721 sayılı TMK’nın 24. maddesi ile 818 sayılı BK’nın 49. maddesi diğer yasal düzenlemelere nazaran daha kapsamlıdır.

Herkes özel ve aile hayatına, konutuna ve iletişimine saygı gösterilmesi hakkına sahiptir. Bu hakkın kullanılmasına bir kamu makamının müdahalesi, ancak müdahalenin yasayla .öngörülmüş ve demokratik bir toplumda ulusal güvenlik, kamu güvenliği, ülkenin ekonomik refahı, .düzenin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, sağlığın veya ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması için gerekli bir tedbir olması durumunda söz konusu olabilir.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 8. maddesinde de, herkesin özel ve aile hayatına, konutuna ve haberleşmesine saygı gösterilmesini isteme hakkına sahip olduğu belirtilmekte, maddenin ikinci fıkrasında meşru sınırlama nedenleri sayılmaktadır. Bu düzenleme gereğince bir kamu otoritesince yapılabilecek müdahalelerin ancak ulusal güvenlik, kamu güvenliği, ülkenin ekonomik refahı, dirlik ve düzenin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, sağlığın veya ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması için, demokratik bir toplumda zorunlu olan ölçüde ve yasada öngörülmüş olmak koşuluyla söz konusu olabileceği belirtilmektedir.

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Manevi Tazminat

Türk özel hukukunda özel hayatın gizliliğinin ihlali bir kişilik hakkına saldırı niteliğinde olduğu için saldırıya uğrayan kişi Türk Medeni Kanunu 25. ve devamı maddelerince korunacaktır. Buna göre özel hayatının gizliliği hakkı ihlal edilen veya edilme tehlikesi ile karşılaşılan kişi saldırı tehlikesinin önlenmesi, sürmekte olan saldırıya son verilmesi ve bitmiş ancak etkileri devam eden saldırılar için fiilin hukuka aykırılığının tespiti davası açabilecektir. Bu davalara koruyucu davalar denilmektedir. Ayrıca oluşan zararın giderilmesi adına maddi ve manevi tazminat davaları ve kazancın geri verilmesi davası da açılabilecektir.

Manevi Tazminat Zamanaşımı

Tazminat istemi, zarar ve tazminat yükümlüsünün öğrendiği tarihten itibaren 2 yıl ve her halde fiilin işlendiği tarihten itibaren 10 yıl geçmesiyle zamanaşımına uğrar. Tazminata konu eylem, ceza kanunlarına göre suç ise, tazminat davası için de ceza zamanaşımı uygulanır. Bunun için ceza davasının açılması zorunlu değildir.

Manevi Tazminat Davası Dilekçe Örneği

Manevi tazminat dilekçesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

 1. Avatar
  NURCAN AKAY Cevapla

  Manevi Tazminat Davası Dilekçe Örneği istiyorum.
  Özel hayatın gizliliğini ihlalden eski eşe açtığım davada hakim beni haklı gördü ve karşı tarafa hapis cezası vererek indirim uyguladı ve HAGB kararı verildi. Buna istinaden tazminat davası açmak istiyorum.
  Manevi tazminat talep etme hakkım var değil mi?
  Bu konu ile ilgili hangi mahkemeye dava açmalıyım?
  Ne kadar talep etmeliyim?
  Emsal karar var mı?
  Şimdiden teşekkürler.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, buradan sadece kısa bir soruya cevap verebiliyoruz. İstediğiniz bilgiler için bizimle iletişime geçerek randevu talep edebilirsiniz.

 2. Avatar
  Mine Cevapla

  Meraba..Esim benim fotoraflarimi babasiyla paylasti babasi da benim babama paylasti. Ss alarak esimin babasina dava actim 1 yil 8 ay hapis 2 yil denetim aldi. 1 yil 8 ay daha once suc olmadigindan tecilli olarak karar verildi. Dosya kapandi davayi ben kazandim
  Hem maddi hem manevi tazminat icin islemlere basladim. Ne kadar acacagim hakkinda cok bilgim yok bana yardimci olurmusunuz

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, maddi zararınız varsa maddi tazminatı o kadar açmanız gerekiyor. Manevi tazminat için de çektiğiniz elem ve ızdıraba göre tazminat verilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir