Miras Kalan Paranın Bankadan Çekilmesi

miras kalan para

Türk Medeni Kanunu 599/1 maddesine göre, mirasbırakanın ölümü ile birlikte mirasçılar mirası bir bütün halinde kanun gereğince kazanırlar. Mirasta aktif ve pasif tüm malvarlıkları bulunur. Bu malvarlığının içinde mirasbırakanın bankadaki paraları da bulunmaktadır. Mirasçıların mirası kazanmaları için herhangi bir işlemde bulunmalarına veya herhangi bir makama başvurmalarına gerek yoktur.

Miras kalan bankadaki para mirasçıların elbirliği mülkiyetindedir. Yani miras kalan bankadaki paranın çekilebilmesi için tüm mirasçıların birlikte hareket etmesi gerekir. Eğer birlikte hareket edilmezse o zaman mirasın tasfiyesini beklemek zorundadırlar. Tasfiyeden sonra her mirasçı payına düşen parayı alacaktır.

Miras Kalan Para Bankadan Nasıl Alınır ? 

Tüm mirasçıların birlikte hareket etmesiyle birlikte bankadaki miras kalan para çekilebilir. Ancak bir takım işlemlerin yapılması gerekmektedir. Bunlar:

 • Öncelikle mirasçılık belgesinin (veraset belgesi) alınması gerekir. Mirasçılık belgesi noter veya Sulh Hukuk Mahkemesi’nden alınabilir.
 • Mirasçılık belgesiyle birlikte paranın bulunduğu bankaya gidilir ve bankadan “veraset ilişiği yoktur” yazısı alınır. Bu yazıyla birlikte vergi dairesinde veya internet üzerinden veraset ve intikal vergi beyannamesi doldurularak vergisi ödenir.
 • Vergi ödendikten sonra verginin ödendiğini dair bir tasdikname alınır. Bu tasdiknameyle tekrar bankaya gidilir ve her mirasçı payı oranındaki parayı çekebilecektir.

Miras Kalan Paranın Paylaşımı 

Miras kalan para nasıl bölünür ? Miras bırakan vefat ettikten sonra bankada kalan para mirasçılık belgesindeki oranlar doğrultusunda mirasçılara paylaştırılır. Örneğin; 100.000,00 TL miras kalan paranın mirasçılardan eş ve 3 çocuğa nasıl dağıtılır? Eşin miras payı 1/4 dir. Her çocuğun miras payı da 1/3 dir. Bu durumda eşe 25.000,00 TL ve  her bir çocuğa 25.000,00 TL verilecektir.

Miras Kalan Paranın Dava Yoluyla Alınması 

Mirasçılar ortak hareket etmezlerse veya anlaşmazlığa düşerlerse o zaman bankada kalan miras para sadece dava yoluyla alınabilecektir. Miras nedenli ortaklığın giderilmesi davasıyla bankada kalan para alınabilecektir.

Mirasbırakanın bankadaki parasını almak isteyen mirasçılardan biri veya birkaçı “miras nedeniyle ortaklığın giderilmesi davasını” açmalıdır.  Bu dava sonucunda elbirliği mülkiyet olan bankadaki paranın paylı mülkiyete dönüştürülmesi sağlanır. Miras kalan bankadaki para paylı mülkiyete dönüştükten sonra her bir mirasçı diğer mirasçılardan ayrı olarak kendi işlemini tek başına yapabilecektir.  Ortaklığın giderilmesi davası (miras nedenli) Sulh Hukuk Mahkemesi’nde açılmalıdır. Yetkili

Miras Kalan Para Nasıl Öğrenilir ?

Bankada miras kalan para nasıl öğrenilir? Mirasçıların en çok sorduğu sorulardan bir tanesidir. Vefat eden kişinin hangi bankada hesabı olduğu bilinmiyorsa bunu öğrenmek için 2 yöntem vardır.

 • Türkiye Bankalar Birliği’ne dilekçe yazmak
 • Tek Tek bankalara dilekçe yazmak

Türkiye Bankalar Birliği dilekçelere geç cevap vermektedir. Bu nedenle bankalara tek tek yazılması daha hızlı sonuç alınmasını sağlayabilir.

Miras Kalan Paranın Vergisi 

Bankada miras kalan paranın alınabilmesi için mutlaka veraset ve intikal vergisinin ödenmesi gerekmektedir. Öncelikle veraset ve intikal vergisi beyannamesi verilecektir. Beyannameden sonra vergi dairesi tahakkuk düzenleyecektir. Tahakkuk düzenlendikten sonra veraset ve intikal vergisini ödeyebilirsiniz. Bu işlemler vergi dairesinden ödenebileceği gibi internet üzerinden de yapılabilecektir.

İlginizi Çekebilir

 1. Avatar
  MEHMET ASLAN Cevapla

  Merhaba, mirasçılar dışında miras bırakanın başkasıyla ortak hesabı varsa mirasçılar o paradan da hak talep edebilir mi?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, Miras bırakanın payı oranında hak talep edebilirler. İyi günler dileriz.

 2. Avatar
  Murat Cevapla

  Dava bittikten sonra tereke hesabında olması gereken para haksız yere tereke avukatı veya hakim talimatı ile çekilmiş ise izlenmesi gereken hukuki süreç nedir?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, söz konusu sürecin anlatımı detaylı bir durumdur. Bu nedenle bizimle iletişime geçerek randevu talep edebilirsiniz.

 3. Avatar
  Fidan Koç Cevapla

  Selam, Annem Babam Eylül ayında, digər abla kardeşlerin rızasıyla bana miras olarak 300.000 tl verdi. Bende kredit çekib ev aldım. Ama eşime güvenmiyorum. Bu 300 bini nasıl miras olarak belirte bilirim. Kendisi maaşını kumara verən biri

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, aileden gelen bağışlar mal rejiminde tasfiyeye dahil edilmez.

 4. Avatar
  hüseyin türe Cevapla

  kayın babamın banka da bir miktar parası var kardeşlerin biri hapiste hakkı olan parayı ona nasıl verebiliriz.yada ne yapması gerekir Teşekkür ederim

 5. Avatar
  Gözde Cevapla

  merhabalar benim babamın babası vefat etti fakat babamın maliye borcu var yapılandırma yapıldı ödeme başlamadı bankadaki hakkına düşen parayı çekebilir mi yoksa borçtan dolayı engel mi olur bilgi verirseniz çok sevinir

 6. Avatar
  Abdulhamit Yeşil Cevapla

  Merhaba Babamın vefatından sonra birikmiş bir aylık maaşı Almanya’dan sgk ya gönderildi bu parayı Annem direk alabilirmi nasıl bir yol izlenmeli teşekkür ederim

 7. Avatar
  Melike Süllü Cevapla

  Merhabalar bankadaki parayı çekebilmek için vergi dairesinden alınan belgeyi bankaya verdikten sonra bankaya gidip bütün mirasçıların imzası şartmidir?yoksa her mirasçı kendisi gidip bankadan kendi hakkı olan parayı alabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir