Nafakanın Ödenmemesi İle İlgili Soru – Cevaplar

nafaka ödememe

Nafakanın Ödenmemesi Durumunda Ne Yapılabilir?

Mahkeme kararıyla eşlerden biri lehine nafaka verilmesine karar verilebilir. Bu karar üzerine diğer eş nafakayı ödemekle yükümlüdür. Mahkeme kararına karşın nafaka borcunu ödemeyen kişi hakkında icra takibi yapılabilecektir. Bu icra takibine karşı nafaka borçlusu herhangi bir itirazda bulunamayacaktır. İcra emrini alan borçlu, ancak bazı sebeplere dayanarak icra mahkemesinden icranın geri bırakılmasını isteyebilecektir.

Nafaka borçlusuna karşı icra takibi yapıldı ve buna rağmen borçlu nafakayı ödemezse o zaman nafaka alacaklısı borçluyu şikayet ederek hakkında “nafaka hükümlerine uymamak” nedeniyle dava açabilecektir.

Nafaka Kaç Ay Ödenmezse Dava Açılır ?

Bir aylık nafaka ödenmezse bile şikayet yoluna başvurma hakkı bulunmaktadır. Ama öncelikle bir icra takibi başlatılmalıdır. Aylık nafakanın ödeme tarihinden itibaren 3 ay içinde şikayet yoluna başvurulmalı. Ayrıca icra emrinin borçluya tebliğinden sonra en az 1 aylık süre geçmelidir. Nafaka borçlusunun ceza alabilmesi için diğer gerekli şartlar da sağlanmalıdır.

Nafakayı Ödememenin Cezası Nedir?

Nafaka ödeme yükümlüsü nafakayı ödemezse, alacaklı tarafın şikayeti üzerine borçlu hakkında üç aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Bu hapis kararının verilebilmesi için de belirli şartlar vardır. Bu şartlar aşağıda belirtilmiştir. (İcra İflas Kanunu Md. 344)

Nafaka borçlusu, nafakanın kaldırılması veya azaltılması talebiyle dava açmış ise, ileri sürdüğü sebepler göz önünde bulundurularak, tazyik hapsinin uygulanması bu davanın sonuna bırakılabilir.

Nafaka Ödememe Şikayetinin (Nafaka Ceza Davası) Şartları Nedir?

 • Nafaka ödenmesi için kesinleşmiş bir mahkeme kararının bulunması,
 • Aylık nafakanın tahsili için icra takibi yapılmış ve icra emrinin borçlu- sanığa tebliğ edilmiş olması,
 • İcra emrinin tebliği ile şikayet arasında en az 1 aylık sürenin bulunması,
 • Nafaka borçlusu kişinin ilamda yazılı olan ödeme koşullarına uymaması,
 • Şikayet hakkının suçun işlenilmiş olmasının öğrenilmesinden itibaren 3 ay ve her halde işlenilmesinden itibaren yıl içinde kullanılmış olması gerekmektedir.

Tazyik Hapsi Nedir?

Tazyik kelimesinin anlamı baskı ve zorlamadır. Tazyik hapsi, bir kimseyi bir işi yapmaya zorlamak için uygulanan bir yaptırımdır. Nafaka ödememe, çocuk teslimi kararına aykırı davranma gibi durumlarda tazyik hapsine hükmedilebilecektir. Tazyik hapsi para cezasına ve diğer seçenek yaptırımlara çevrilmez.

Tazyik Hapsinden Sonra Nafaka Borcu Silinir Mi?

Borçlu kişinin 3 aylık tazyik hapsinden sonra da nafaka borcu silinmeyecektir. Söz konusu borç icra dosyasında devam edecektir.

Nafaka Ödememe Şikayeti Nereye Yapılır?

Nafaka alacaklısı öncelikle takibin yapılmakta olduğu yer icra müdürlüğüne başvuracaktır. Nafaka alacağı bu şekilde tahsil edilemezse bu durumda şikayet hakkını kullanarak takibin yapılmakta olduğu yerin İcra Ceza Mahkemesine başvuracaktır.

Tazyik Hapsindeyken Nafakayı Ödeyen Kişi Hapisten Çıkar Mı ?

Hapiste olan kişi eğer nafaka borcunu öderse o zaman kişi tahliye edilecektir.

3-4 Yıl Önceki Nafakalarımı Alabilir miyim?

Nafaka alacakları geriye dönük olarak 10 yıl şeklinde talep edilebilir. 10 yılı geçen nafaka alacakları zamanaşımına uğrar ve artık talep edilemez.

Nafakayı Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim ?

Nafakanın kaldırılması için dava açma hakkınız her zaman bulunmaktadır.

Nafaka İcra Takibi ve Nafaka Ödememe Şikayetini Kendim Yapabilir Miyim?

Bu tür hukuki işlemleri kendiniz yapabilirsiniz. Ancak yapacağınız işlemlerde olabilecek bir eksiklik sizin aleyhinize bir durum yaratabilecektir. İcra takibi ve icra ceza davaları teknik detayları olan bir alandır. Bu nedenle gerek icra takibi yapılmasında gerek de icra ceza davası açılması durumlarında tecrübeli bir hukuk bürosu tercih etmeniz sizin lehinize olacaktır. Sonuca daha hızlı ve sağlık bir şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır.

 

Daha ayrıntılı bilgi ve hukuki destek için bizimle İLETİŞİME geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

 1. Avatar
  Füsun Cevapla

  Merhaba,
  Ben 2010 senedinde Esimden bosandim ve müsterek kizimizin velayeti bana verildi. Kesinlesmis bir mahkeme karariyla Babasi kizina aylik 200 TL nafaka ödemesi gerekiyordu fakat eski esim bunu yaklasim 1 sene ödedi sonra hic ödemedi. Buna sitiaden kendisine dava acmak istiyorum fakat nafakanin da artirilmasini istiyorum. Bu konuda bana yardimci olabilirmisiniz?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçerek randevu talep edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir