Kiracının Evi Gösterme Zorunluluğu

kiracının evi gösterme zorunluluğu

Evimi satmak istiyorum kiracı evi göstermiyor. Avukat olarak evini satmak isteyen kişilerden en çok duyduğumuz cümlelerden bir tanesidir bu cümle. Peki satılığa çıkarılan evi, kiracı alıcılara göstermek zorunda mı? Kiracı evi gezdirmek zorunda mı? Kiracı evin fotoğrafını çektirmek zorunda mı?  İşte bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

Kiracı Evi Göstermek Zorunda Mı?

Kiracı satılık evi göstermek zorunda mı? Taşınmaz malın sahibi olan kişi taşınmazını dilediği zaman satabilir. İşte bu satış sürecinde bazı kiracılar evi göstermek istememektedirler. Evi göremeyen alıcı da evi almaktan vazgeçiyor ve bu durumda satıcı mağdur olmaktadır. Peki kiracının evi göstermeme gibi bir hakkı var mı yoksa kiracının evi gösterme zorunluluğu var mı?

Kiracı, kiralananı satın almak ya da kendisi çıktıktan sonra kiralamak isteyenlerin görmesine ve gezmesine izin vermekle yükümlüdür. Ancak bu yapılırken kiracı için en uygun olan zaman seçilmelidir. Aksi takdirde evi gösterme bahanesiyle kiracı mağdur edilebilecektir.

Yani evde kiracı varken evin fotoğrafını çekmek hukuka uygun olmayabilir. Bununla ilgili yakın zamanda bir içtihat çıkacağını da düşünmekteyiz.

Ev Sahibi Evin Fotoğraflarını Çekebilir Mi?

Emlakçı evin fotoğraflarını çekebilir mi? Evi satılığa çıkarmak isteyen ev sahipleri evin son halinin fotoğrafını çekip ilana koymak istemektedirler. Kiracı ise bu duruma pek yanaşmamaktadır. Peki kiracı, evin fotoğrafının çekilmesine müsaade etmek zorunda mı?

Açıkçası bu konuyla ilgili ne mevzuatta ne de içtihatlarda bir hüküm bulunmamaktadır. Ancak son zamanlarda açtığımız satılacak olan evin kiracı tarafından gösterilmesi davalarında evin içinin fotoğrafının çekilmesi mahkemece reddedilmektedir. Evin dıştan fotoğrafının çekilmesi talebini ise mahkeme kabul etmektedir.

Kiracının Evi Göstermesi Davası 

Satılığa çıkarılmış ev kiracı tarafından gösterilmek zorundadır. Evi göstermeyen kiracı veya ev sahibi ve kiracının hangi gün ve saatlerde evin gösterileceği hususunda anlaşamaması halinde ev sahibi dava açabilecektir. Bu dava “Kira (Kiralananı Göstermeye İzin İstemli)” davasıdır. Bu dava Türk Borçlar Kanunu md. 319/2 ye dayanılarak açılabilir.

TBK 319/2 Kiracı, bakım, satış ya da sonraki kiralama için zorunlu olduğu ölçüde, kiraya verenin ve onun belirlediği üçüncü kişinin kiralananı gezip görmesine izin vermekle yükümlüdür.

TBK 319/3 – Kiraya veren, çalışmaları ve kiralananın gezilip görüleceğini uygun bir süre önce kiracıya bildirmek ve bunların yapıldığı sırada kiracının yararlarını göz önünde tutmak zorundadır.

Davanın görülmesi aşamasında dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bunlar:

 • Taşınmazın niteliği bulunduğu mevki göz önünde tutularak muhtemel satılabilme süresi tespit edilmelidir. Bu süre içesinde de hangi gün ve saatlerde gösterilmesinin uygun olacağı, hem kiracı hem de ev sahibinin menfaati göz önüne alınarak belirlenmelidir.
 • Kiracının iş ve beşeri ilişkileri de göz önüne alınarak gün ve saatin belirlenmesi gerekir.
 • Hakim davayı duruşmalı olarak yürütmelidir. Taraf delillerinin toplanması açısından bu durum önemlidir. Mahkemece, duruşma açılarak taraf delilleri birlikte değerlendirilerek neticesine göre bir karar verilmesi gerekir.

MADDE 319/2- Kiracı, bakım, satış ya da sonraki kiralama için zorunlu olduğu ölçüde, kiraya verenin ve onun belirlediği üçüncü kişinin kiralananı gezip görmesine izin vermekle yükümlüdür.
MADDE 319/3- Kiraya veren, çalışmaları ve kiralananın gezilip görüleceğini uygun bir süre önce kiracıya bildirmek ve bunların yapıldığı sırada kiracının yararlarını göz önünde tutmak zorundadır.

Kiralananı Göstermeye İzin Davasında Görevli Mahkeme

Kiracının evi göstermesi davasında görevli mahkeme Sulh Hukuk Mahkemesidir.

Kiralananı Göstermeye İzin Davasında Yetkili Mahkeme

Kiracının evi göstermesi davasında yetkili mahkeme hangisidir? Bu davada öncelikle kira sözleşmesine bakmak gerekir. Kira sözleşmesinde hangi mahkemelerin yetkili olacağı yazılmış olabilir. Ancak eğer kira sözleşmesinin tarafları tacir veya kamu tüzel kişisi değilse yapılan olan yetki sözleşmesi geçersizdir. Yani tacir olmayan iki vatandaş arasında yapılan olan kira sözleşmesindeki yetki durumu geçersizdir. Bu davalarda yetkili mahkeme taşınmazın bulunduğu yer mahkemesidir.

Kiralananı Göstermeye İzin Davasında Vekalet Ücreti

Taraflar arasındaki uyuşmazlığın kiralananı göstermeye izin davası olduğunda vekalet ücretinin maktu olarak takdir edilmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir

 1. Pingback Yazı Kira İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular - Kira Avukatı İstanbul

 2. Avatar
  Sewe Cevapla

  Berbat bir kiracım var. Ne evden çıkıyor ve nede satılığa çıkarttım satın almak isteyenlere gösteriyor. Iki mahkeme açtım ve iki mahkeme de bilir kişiler beni haklı buldu fakat kiracı itiraz ettiği için uzadı da uzadı. 2 yıl doldu. Kiracı evimin üzerinde hak idda edecek cürrette geldi. Kaba, hakaret eden, işgalci bir tipmiş. Ne yazık ki, başkalarına güvenerek vermiştim fakat başıma bela oldu. Adam evident çıksın diye daha kaç dava açmalıyım, bu nasıl adalet ki, malımı bu tip bir kiracıya peşkeş çekiyor ? Bu tip kiracıları beslemek zorunda mıyız? Adamın 5 yıldır keyfine göre ödediği kira ile kümes bile kiralanmaz. Bu kişi mağdur da değil, oteli var ve evimde resmen zoraki oturuyor. Şimdi 2 mahkeme var ve satmak istiyorsam bir mahkeme daha açmalıyım ki, kiracı hazretleri evi göstersin etti 3 mahkeme ve işte satılmazsa kirayı arttıracağım bir mahkemede öyle açacagım etti 4 mahkeme. ŞAKA gibi….

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, tarafımızla özelden iletişime geçerseniz yardımcı olmaya çalışalım size. İyi günler dilerim.

  • Avatar
   Pınar

   Merhaba temmuz ayında kirama zam yapıldı ve ağustos ayında ev sahibi evi satacaz dedi kira kontratım yenilenmiş oldu benim evde oturma hakkım yok mu henüz daha 3 seneye yeni girdim

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, evin satılığa çıkarılması durumunda evden çıkmak zorunda değilsiniz.

  • Avatar
   Mağdur ev sahipleri

   Çok haklısın kardesim aynı durum bende yasıyorum sanki kiracı evime ortak her hak hukuk kiracıyı koruyor evimi satmak istiyorum satamıyorum artık kanun beni korumuyorsa ben de kendi kanunumu yazasım var kimse kiracı adına duygu sömürüsü yapmasın bende yıllarca kiracı oldum hiçbir ev sahibime zorluk çıkarmadığım gibi onlar hep oturmamı istedi kim acıyorsa kiracılara çıkarsın kiranın yarısını versin de görelim.Hersey yüz de yüz artmış ben kalkıp yüzde yirmi beş yapacağım zam eee benim kira parasıyla ne alabiliceğim ozaman enflasyonu biz evsahiplerimi kurtaracak emlak vergisine zam yapılmasın hatta hiç alınmasın o zaman valla şaka gibi evi olana ceza kesiliyor yıllarca ekmekten kes aştan kes ev al mal da başa bela olsun bi de kiracı ile uğraş aynen şaka gibi valla…

  • Avatar
   Nihan

   Sonuna kadar katılıyorum..dava açtım işte.4 senedir tefe TÜFE’ye uymadı..zam zamanı yaklaşır evden şikayetçi.. çık o zaman derim yok çok seviyorum…eeeee? Emlakçıyı içeri almaz.. çıkmıyorum demeler..verdim mahkemeye

  • Avatar
   Gülnur ATEŞOĞLU

   Kira bir yan gelirdir.. Ev sahipleri aldıkları kira ile
   İstiyorlar ki hayatımız da her şeyi onunla idame ettirelim..Böyle bir sistem yok..asg.ucret 5500 emekli maas 3500 tl olan bir ülkede keyfi keder kiraya zam yapılmaz.. Bence kimsenin kiraya verilecek evi olmamalı bu ülkede..Ev sahipleri bu işleri yönetemiyor. En azından bana öyle bir insan evladı denk gelmedi.

  • Avatar
   senol

   bende kiraci olarak konusmak istiyorum.duzenli olarak kirami oduyorum.devletin belirledigi zam oranindada zam yapip tarihinde yatirdim.ev sahibim talep ettigi cok yuksek zammi vermedim diye evi satis bedelinin bile ustunde satisa koydu .sirf beni rahatsiz etmek icin.simdi olayada birde bu acidan bakin ben yaptim olur mantigiyla is olmaz.bende evi gostermeyecegim.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, hukuken evi göstermek zorundasınız. Ancak her gün göstermek zorunda değilsiniz. Belirli gün ve saat belirleyebilirsiniz. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçerek randevu talep edebilirsiniz. İyi günler dilerim.

  • Avatar
   Güler karaca

   Ben kiracımı taahüt talep belgesiyle mahkemeye verdim ve Mahkeme tahliye verdi. Fakat onlar bir üst mahkemeye gitti. Birde evime zarar verdiğini düşünüyorum. Evime zarar verdiğini nasıl öğrenirim. Üst mahkemenin kararı ne olur.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, dosyanın içeriğini bilmeden yorum yapmak yanlış olur. Danışmanlık için randevu talep edebilirsiniz. İyi günler

  • Avatar
   Nihan

   Valla bir tutturmuşlar kiracı hakları gidiyor….iyiiiii tapuyu da üstlerine yapalım mı? Bu nasıl kanun? Aynı il ilçeye bağlı üstüne 2 evi var çıkmıyor evimden.tefe Tüfe ye uymadı 4 senedir mahkemeye verdim.tefe TÜFE’ye uymadığı için
   Hakaret ve tehdit ettiği için
   Tahliye davası
   Daha da devam edeceğim
   Eğer çıkarsa evi nasıl bırakacağına göre..
   Anahtarı teslim etmezse de ayrıca dava açacağım
   Bir daha kiraya vermek mi
   Yarabbim büyük konusmayayim
   Tövbe!!!!

  • Avatar
   selda deniz

   Merhaba bende aynı durumdayım ve anladığım kadarı ile tecrübeniz çok. Acaba bilgilerinizden faydalanabilir miyim.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, bizimle iletişime geçerseniz yardımcı olabiliriz.

  • Avatar
   Cihangir

   Selam, öncelikle geçmiş olsun.
   Yurtdışında kaldığım sürede İstanbuldaki evimi kiraya verdim.
   1 sene süreli, çıkma taahüdü ile; çünkü bir sene sonra eşyalarımı getirip kendim yerleşecektim. Tüm süreci avukatın istediği şekilde yapıp, ihtarları da çektim.
   Kiracı tüm mesajlarıma sözleşmenin 1 yıl olduğunu ve süresinde evden çıkacağını belirtti.

   Son gün kiracı evi boşaltmadı. Biraz da hakaret yedim. Daha da kötüsü, İstanbulda otel tutmak zorunda kaldım. Dalga geçer gibi yasa neyse o diyerek, %25 eklediği kirayı hesabıma gönderdi. Sözleşmemiz olmadığını, evin boş olduğunu belirtip yanlışlıkla göndermişsiniz diye kira parasını iade ettim.

   Dava avukat, acayip uzun bir süreç. Dayanamadım, karı koca işe gittikleri saat, 6 hamal ve 3 arkadaşım ile eve girdim, ne bulduysam kapının önüne zarar vermeden paketleyip koydum. 90 dan fazla büyük koli kullandım ama değdi mi değdi.

   Telefonlarını blokladım, hiç muhatap olmadım, mesajı varsa avukatıma iletmesini belirttim. Evi de satılığa çıkardım.

   Şimdi çalışmayan mahkemelerde o sürünsün. Avukatıma dedim, sözleşmesi yoktu, parasını yanlışlıkla göndermişti parası iade oldu, şimdi mahkemeye o ispat etsin nasıl ediyorsa sözleşmesi bitmiş, boşaltmak zorunda olduğu haneye tecavüz de olmaz. Uğraşsın dursun.

  • Avatar
   Halil Simsek

   Merhaba aynı problemi bizde yaşıyoruz galiba aynı kiracı bizimkinin de oteli var çünkü sizinle bilgi alışverişi yapmak isterim bu yüzden

  • Avatar
   Halil Simsek

   Merhaba aynı şeyleri bizde yaşıyoruz kişi aynı kişi galiba bizim kiracininda oteli var bu yüzden sizinle iletişim kurmak isterim bizimde avukat sürekli para dava şeklinde 4,yildayiz

  • Avatar
   Magdur

   Bencede ev sahipleri çok mağdur aynı dertten bende muzdaribim elin ayısı içinmi aldım ben evi 2milyonluk evi 2500 e kiraya ver evden çıkınca 250000 eve masraf et resmen baş belası

  • Avatar
   Mağdur ev sahibi

   Bende ne yazık ki aynı durumdayım adam 1800 TL kira ödüyor. Şaka gibi 12000 den aşağı kira yok birde okadar pişkin ki ben evinde sonsuza kadar oturacağım diyor devlet efendi yüzde 25 sinir getirdi vereceği zamla 2024 sonuna kadar 2250 TL oturacak. Adam telefon açıyorsun kaba Saba konuşuyor nasıl olsa ben burada 10 yıl garanti yasal hakkım var kimse karışamaz diyor. Bu bana ders oldu kiraya vermektense evim boş kalsın en azından ne ev yıpranır nede ben ne yazık ki adalet ve yasalar ev sahibini kiraya vermeyin der gibi düzenlenmiş bu da bana ders olsun aklı olan kiraya verip uğraşmaz.

 3. Avatar
  Du Cevapla

  Selamlar ben kiraciyim 7 yildir oturuyorum enson Kiram 750 tl dir bana 2.500 oturuyorsan otur oturmuyorsan çık yada evi satarım diye tehdit ediyor ve satacagim diye eve kılıklız adamlar gönderiyor ne yapmam lazım ev de bulamadim

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, kira yenilenme tarihinize göre TÜFE’den arttırım yaparak kiranızı bankadan yatırmaya devam edin. Kiracıyı çıkarmak için bazı haklı nedenlerin olması gerekir. Bu nedenler yoksa sizi çıkaramaz.

  • Avatar
   Recep

   Merhaba.kiraci evi göstermezse ve kiralanani göstermeye izin istemli dava acarsak mahkeme ortalama kaç aya gün verir?tek celsede sonuçlanır mi?ne kadar masraf çıkar ortalama bilginiz var mı?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, internet sitesi üzerinden sadece kısa sorulara kısa cevaplar verilmektedir. Sorunuzun cevabı için danışmanlık hizmeti almanız gerekmektedir. Danışmanlık almak için Whatsapp uygulaması veya GSM üzerinden randevu talep edebilirsiniz.

 4. Avatar
  Büşra Cevapla

  Oturduğumuz evde 6 yıldır kiraciyiz 2 yildir ev satılık müşteri ne zaman gormek istese evi gosterdik sadece bir keresinde sehir disinda kızımın tedavisi için hastanedeydik o sürede evi gösteremeyecegimizi söyledik ve daha sonra evi görmek için gelen olmadı.subat ayında zam zamanımız geldi 2000tl olan kira ücretini 5000tl olarak yukseltmek istedi kabul etmedik 3000tlye anlaştık bir sorun yoktu dun tebligat geldi müşterilere evi gostermedigimiz icin dava açmış ama boyle birsey yok nasil ispatlayabiliriz bilmiyorum bizi evden çıkartabilir mi ?iyi çalışmalar

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, açılan dava türünü bilmediğim için bir yorum yapamam. Detaylı bilgi için randevu alabilirsiniz. İyi günler

  • Avatar
   Murat

   Kardeşim kiracı evimden çıkmıyor benim evim Ankara Sincan’da 3 katta full yapılı ve tam çarşı da bankalara çok yakın yıl olmuş 2023 temmuz 2 si benim evin emsalleri kira bedeli boş katta daire 9 bin TL olmuş 1+1 bahçe kat 4000 TL olmuş sadece kiralık oda fiatı şuan 3 bin TL.benim dairem mutfak dolabı sıfır aldım kombi sıfır balkon kapıları sıfır bütün odalar ve solonun parkesi sıfır ve banyo fayans sıfır yaptır o şekilde evi satın alınca kiraya verdik .2022 Eylül 26 sında.o zaman piyasada kiralar en düşük 3 bin en yüksek 5…6 bin asında idi .bizde kul hakkı yemeyelim fazlasına gerek yok dedik ama . kardeşim kiracı gireli 9 ay oldu her şeye zam geldi cola 18 TL idi o zaman kira bedeli 3 bin TL ye babam vermişti keşke hiç vermese idi boş kalsa idi .kardeşim 18x167_3000 ye 167 Coco cola olurdu 2022 Eylül’de şimdi ise colo 40 TL oldu 40×167-6165 TL olması lazım normalde yeni kiranın kalmışki aynı boş dairesi olanlar 8;5 bin TL 9 bin arasında veriyor evini hatta 2+1 dairesini..benim daire 3+1 full yapılı adama dedimki kardeşim bak millet 9bine veriyor bos dairesini bizde o miktarları senden istemiyoruz en azından ne sen zarar gör ne biz görelim yüzde 25 yüzünden milleti mağdur ediyorlar bizim haklarımız da var dedim o yüzden aynı daire 9 bin ken biz sana kardeşim 9 bin felan yapmayacagız kira artışı ama ne biz nede sen zararlı olma kirayı5500 TL yapacağız dedim yok ben onu veremem 3750 TL veririm diyor Allah’tan korkmaz kuldan utanmaz adam. kardeşim asgari ücret 11400 TL olmuş 3750 TL 1+1 bahçe kat kira sı bile değil senin Allah korkun yokmuda katta 3+1 full yapılı daireye 3750 TL veririm diyorsun nerdede 2023 temmuza girdik o zaman kendine ev bul çık dedim oda avukata vereceğim seni pazartesi diye sonra ses kaydınıda savcılığa vereceğim diye beni tehdit etti bu allahsız kitabsızlar birilerinin onlara yüz vermesi yüzünden namuslu ev sahiblerine zulm ediyorlar.. kardeşim kontrat banka yoluyla ödeme yapılacaktır dedik bir ay banka yoluyla ödeme yaptı gerisini elden verdi babama 8 ay elden verdi babam her hangi bir imza atmadı kirayı alırken . ayriyeten kira güvence senedide var 33 bin TL lik .birde her yeri kiracı tarafından doldurulmuş tahliye tahayyüt nanesi var.tahliye tahayyüt nanesi de tarih yerlerini bilerek boş bıraktırdım . kardeşim bana kafa tutan atar yapan hem evimde oturup hemde beni savcılığa mahkeme ye vermekle tehdit eden bu kayserili kendini bilmez adamı tahayyüt ile çıkarabilirmiyim .kontrat bitişi 26/9/2023 tur

 5. Avatar
  A Cevapla

  Merhaba ev sahibim evi satıcam çık dedi. Benim sözleşmem ekim ayına kadar devam ediyor. Bana sözleşmem devam ettiği halde çık deme hakkı var mıdır?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, evi satmak istediği için sizi çıkaramaz.

  • Avatar
   Zuhal Gültekin

   Bende ev sahibi ile sıkıntılarım var 10 yıllık kiracisiyim yalnız benim kontratim süresiz şimdide evi sattım diyor ve başka adam satın alan sözde kişi evden çıkın diyor süresiz kontratta evi satabilir mi

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, kiraya verenin mülkiyet hakkına dayalı olarak kiralanan dairenin satılmasına engel bir hukuki durum söz konusu değildir.

 6. Avatar
  Hatice Giz Cevapla

  Kiracim evinde 40, 50 kedi besliyor. Evde sadece kediler var. Kendisi sokagin karşısındaki gecen yillarda vefat eden annesinin evinde yaşıyor. Nasil çıkarabilirim

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, dava açmanız gerekiyor.

  • Avatar
   Hakan

   Ev sahibim ile 3 senelik kira sözleşmesi yaptık 3 senem dolduktan 20 gün sonra Ev sahibi beni arayıp 2. Evliliğinden olan (üvey) kızının eve geleceğini söylüyor bu durumda evden çıkmam gerekiyor mu bir de çıkmam için ne kadar süre tanıması gerekir bana.

 7. Avatar
  ABDURRAHİM İPEK Cevapla

  MERHABA, EV SAHİBİM KİRA SÖZLEŞMESİNİ 1 YILLIK YAPIYOR ÖZELLİKLE KİRA ARTIRIMINI TÜFE DEN YÜKSEK YAPIYOR YOKSA BOŞALTMAMI İSTİYOR 1 YIL DOLMASI HALİNDE TAHLİYE TAAHÜTNAMESİ İLE ÇIKARTABİLİRMİ.SÜREKLİ SATILIK DİYE MÜŞTERİ GETİRMEK İSTİYOR VE BİZ ÇOK RAHATSIZ OLUYORUZ.BU İŞİN PERİYODU NEDİR.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, kiraya veren istediği gibi hareket edemez. Kiracının bir sürü hakkı bulunmaktadır. Detaylı bilgi için randevu alabilirsiniz. İyi günler

  • Avatar
   Tuğba

   İyi akşamlar 01.06 .2022 de 1 yıllık ev kiralım ve daha önce oturmadım bu sene ilk olacak .Temmuz da ev sahibim evi satılığa çıkardığını söyledi. Evi 1 yıl bile oturmadan satılığa çıkartabilir mi ? benim haberim olmadan evin kapısına müşteri getiriyor ,bazen de akşam 21 :00 dan sonra göstertmek istiyor buna müsade etmeyince sinirleniyor her zaman evi her saatte göstermek zorunda mıyım ?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Hayır her gün her saatte evi göstermek zorunda değilsiniz. Belirli gün ve saat belirleyebilirsiniz.

  • Avatar
   Ferhan

   Yedi yıl oturduğum evde ev sahibim bizi hiç rahat bırakmıyor düzenli öduyoruz bir yıl içerisinde kontratin bitmesine altı ay varken tekrar yeniletti onada tamam dedik kontratı yeniledik imzalar atıldı bir hafta geçti çıkın evimi saticam diye sürekli mesajlar atıyor müşteriler getirtiyor eve mahremiyetini göstermek zorunda mıyım fotoları çekmek için emlakçı getirticegini söylüyor.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, evi satın alacak kişilere gösterme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Ancak bunu her gün yapmak zorunda değilsiniz.

 8. Avatar
  Burak Guven Cevapla

  merhaba, satışa çıkarttığım dairemi kiracı kimseye göstermiyor. kiracıya evi söstermesi için sulh mahkemesine talepte bulunabiliyormuşuz sanırım, bu iznin alınması ortamala ne kadar sürüyor?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, dosyanın düştüğü mahkeme yoğunluğuna göre süre değişmektedir. Ortalama 3-6 ay arası sürer.

 9. Avatar
  Sinem Cevapla

  Merhaba bizim ev sahibi evi sattı sözlesme bitimim 1 temmuz alan kisi 1100 olan kirayı 3750 istedi kabul etmedim arayarak ev icin baskası ile sözlesme yaptıgını ve cıkmamı istedi tebligat gönderdim dedi ama ortada oda yok üstelik bunları soylerkende ilana koymus kiralık diye evi farklı fiyattan ve kendi kafasından bir tahliye tarihi belirlemis ,ayrıca emlaklıda evimin fotografını iznim olmadan yayınlamıs o fotograf ilk ev sahibim satacagı zaman verilmisti bunlar icin ne yapılabilir emlakcıda kusurlumudur? Syg

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, yeni ev sahibi sadece ihtiyaç nedeniyle sizi evden çıkarabilir. Diğer sorularınızın cevabı için randevu alabilirsiniz. Uzman avukatımız size yardımcı olacaktır. İyi günler dileriz.

  • Avatar
   Zky

   Merhabalar 1 yıllıkk kiracıyım ev sahibi kirayı sözleşmede gelecek yıl için madde olmasına rağmen 2 kat artırmak istemiyor kabul etmeyince evi satmaya çalışıyor içinde kiracı olduğu için belli gün ve saatte randevu veriyoruz bununla yetinmiyor afiş de asmak istiyor afiş için bizim onayımızı almak zorunda degil mi eger çıkmazsanız evi yakarım diye tehdit te ediyor

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, bu konu ile ilgili herhangi bir kanun maddesi veya mahkeme kararı bulunmamaktadır. Ancak afiş, tabela vb. şeyler asılması için izninizin olması gerektiği kanaatindeyim.

  • Avatar
   K.k

   Kiracı evdeyken satılığa çıkan ev için kiracı her odayı göstermek zorunda mı örneğin yatak odası

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, belirli gün ve saatler belirleyin. Ona göre de yatak odanızı toplarsınız. Sonuçta oda evin bir kısmı. Satın alacak olan kişinin her odayı görmek istemesi normal bir durum.

 10. Avatar
  ali Cevapla

  merhaba kolay gelsin
  ev sahibim dün aradı evi satmak istediğini söyledi, emlakçı gelip fotoğraf çeksin dedi kiracı olarak evde benim eşyalarım var ve ben bu durumdan rahatsız oldum fotoğraf çektirmesem bir sorun olur mu?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, evin son halinin ilana koyulması normal bir durumdur. Kiracının müşterilere belirli şartlarda evi gösterme zorunluluğu vardır. İyi günler.

 11. Avatar
  zeynep Cevapla

  merhabalar, 2014 yılında ev kiraladım. bu zamana kadar hep tefe tüfe oranında zam yapıldı ancak bu sene ev sahibi 1250 tl olan kiramı 4000 tlye çıkardı. 5 yıl sonra olan kira güncellemesi nedeniyle. vermezsek çıkın dedi. civarda evler 4250 ve 4500 arası gidiyor. bu kadar artış yapabilirmi yoksa dava mı açsak bilemiyoruz. Elektrik su ev sahibi üzertine tabnıdık olduğu için. bunları kestirebilir mi kiracı içinde iken? zaten elden aldı kirayı birkaç aydır kira bedeli olarak belirtmememize rağmen bankadan gönderdik ancak site için yatırılan aidatlar mevcut elimizde.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, 5 yılı geçtiniz için kira tespit davası açılabilir size karşı. Diğer sorularınız için randevu istemeniz gerekiyor. İyi günler dilerim..

 12. Avatar
  hasan alabarda Cevapla

  kiracım kiralarını ödemiyor .tahliye davası açtım pandemide girince hakimlerin mazeret toplamalarından 2 sene sürdü hakim tahliye kararı verdi kiracı erteleme istedi kiracı meğerse dolandırıcıymış benden öncede 2 kişiye aynı şeyi yapmış şimdi evime müsteri çıktı satın alacak ama evin içini göstermiyor hanımı evde göstermiyor noterden tebligat çeksem olurmu yada polise gidip şikayetmi etsem.ne yapmam gerekir.adam eve zamk gibi yapıştı .

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, tahliye davasının devamını sağlayın. Yapacağınız diğer işlemler tekrar uzamaya sebebiyet verir. Detaylı bilgi için uzman avukatımızdan randevu isteyebilirsiniz. İyi günler dileriz.

 13. Avatar
  Cihan Lale Cevapla

  Merhabalar,

  İçinde kiracısı olan evimizi satmak istiyoruz, kiracının binanın altında petshop’u var ve dükkanda ne kadar artan malzemesi varsa hepsini eve yığmış, bazı odalara girilemiyor, evin kalanı da aşırı dağınık halde, odalarda adım atacak yer yok kıyafetlerden dağınıklıktan. evi görmeye gelenler bu evde köpek bile durmaz, kimseye böyle satamazsınız, göstermeyin tarzı yorumlar yapıyorlar. fotoğraf çekmeye gelen emlakçılar fotoğrafsız ilan koysak daha iyi diyorlar. ayrıca kiracı eve bakmaya gelen kişilere ev hakkında olumsuz yorumlar yaparak müşterilerimizi kaçırıyorlar. ya da ev satılsa bile evden çıkmayacaklarını söyleyip kavga çıkartıyorlar. telefonlar bilgi almak için arayan emlakçılarla bile kavga ediyorlar emlakçılardan aldığımız geri dönüşlere göre.

  bizim durumumuz acil, kiracı dava açsan 2 sene uğraşırsın diyor pişkin pişkin. bu ne rezalettir, kiracıların nasıl bu kadar fazla hakları olabiliyor?

  biz ne yapacağız şimdi?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, tahliye davası açabilmenin belirli şartları vardır. Detaylı bilgi için randevu almanız gerekmektedir.

 14. Avatar
  Zafer Alemdar Cevapla

  Merhabalar

  Kiracı olduğum evi alıcılara göstermek istemiyorum. Bu durum haklı nedenle tahliyeme sebep olur mu?

  Teşekkürler&kolaylıklar

  • Avatar
   Av. Gülce Kılıç

   Merhabalar, evin kiracı tarafından kiracıya uyan bir zaman diliminde alıcılara gösterilme zorunluluğu vardır, mahkemece buna karar verilebilir.

 15. Avatar
  Dogan Cevapla

  Merhaba,

  Ev sahibim evi potansiyel alıcılara göstermek istiyor. Çalıştığım için haftaiçi yorgun oluyorum. Haftasonu göstermek istiyorum. Yalnızca haftasonu gunlerinde gösterme hakkım var mıdır?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, Kiracının iş ve beşeri ilişkileri göz önüne alınarak gün ve saatin belirlenmesi gerekir.

 16. Avatar
  Afşin Cevapla

  2017 yılından beri aynı kontrat ile evde oturmaktayım.bina ve daire sahibi aynı kirayı herkesten elde alıyor ve dosyası mevcut ona işliyor ve kira artışı yapılmadan3 ay öncesinden konuşarak artışı kendisinin isteği doğrultusunda yapıyorum.Kullanımdan kaynaklı eskimelere dair hiçbir şekilde karışmıyor.Geçen gün mutfak dolabı devrildi içinde ne varise kırıldı az bir miktarda numunelik tabak ve bardak kaldı.ev sahibi suçun kendisinde olmadığını belirtiyor ben kendisine sorduğumda 15-20 senelik dolap olduğunu beyan etmiş.tadilat görülmemiş.tamiri konusunda kendisine söylediğimde yanaşmadı beni mahkemeye verip eve zarar verdiğimi söyleyip tehdit ediyor.Neticede dolap yerinden yıkıldığı sırada küçük çocuk evde bulunduğu için psikolojik olarakçocuk korkmuş ve mutfağa girmek istemiyor. bu konuda ne yapılabilir veya dava açılabimesi için zaman aşımı var mıdır?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, evdeki demirbaşların tadilatından ev sahibi sorumludur.

 17. Avatar
  abdullah deniz Cevapla

  Merhaba, bir sorum olacaktı. Ev sahibi kiracı içindeyken eve ilan asabilir mi?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, bununla ilgili kanunda ve içtihatlarda herhangi bir karar bulunmamaktadır.

  • Avatar
   Elif karaca

   Ev sahibiyim belirli nedenlerden dolayı ankaradaki evime taşınmak istedim kiraci cikmadi dava açtım seneye duruşma esyalarim depoda çürüyor bunun için evi satmak istiyorum ama kiraci eve kimseyi sokmuyor bunun için eve girme iznini nasıl alırız dava gibi mi ilerliyor yoksa kısa sürede alabilirmiyiz

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, dava açmanız gerekiyor.

 18. Avatar
  Ömer Cevapla

  Merhaba ev sahibin evi satıyor ve hergün alıcılar evi görmek istiyor. Haftada bir gün seçip hepsine birden evi göstersek kanunen uygun olur mu ?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, haftada 1 veya 2 gün için anlaşıp gösterebilirsiniz. Her gün gösterme zorunluluğunuz yok.

 19. Avatar
  Yunus Cevapla

  İyi günler öğretmenim ve uzun yaz tatilini rahatça geçirmek için eşimin memleketinden ev aldım. Emlakçı kiracının çıkacağını söylemişti ama şu an çıkmıyor. Evi alınca hemen ihtarname gönderdim, sözleşmenin yenilenmeyeceğini kendimizin kalacağına dair(yaklaşık 40 gün önceden). Temmuz sonunda eski sözleşme bitiyor. Yasal olarak kiracı zorluk çıkarabilir mi yoksa sözleşme yenilenmediği için evden çıkmak zorundalar mı?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, kiracı çıkmadığı takdirde ihtiyaç nedeniyle tahliye davası açmanız gerekmektedir.

 20. Avatar
  Ömür Cevapla

  Kiracı göstermek zorunda fakat ev sahibi 6 tane emlakla anlaşma yaptıysa ve gelmeleri artık bunaltma boyutuna geldiyse ne yapmalı üstelik taşınalı 4 gün oldu ve evi satışa çıkardı ev sahibi

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba haftada 1 veya 2 gün belirlemeniz yeterli. Her gün göstermek zorunda değilsiniz.

 21. Avatar
  bayram Cevapla

  MERHABA;
  Kirada bir evim var kirası 2700 TL kendimde başka bir ilde 4000 TL kira ile oturuyorum.Kiradaki evimi satıp oturduğum ilden bir ev almak istedim. Bunu kiracıya haber verdiğimde evden asla çıkmyacağını ve eve gelen müşterilerede çıkmayacağını söyleyerek tehdit edeceğini beyan etti. bu süreçtenasıl bir yol izlemeliyiz?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, kiracının evi göstermesi için dava açmanız gerekmektedir.

 22. Avatar
  Asya Cevapla

  Evi satın aldığımda kiracısı vardı. Depozito bile almadım durumumuz kötü dediler. Şimdi paraya ihtiyacım var satmak istiyorum evden çıkmıyor. Ayrıca alıcıya evi göstermek istediğimde akşam 7,30 sonrasi gelin diyor ve gelene de sürat asıp alicaya psikolojik baskı yapıyor. Alıcılar eve rahat bakamiyor. Bu arada kiracıya da gereken saygı gösteriliyor. Kısaca ne evden çıkıyor ne satılmasına kolaylık gösteriyor. Evi de iyi kullanmıyor. Tüm haklar adeta kiracıyı koruma üzerine ,ev sahiplerini kim koruyacak

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, evin alıcılara gösterilmesi için dava açma hakkınız bulunmaktadır. Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

 23. Avatar
  Nihal Cevapla

  Merhaba 4 senedir kirada olan evim var 1 sene öncesinden hem yazılı hem sözlü şekilde çıkmalarını talep ettik lakin çıkmadığı gibi evi göstermiyor da emlakçı resim çekmek için bile giremiyor.. kirayı aksatmadi fakat 4 senedir tefe Üfe ye de uymadı..nasıl bir yol izlemem gerekiyor
  Teşekkür ederim

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, evin gösterilmesi için dava açmanız gerekmektedir. İyi günler.

 24. Avatar
  ayça Cevapla

  iyi günler 1 yıllık kira sözleşmem bitmeden ev sahibim evi satıcam ihtar çektim diyerek evden çıkartmak istiyor böyle bir hakkı var mıdır ?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, evin satılığa çıkarılması nedeniyle kiracı tahliye edilemez. İyi günler.

 25. Avatar
  Nihal Cevapla

  Merhaba 4 senedir evimde oturan kiracı tefe TÜFE’ye uymadığı için dava açabilir miyim? Evimden çıkmıyor tahliye davası olarak 2.dava açılabilir mi? Evi göstermiyor 3.dava..tehdit hakaret küfür var 4.dava açabilir miyim

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, söylediğiniz nedenler tahliye için yeterli sebep oluşturur. Tahliye davası açabilirsiniz.

 26. Avatar
  Döndü aydın Cevapla

  Merhabalar. 4 yıllık kıracıyız. Ev sahıbımızın ısteklerı dogrultusunda kıra artışlarını yaptık. 2023 agustosa kadar gecen hafta sözleşmeyı yenıledı ve satacagınıda söyledı. Bu hafta ilan asmak ve müşterı getırmek ıstıyor. Haftanın bır gunu 1 saat alıcılara evı gösterecegımı söyleme hakkım varmı. İlanı astırmamam suc teşkil edermı. Asarsa indırebılırmıyım.teşekkürler.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, satın almak isteyen kişilere evi gösterme zorunluluğunuz var. Bunu hafta 1 veya 2 günle sınırlı tutabilirsiniz.

 27. Avatar
  Nur Cevapla

  Merhaba, 3 yıldır kiracıyız ve sadece ilk yıl kontrat imzaladık sonrasında ev sahibi bize güvendiğini söyleyerek tekrar kontrat imzalamak istemediğini söyledi. Birkaç ay önce oğlunun evlenip eve yerleşeceğini söyledi bu yüzden evden çıkmamızı istedi ancak yüksek kiralar yüzünden uygun ev bulamadık kendisinden zaman istedik. Tekrar görüştüğümüzde eşinin hastalandığını oğlunun evlenip buraya yerleşmeyeceğini söyledi biz kalmaya devam etmek istiyorduk tamam dedi fakat sonra arayıp tekrar çıkın dedi yazılı sözleşme yok fakat dekontlar düzenli bir şekilde mevcut ekimde aramızdaki sözleşme bitiyor. Kendisne ocak ayına kadar kalıp çıkacağımızı söyledik kirayı 1200 iken 2000 yaparım dedi fakat sonra tekrar arayıp evi satıcam tadilat yaptırıcam eve sürekli bakmaya gelecekler diye bize baskı yapmaya başladı. Tadilat şu şekilde kapıları yenileyecek, balkonu düzenleyecekmiş. Tutarsız ve baskıcı bi ev sahibimiz var. Ocak ayına kadar kalmak zorundayız bu süreçte ev sahibine karşı haklarımız nelerdir? Bizi evden çıkartabilir mi süreç nasıl işler?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, önünüze çıkabilecek olan durumları burada yazmamız mümkün değil. Bu nedenle randevu almanız gerekmektedir.

 28. Avatar
  emine Cevapla

  merhabalar, emlak şirketiyle çalışan tesisatçı benden izinsiz balkonumun resminlerini çekip başkalarıyla paylaşmış. yapabileceğim en iyi şey nedir?
  teşekkür ederim.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, ev de bir özel alan sayılır. Bu nedenle izin fotoğraf çekilemez. Bu kişi hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

 29. Avatar
  Levent Cevapla

  Merhaba kiracı evi gösteriyor ama eve bakmaya gelenlere aynı ilde başka bir evleri varsa çıkmayacağını söylüyor. Bu durumda ne yapabilirim

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, kiracı tarafından evin gösterilmesi için dava açmanız gerekmektedir.

 30. Avatar
  Kiracidan mağduruz mahvolduk Cevapla

  Merhaba. Yeni bir şehre tayinim çıktı ve bu şehirde evim var ama kiracı çıkmıyor. Ihtar çektik çıkmadı. Para istiyor hesabına ama biliyorum ki alacak ve yine çıkmayacak. 1 valiz eşya ile 1 yıldır sığıntı gibi yaşıyoruz anne babam ve ben, abimin yanında. Tasinamadigimiz için hala önceki eve kira ödüyoruz eşyalarımıza güve düşmüş. Evi satmak istiyorum ama hir sürü mağdurun yazısını okudum evi göstermiyormus da. Davalar açsam beklemeye vaktimiz yok evsisiz parasisiz mağdursuz başımızı sokacak eve ihtiyacimiz vae ne yapmamız lazım?

 31. Avatar
  Levent Bircanb Cevapla

  Merhaba Evi satın alacak kişinin aynı ilde evi varsa kiracının bunu mazeret gösterip evden çıkmama hakkı var mıdır. Teşekkürler

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, kiralayan kişinin birden fazla evinin olması halinde kiralayan istediği konut için tahliye davası açabilir.

 32. Avatar
  Levent Cevapla

  Merhaba Kiracı evlenip evden çıkarsa ailesi oturmaya devam edebilir mi. Teşekkürler

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, asıl borçlunun kan ve kayın hısımlığı açısından altsoyu, üstsoyu, eşi, ikinci dereceye kadar hısımları ve iş ortakları üçüncü kişi sayılmazlar. Bu nedenle aile oturmaya devam edebilir.

 33. Avatar
  özlem Cevapla

  merhaba site içerisinde bulunan dairemizi başka bir daire alabilmek maksadıyla satmak istiyoruz dairemizde kiracı var. evin tapusu annemin adına kiraya veren abim, (annemin bir vekaleti bulunmuyor abim adına) kiracı adına ödemeleri başka birisi yapıyor oldukça karışık bir durum yaşıyoruz.
  dairemizi satmak istiyoruz kiracı evlendim balayındayım bahanesiyle 1 aydır daireyi göstermiyor şehir dışındayım diyip bize yalan konuştu ve biz almak istediğimiz evi kaçırmak üzereyiz 1 aydır bekleyen alıcılar vardı bu hafta içine hepsine randevu ayarlamam gerekti bu seferde kiracı sadece 7 de gelebilirsiniz hemen evden çıkıcaz gezmeye gidicez diyor yani bu kiracı kiracı kiracı olayı nedir allah belalarını versin böyle kiracıların gerçekten yaa 1400 tl ye oturuyor beylikdüzünde site içinde heryer de kiralar 7000 lira olmuş 3000 tl bile veremem diyor bize ne kira artırımına yanaşıyor ne de evden çıkıyor mart ayında kontratı bitiyor biteceği halde 2 ay mühlet istiyor beyfendi hazretleri çünkü kentsel dönüşümde bir evi var gerçekten çıldırıcaz artık yani ne yapabiliriz ne yapmalıyız bize bir yol gösterin illede kendi adaletimizi mi yaratalım bende kiracılık yapıyorum ev sahibim evini sattı kaç tane müşterisi geldi evi dört köşe gezdirdim, 1400 liraya oturduğum evi 4000 tl yaptı kabul etmek zorunda kaldım, yani böyle iş olmuyor gerçekten artık yeter yaa ne bu kiracı koruma kanunu bize de yazıktır günahtır ya işten dişten artır ev al köpek gibi gece gündüz çalış borcunu öde ev sahibi oldum diye düşün halbuki 1400 liraya kiracıya ev bağışlamışız resmen adeta olay bu olmuş lanet olsun böyle düzene gerçekten buramıza kadar geldi artık yaa
  bir çözüm yolu sunun bize lütfen Allah rızası için nedir bu çektiğimiz zulüm..

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, iletişim sayfamızdan bize ulaşarak randevu talep ederseniz size daha iyi yardımcı olabiliriz.

 34. Avatar
  Murat Cevapla

  Arkadaslar bugune kadar Erdogani severdim ama kiracilari tepemize cikartti valla … kiraci deyil sanki ortak evinize bin lira Ankaranin ortasinda olurmu ??????

  Ben yillarca calistim yemedim içmedim bi yatırım yaptım … bumudur Emege saygı ???
  Size bişey söyleyimmi en iyi kiracınım Canı Ce…..

  • Avatar
   Huseyin erdem

   Sonuna kadar hakilisiniz. Bu devlet kiracıların hakkı diyor başka birşey demiyor. Mahkemeler sanki hemen 3 ayda sonuçlanıyor. Bir mahkeme 1-2 yıl birde üst mahkemeye gitse 2 yılda o 4 yıl toplam. Vallaha yazık yakında kiracı ev sahibi cinayetleri çoğalacak. Adam bosaltacagim diye taahhüd veriyor yazılı yine nafile.

 35. Avatar
  zekeriya Cevapla

  Merhaba
  Kiracıyım. 1 ay önce şehir dışından taşındım. Ev sahibi ile görüşmemde en az 2 yıl oturma sözü alarak kontrat yaptık ancak henüz 1 ay olmasına rağmen evi satmaya karar verdiğini ve evi gelecek kişilere göstermemi istiyor. Masraflarımı öde evden çıkayım diyorum ama param yok ödeyemem diyor. Kanunen evi göstermek zorundayız ama masraflarımı ödemeden göstermek istemiyorum. Sizce ne yapmalıyım?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, kanunen evi alıcı kişilere belirli günlerde göstermek zorundasınız.

 36. Avatar
  Yunus Emre Cevapla

  Merhabalar,

  Ev sahibim evi satlığa çıkardı, belirli zamanlarda evimi alıcıya açıyorum. Ancak şu an 6 emlakçıyla uğraşıyorum. Tanımadığım bilmediğim insanlar emlakçı adıyla eve bakmaya geliyor.

  Bu kadar emlakçıya evi açmak zorunda mıyım?

  Saygılarımla

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, haftanın 1-2 gününü evi göstermek için ayırmanız yeterlidir.

 37. Avatar
  Levent Türk Cevapla

  Ev sahibim yasal oranların üstünde zam yapamadığı için evi satışa koymuş. Sürekli emlakçıyım diyen birileri arıyor ve evin fotoğrafını çekeceğiz diyorlar.
  Ev satışa koyulduğu zaman belirli saatler için sözleşmek kaydıyla evi gösterelim ama emlakçılar gelip fotoğraf çekeceğiz dediklerinde kabul etmek zorunda mıyız?

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 38. Avatar
  Karan Cevapla

  Kiraciyi koruyan yasa iyiki var. Ev sahiplerini korumus olsa suan sokaklar cadirlarla dolu olurdu. Hatta bu evi gosterme hakkinida ellerinden almak gerekiyor. Cunku birsuru insan geliyor evine , belki evi kesfeden bi hirsiz nereden bilebilirsin, belki hastalikli , emlakcilar evi satmaya bakar umurlarinda degil , emlakcilar bu ev gosterme olayini tamamen rahatsizlik vermek icin kullaniyorlar belkide sokaktan geceni getiriyor bilemessin. Umarim emlakcilarada bir yasa gelir bu haklari ellerinden alinir.

 39. Avatar
  Ayla Cevapla

  İnsanlar ev sahibi diye bunu bi vasıf sanıyor . Ne zor durumda olan insanları zorla evden çıkarıyorlar üstelik çoğunun da o paraya ihtiyacı olmuyor . Bu dünyanın öbür dünyası da var nasıl insanlarsınız ? . Herkesin dilinde aynı hikaye , yok oğlum gelecek yok evi satacağım . Bunu ispat etmeden kafanıza göre kimseyi evden çıkaramazsınız. Allah yedirmesin köpek bağlasan durmayacak evler için aldığınız kiraları . Bir de hepsinde bi hava 🙂 sanki balkonlardan bakınca karşıda deniz görünüyor . Hey Allahım ne komik ne zalim millet olduk . Kiracılar iyi yapıyor evinizden çıkmayarak , dava dava sürünüp durun . Zift olsun

 40. Avatar
  Ahmet Cevapla

  En sağlamı evi kiraya verirken tahliye taahhütnamesi imzalatmak ben bunu öğrendim taahhütname vermeyene kiralamayın ev sahiplerine tavsiyem kesin ve net çözüm

 41. Avatar
  Murat Tokmak Cevapla

  Bir taşınmazın satılması için, ev sahibinin emlakçıya tanımak zorunda olduğu yasal süre kaç gündür? Yani, emlakçı taşınmazı satmak için belirlenmiş olan yasal sürede müşteri bulamayıp, satışı yapamaz ise, ev sahibi sözleşmeyi tek taraflı olarak iptal edip, başka bir emlakçıya verebilir mi? Özetle emlakçıya satış için verilmiş bir süre var mıdır ya da, süre sınırsız mıdır?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, aranızda yazılı bir sözleşme varsa o sözleşmeye uygun olarak davranmanız gerekir.

 42. Avatar
  sevgi çolak Cevapla

  Merhaba, ev sahibi 3 emlakçıyla çalışıyor, bu yasal mı? Hepsinin bulduğu müşteriye evi göstermek zorunda mıyım? dün bir emlakçının bulduğu müşteriye gösterdim, bugün az önce diğeri aradı. Benim kiracı olarak bu süreçteki yasal hakkım nedir??

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, haftanın bir veya iki gününü belirleyip bu şekilde ev sahibinize söyleyebilirsiniz.

 43. Avatar
  Seda nur Cevapla

  İyi günler. Kirada oldugumuz ev bankadaydı ve eski ev sahibini kandırıp çok düşük bir fiyattan başka biri satın aldı. Haber vermeden eve geldi ve eve girmek fotoğraf çekmek için çok ısrar etti. Müsait olmadığımı defalarca söylememe rağmen. 15 gün içinde çıkmak zorundasınız dedi. Kiracı olarak yasal haklarım nelerdir?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, 15 gün içinde çıkmak zorunda değilsiniz. Detaylı bilgi için iletişim adresimizden bize ulaşarak randevu talep edebilirsiniz.

 44. Avatar
  Bahar Saral Cevapla

  Merhabalar, 01.06.2018 tarihinde 1 yıl için yapılmış olan kira sözleşmemiz yenilenmeden devamlılığını sürdürmektedir. Yani sadece ilk kez kiralandığı zaman 1 yıl süreyle sözleşme yapılmıştır. Sonrasında kira konusunda anlaşıldığı için kiraci oturmaya devam etmiştir. Bu durumda sözleşme belirli sureliden belirsiz sureliye mi dönmüştür?
  Ayni zamanda altsoyun ihtiyaci sebebiyle kiracinin tahliye edilmesi için 01.06.2023 tarihini beklemek mi gerekmektedir, yoksa her bir 6 aylık fesih süreleri göz önünde bulundurularak 30.08.2022 ye kadar ihtar çekilip 30.11.2022 ye kadar tahliye süresi verilmesi ve kiraci çıkmazsa aynı yılın Aralık ayı icerisinde dava açılması mi doğrudur?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, kira sözleşmeleri her yıl aynı şekilde yenilenir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçerek randevu talep edebilirsiniz. İyi günler dileriz.

 45. Avatar
  Ömer Karakaş Cevapla

  Ekonominin bu denli değişkenliği herşeyi bozdu. Bende ev sahibiyim ve yıllarca kirada oturdum çalıştım çabaladım 1 tane ev aldım. Şuanda evimin olduğu sitede bende kiracıyım ve kendi kiracımdan daha yüksek kira ödüyorum.
  Bu ekonomik sıkıntılar olmadan önce bu kadar çok anlaşmazlıklar yoktu fakat işler kötüye gidince ev sahibininde kiracınında kötü yüzleri çıktı ortaya.
  Ben haklı sebep ile tek evim olduğu için kiracıma çıkması için dava açtım çünkü kendisi artniyetli. Maalesef mahkeme tarihi bile belli olmadığından şuanda hem piskolojik olarak yıpranıyorum hemde maddi olarak. Burada ters giden bir durum var. Adalet geç tecelli edecek.
  Aslında sadece 1 evi olanlar hariç devletin verdiği %25 sınırlaması olması lazımdı. Gerçekten evimi stıp başka bir ev bulmuştum fakat kiracı ebi göstermediğ için ben evimi satamadım ve alacağım evin sahibide bekleyemediği için evini sattı. Her türlü maddi kaybım büyük ama inanın piskolojinize hakim olmak daha büyük bir olay. Devletimizin bu durumdaki yanlışlıkları düzelteceğini umut ediyorum…

 46. Avatar
  Büşra Ekim Sert Cevapla

  merhabalar
  2 yıl olacak nerdeyse eve kıracı olarak gırelı 9 aylık kıracı ıken ev sahıbı evı sattı yenı bır ev sahıbı geldı eskı kontrattan dolayı yenı ev sahıbı kıradan memnun kalmadı yenı bır kontrat yapmak ıstedı yasal hak suresı olan surede bıze herhangı bır ıhtarname gondermedı kira artısı için. Evimize gelip bizi tehdit ettiler, ev sahıbı kıraya zam yapacagını soyledı ımza atmadık evımızde agırladık bu ınsanları evden ayrılırken ev kırasını marttan sonra canımız nasıl ısterse o kadar zam yaparız dedıler. Kira kontratının yenıden yapmak ıcın, bızde kontratta yazılı olan Tefe-Tüfe oranında zam yaptık gecen yılın mart ayında sonrasında tekrar tekrar defalarca tehdıt edıp abısı kardesı hepsı aradı ve tehdıt etmeye devam ettı. Evimize tekrar gelmemeleri için kapıya gelirseniz eğer haneye tecavüzden sıkayetcı olacagız dedık. Aradan 9 ay geçtı sımdı evı satacagız dıye bıze ıhtar çekmişler evı satmak ıcın fotograflarını ıstedıler gonderdık ancak bız evden cıkmak ıstemıyoruz. Dün itibari ile ihtarname muhtarlıgımıza teslım edılmıs ancak gidip almak ıçin zamanımız yok 2 kısıyız ıkımızde calısıyoruz. İhtarnameye cevap verme zorunlulugumuz var mıdır? Ayrıca eve kendımız taşınacagız seklınde bır ıhtarname gondermıs ıseler bu durumda ne yapmalıyız. konu hakkında yardımlarınızı rıca edıyorum

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhabalar, karşı tarafın dava açmasını beklemelisiniz. İhtara cevap zorunluluğu yok.

 47. Avatar
  AYSU Cevapla

  Merhaba 2021 yılının Mayıs ayında 1500 TL evi tuttuk sözleşme yaptık, 2022 Mayıs ayında 2100 TL olarak zam gerçekleştirdi ev sahibimiz. 2022 Eylül ayında evi satacağını söyledi 2 ay evin ilanı durdu evin fotoğraflarını istedi buraya kadar hiçbir sıkıntı yok. Fakat ilanı paylaşırken mülk sahibi oturuyor olarak işaretlemiş bu durum beni fazlasıyla rahatsız etti benim eşyalarımı ne hakla kendi oturuyormuş olarak gösterebilir. Ev satılmayınca 2022 Kasım ayında tekrar 3500 TL olarak kira artışı gösterdi. Ev daha halen satılık emlakçı gelecekmiş biz kira ücretlerini bankadan gönderip her ay acıklama olarak yazıyoruz. Herhangi bizi çıkartma durumunda ben Kasım ayına kadar evden cıkmayı dusunmuyorum herhangi bir sıkıntı yaşarmıyım ve mahkemeye verirse mülk sahibi oturuyor yazısını sunabilir miyim

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, şuan için herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Detaylı bilgi için randevu talep edebilirsiniz. İyi günler dileriz.

 48. Avatar
  Deniz Kaya Cevapla

  Merhabalar

  Kiracıyım 3 ay evvel evsahibi ile kontat yaptım.şimdi gelmiş evi boşalt satacagım diyor. Evsahibine Mahkemeden evi göstermek için karar çıkar dedim.Bu durum haklı nedenle tahliyeme sebep olur mu?

  Teşekkürler

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, evi göstermek mecburiyetindesiniz. Ancak tahliye etmek zorunda değilsiniz.

 49. Avatar
  Selma Cevapla

  Evsahibim evimi satılığa çıkaracak fakat ben yurt dışındayim. Evi gösteremeyecegiz. Bu durumda ev sahibi dava açabilir mi? Açarsa ben göstermediğim için haksizduruma düşermiyim?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, evi göstermek zorundasınız.

 50. Avatar
  Ahmet Cevapla

  Bekarken kiraladigim evi Tarihsiz tahliye tahhutnamesini bekarlık soyadimol imzaladım. Evlenincede aynı evde oturmaya devam ediyorum.ev sahibim yeni tarihletahhutnameyi işleme sokarsa üzerinde oynama var diye dava açabilir miyim? Birde evi satmak istiyor iş nedeniyle şehir disindayim evi gosteremeezsem dava açıp kazanır mı?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, buradan detaylı danışmanlık vermiyoruz. Detaylı bilgi için bize ulaşarak randevu talep edebilirsiniz.

 51. Avatar
  Şeyma Cevapla

  Merhaba, 4 aylık kiracıyız, 1 yıllık sözleşmemiz ağustosta bitiyor. Ev sahibi evi satılığa çıkarmak istedi. Yeni ev sahibi bizi çıkarabilir mi sözleşmemiz bitmeden?
  Yeni ev sahibi yeni başka kira isteyebilir mi?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, eski sözleşmeniz devam edecektir.

 52. Avatar
  Serkan caferler Cevapla

  Merhabalar 2 senedir oturuyorum kiramı hiç geciktirmem ve komşularım tarafindanda sevilir sayılırım, ev sahibim oğlunu getireceğini benim çıkmamı istediğini haber yolladı.bende kanuni olarak tarafıma bildirin dedim.bunu kanuni olarak bildirirse ve daha sonrasında evi başkasına kiraya verirse ben bunu nasıl öğrenebilirim burası guvenlikli bir site.ve evi kiraya verirken oğlumu oturtacagini noterden bildirdiği icin devlet dairesinde karşısına bir engel cikarmi.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, ihtiyaç nedeniyle tahliye durumları çok detaylı bir konudur. Buradan bu şekilde açıklamamız mümkün değil. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçerek randevu talep edebilirsiniz.

 53. Avatar
  Yavuz Cevapla

  Merhaba. 2 yıllık kiracıyım ev sahibi arayıp evi satacağını söyledi ve fotoğraf istedi. Evin fotoğraflarını gönderdim. Daha sonra emlakçı ile beraber geldiler ve gelen emlakçılar evin fotoğraflarını çekti. Ev sahibine ev için alıcı olduğunda uygun zamanlarda gelip görebileceklerini söyledim. Daha sonraları ev sahibim arayıp müşteri geleceğini söylediğinde uygun bir saat verdim ama gelenler ev için alıcı değil başka bir emlakçı çıktı. Geldiler evi gezip tekrar fotoğraflarını çektiler sesimi çıkarmadım. Bugün ev sahibi yine arayıp müşteri geleceğini söyledi. Daha sonra gelecek kişiler beni aradı. Ev için alıcı mısınız diye sorduğumda hayır emlakçıyız dediler. Bende müsait olmadığımı söyleyerek kapattım. Ev sahibinin evi satabilmek adına sürekli ev için alıcı yerine emlakçı göndermesi yasal bir hak mıdır? Veya kiracı oturduğu evi emlakçıya göstermek mecburiyetinde midir?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, haftada bir veya iki gün belirleyerek evi gösterebilirsiniz.

 54. Avatar
  HMB Cevapla

  Yurtdışında yaşıyorum,kiracıma muhitinde çok donanımlı ve sıfır dairemi sadece yanlız bir kızcağız evi olsun diye çok düşük raiçle verdim,zira ihtiyacım yoktu buradan alacağım tutara,ancak pandemiyle işyerim kapandı vs.,kirayı güncel değerlere (mesela: 9.000 raiç iken,7-8.000 TL veriniz dedim,2.500 TL yerine!)rica ettim,yasal haklarımı kullanacağım dedi…Tahliye taahütnamesi(noter huzurunda yapılmış değil)imzalı olarak bulunmasına rağmen,muhtemelen imzasına itiraz etmiş(henüz gelmedi tarafımıza),anladım ki sadece süreyi uzatmak istiyor,Sulh Mhk.sanırım gitmemize yol açacak…Bir daha kiracıya vs acımak yok,boş tutacağım yine de bu saçma usullerle,kendi birikimimizle rezil oluyoruz!kendisi ortak oldu kazancımıza…maaşlara yüzde 50-100 zam gelmişken bunu 25 de tutmak,mahkemeleri meşgul etme ve bir kesime hoş görünme dürtüsü,yoksa adalet bu değil,tabii ki fırsatçıların da değil…

 55. Avatar
  Kiraci Cevapla

  Merhaba, sözleşmede sözleşme yenilenmesine bir ay kala evi taliplilere gösterilmesi gereklidir yazar. Ben iki yıllık kiracıyım ve evimi evsahibimle anlaşamadığım içins atılığa koydu ve hala satamadı. Sözleşme bitimine bir ay değil bir buçuk ay kala evi göstermeye başladım (esnek bile davrandım). Peki evi hala satamazsa, sözleşmenin yenilenme vakti 15 Şubat, hala evi göstermem gerekiyor mu? Aİle huzurunu bozmaktan dava açabilir miyim ev sahibine? Çünkü bunun sonu yok bir ayda satamazsa iki ay, iki ay olmazsa bene vi 3-5 ay her hafta sonu vaktimi ayırıp göstermek zorunda mıyım?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, burada sadece kısa bir soruya cevap vermekteyiz. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçerek randevu talep edebilirsiniz.

 56. Avatar
  MAĞDUR EV SAHİPLERİ Cevapla

  Merhabalar, aynı sitede 2 ayrı dairede 2 ayrı şirret kiracısı bulunan 2 ayrı daire sahibi aralarında anlaşarak dairelerini takas yolu ile biri birine satış yapıp, bir türlü evlerinden çıkmayan şirret kiracıları evlerinden çıkarabilir mi?

 57. Avatar
  Mehmet S Cevapla

  Merhaba, ev sahibime istediği kirayı veremeyip yüzde 25 yasal oranda direttiğimiz için anam babam gelecek deyip ihtarname çekti. Şimdi kiralar daha da yükseldiğinden ilk yazdığı rakamı da kabul etmiyor. Elimde whatsapp mesajı var, Ne önerirsiniz?

 58. Avatar
  Mehmet Sever Cevapla

  Merhaba, ev sahibime istediği kirayı veremeyip yüzde 25 yasal oranda direttiğimiz için anam babam gelecek deyip ihtarname çekti. Şimdi kiralar daha da yükseldiğinden ilk yazdığı rakamı da kabul etmiyor. Elimde whatsapp mesajı var, Ne önerirsiniz?

 59. Avatar
  AYLİN YAŞAR Cevapla

  Merhaba , Depremde ailemin evi ağır hasarlı rapor aldı . Kiracıma evi boşaltmasını söyledim ailemi evime yerleştirmek için . Yıllardır mesken olarak kiraya verdiğim evimi ofis olarak kullandığını da yeni öğrendim maalesef . Benden taşınma masrafı ve zararıyla ilgili 50.000 TL den fazla para istiyor. Ailem zaten depremzede adam evime çöktü resmen . Kira zammını da meskene göre %25 arttırıyor ama evimi ofis olarak kullanıyor . Bu kesinlikle haksızlık . Emlakçıya verdim geçen sene satmak için evi kimseye göstermiyor. Ne yapmalıyım çıldırmak üzereyim . Zaten depremde 20 kişiyi toprağa vermişim bir de bu kiracı ile uğraşıyorum

 60. Avatar
  Ekrem Cevapla

  Merhaba. Emlakçımız, kiraladığımız dairenin başka bir ev sahibine satıldığını iddia ediyor ve kiranın yeni hesabına ödenmesini istiyor. Herhangi bir belge sağlanmadı ve yeni sahibinden satışla ilgili herhangi bir iletişim olmadı. Kirayı bu yeni hesaba ödemek için nasıl bir kanıt beklemeliyim?

 61. Avatar
  Kiraci Cevapla

  Merhaba 3 senedir aynı evde kiraciyiz ev sahibiz Nisan ayında evi bosaltmamizi söyledi ev bulamıyorum Haziran ayında başka şehre taşınmayı düşünüyorum oğlumun okulundan kaynaklı yarı dönem nakil olması zor bu durumda ev sahibimizin beklemesi gerekir mi ayrıca 5 yıllık sözleşmemiz var ama.ev sahibimiz yurt dışında yaşadığı için kendi yerine binayla ilgilenen kişilerle siz benim yerime yapın iznim var dedi bu sözleşme geçerli sayılır mı

 62. Avatar
  Kiracı Cevapla

  Merhaba ben 2021 subat ayında kiralık olarak tuttuğum evde 2023 subat ayına kadar ev sahibi kira bedelini 4 kere değiştirdi elimde 4 adet kontrat var farklı tarihlerde 2022 Şubat ayında 1400 lira olan kiramı Ağustos ayında 2300 tl yapti tamam dedim kontrat yaptim simdi 2023 subat ayinda 4500 tl yaptim kirayı diyor 2 aydır 2300 tl den yatırıyorum 8. Ayda zamlı yaptıracağını soyledim kabul etmiyor evi tadilat yapicam çık diyor bende ihtar gönder sulh mahkemesine gideceğimi söyledim simdide satışa çıkaracağını söylüyor fotoğraf çekeceğini soyledi tamam dedim whatsuptan yazışmalarda var elimde ne yapmalıyım ülkede buna dur diyecek bir adalet sistemi kalmadımı bu ev sahiplerinin bazıları kanunu hiçe sayıyorlarda da birde bana hesap jumarasından kira yatırma vergi çıkıyor diyor bu vergi kaçırmak değil mi

 63. Avatar
  Kiracı Cevapla

  Merhaba ben 2021 subat ayında kiralık olarak tuttuğum evde 2023 subat ayına kadar ev sahibi kira bedelini 4 kere değiştirdi elimde 4 adet kontrat var farklı tarihlerde 2022 Şubat ayında 1400 lira olan kiramı Ağustos ayında 2300 tl yapti tamam dedim kontrat yaptim simdi 2023 subat ayinda 4500 tl yaptim kirayı diyor 2 aydır 2300 tl den yatırıyorum 8. Ayda zamlı yaptıracağını soyledim kabul etmiyor evi tadilat yapicam çık diyor bende ihtar gönder sulh mahkemesine gideceğimi söyledim simdide satışa çıkaracağını söylüyor fotoğraf çekeceğini soyledi tamam dedim whatsuptan yazışmalarda var elimde ne yapmalıyım ülkede buna dur diyecek bir adalet sistemi kalmadımı bu ev sahiplerinin bazıları kanunu hiçe sayıyorlarda da birde bana hesap numarasından kira yatırma vergi çıkıyor diyor bu vergi kaçırmak değil mi

 64. Avatar
  MAĞDUR KİRACI Cevapla

  MERHABA. 1 YILDIR KİRADA OTURDUĞUM EVDE İLK SÖZLEŞMEYİ EV SAHİBİMİN ERKEK KARDEŞİ İLE YAPTIK. NOTER ONAYLI VEKALETNAMESİ VAR KENDİSİNİN. 1 YILIN TAM DOLDUĞU GÜN EV SAHİBİMİN OĞLU BİR GÜN BENİ ARAYIP GÖRÜŞMEK İSTEDİĞİNİ SÖYLEDİ. ERTESİ GÜN EVE DAVET ETTİM. HALASI VE ENİŞTESİNİ DE YANINA ALMIŞ GELDİ. KİRAYI YAKLAŞIK % 200 ORANINDA ARTIRMAK İSTEDİĞİNİ SÖYLEDİ. KABUL ETMEDİM. YASAL OLARAK EN FAZLA % 25 ORANINDA ARTIRABİLECEĞİMİ SÖYLEDİM. BU SÖYLEDİĞİMİ ÇOK KOMİK BULDU. BİKAÇ GÜN SONRA % 25 ZAMLI HALİNİ HESABINA YATIRDIM. BUNA TEPKİ GÖSTEREN EV SAHİBİMİN OĞLU EVDEN ÇIK O ZAMAN DEDİ. BEN DE BAŞKA BİR EVE TAŞINACAK MADDİ DURUMUM YOK. TAHLİYE DAVASI AÇ, KAZANIRSAN ÇIKARIM DEDİM. KENDİSİNDEN NOTER ONAYLI VEKALETNAMESİNİN OLUP OLMADIĞINI SORDUM. BUGÜN YARIN ÇIKARICAM DEDİ. 2 GÜN SONRA BENİ ARADI. EVİ SATILIĞA ÇIKARDIM. AFİŞ ASACAĞIZ DEDİ. YANINDA BİRİSİYLE GELDİ AKŞAM AFİŞİ ASIP ÇIKTILAR. ASIL SORUM ŞU: VEKALETNAMESİ OLMADAN BU ŞEKİLDE YANINDA BİRİLERİNİ ALIP AFİŞ ASTIRABİLİR Mİ. VEKALETNAMESİ OLMADIĞI İÇİN BEN AFİŞE VE EVİ GÖRMEYE GELENLERE İTİRAZ ETME HAKKIM VAR MI ? TEŞEKKÜRLER

 65. Avatar
  Gülşah Metin Cevapla

  Bende aynı sorun icerısındeyım 3 yıldır oturduğu evden çıkmayı bırak artışı bile düzgün yapmıyor çünkü evın değeri yüksek ve kendi ıstedıgı gıbı zamı kendi yapıyor evi satmaya karar verdim onuda göstemıyor mahkeme kararı çıkartmamı ıstıyor oda uzun bır sure ıcerısınde oluyor galıba

 66. Avatar
  Ev sahibi Cevapla

  Gerçekten bu nasıl adalettir yurtdışına taşındım ve burada bir kira ödememiz mümkün değil bir odada resmen yaşam savaşı verirken Tr deki evimizi satıp çocuğumla bir başımızı sokacak ev girişimiz olucaktı ne mümkün kiracı telefona çıkmayınca herşey olup bitiyor adam benim evladıma tanıyamadığı fırsatı utanmadan gasp etti resmen üstünde oturuyor çocuğumla bırakın bır ev bir oda veremezken resmen bu insanlara tahsis etmek zorundaymışız gibi evi gösterimiyle evden çıkmıyor ne yapmalıyım

 67. Avatar
  Ev sahibi Cevapla

  Merhaba, 3 yil önce yurtdisina gittim ve bu seveple evimi kiraya verdim. Fakat olmadi yapamadik haziran temmuz gibi dönecegiz. Kiracidan cikmasini istedim fakat ver mahkemeye dedi ve engelledi ulasamiyorum. Kontrat baslangicimiz Subat 2021 idi. Simdi ihtar cekince 6 ay mi sure vermeliyim yani ay sonu ceksem eylul sonu ekim basi cikmasini mi istemek lazim yoksa Haziranda cikmasini isteyebilir miyim?

 68. Avatar
  Gökmen Cevapla

  Merhabalar elimde tarihsiz olarak “Kira sözleşmesini tek taraflı feshediyorum” yazısı var kiracı imzalı. Kiracımı çıkarabilir miyim?

 69. Avatar
  ismt Cevapla

  24.11.2020 tarihinde evimi kiraya verdim. Halı hazırda oturduğum kendi evimde var. Kirada olan diğer evimi satmak istiyorum. Ancak kiracı randevu alarak 1 kere evi gösterdi ve gösterdiği zaman hakkımda ileri geri konuşmuş emlakçıya. Evi kötülemiş. Bu nedenle aramızda problem oluştu. Yine evi görmek isteyen alıcılar olduğunda kendisini arayıp randevu almak istediğimde telefonlara çıkmıyor. Bu süreçte bana engel olmaktadır. acil ihtiyacım olduğundan mahkeme vs. süreci uzayacağı için ne yapmalıyım ? Oturduğum evi satsam liracıya çık taşınacam desem o ada ayrı bir dert. Ona da beni çıkarmak için evi sattın der. Bir yol göstermenizi rica ederim.

 70. Avatar
  ışııl Cevapla

  merhaba ev sahibimle sözleşme imzalarken kendi evinin yıkım kararı olduğundan bahsetmedi. şimdi evi satacam başka bir ev alacam diyor ailem deprem mağduru o yüzden onlarada yansıtmak istemiyorum bu durumda benim hakkımı arayabilir miyim.

 71. Avatar
  Simge Cevapla

  Merhaba, kiracının evi gösterme zorunluluyla ilgili kanun var ama ilanda kiracının eşyalarının fotoğrafını kullanmakla ilgili bir kanun yok değil mi? Benim eşyalarımın fotoğrafını kullanmasını istemiyorum. Ama gelene gösterebilirim. Ne yapabilirim?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, bir şey yapamazsınız.

 72. Avatar
  Tarık Cevapla

  Merhaba,Sahibi olduğum evi satılığa çıkardım ancak oturan kiracı 1-2 Hafta yıllık izindeyim şeklinde bilgi vererek evi gösteremeyeceğini belirtmekte zorluk çıkartmakta.Böyle bir hakkı varmıdır?

 73. Avatar
  Sevinc aslan Cevapla

  Merhabalar, benim merak ettigim sey , satis ya da kiralama yokken ev sahibi bir bakalim eve ne durumda diye keyfi gelmek isterse yine eve buyur etmeye mecbur muyuz?

 74. Avatar
  Fahri Öztürk Cevapla

  Merhabalar, ev sahibine artık her gün geldiği için evi göstermek istemiyorum, ayda kaç defa gösterme hakkım var ev sahibine ona göre ayda 2 gün veya 3 gün gelin diyip durum bildirimi yapacağım, bh konuda yardımcı olur musunuz lütfen.

 75. Avatar
  Hasan mutlu Cevapla

  Kiracimin tahliye taahhüdü vardı yazılı. Evi boşaltmiyor ben de icraya verdim icraya imzaya itiraz etti. Ayrıca imza altına okudum anladım yazdı. Sulh mahkemesine dava açtım. İtiraz kaldırılması ve tahliye talepli. Kişi kamu personeli taahhüdnamedeki imzası doğruluğu için kurumlara v.s yazı yazilir deniyor. Ona göre imzası ve yazısı kendisine ait olduğu ispatlandiginda veya kendiliğinden mahkeme devam ederken boşalttığında mahkeme masrafları ve vekâlet ücretini kiracimi öder ev sahibimi. Ortada neticede imza benim değil diye bir yalan beyan var.

 76. Avatar
  Mehmet Cevapla

  Merhaba, bizde 3 yıllık sözleşme ile ikamet ettiğimiz ildeki en yüksek fiyattan bir ev kiraladık ve 10ay oldu oturuyoruz, kirayı da 15-20gün erken gönderiyoruz. Zaten ev sahibi de öyle alıştı ki kendisi her ay 15gün erkenden msj atıp kirasını istiyor ve gönderiyoruz. Şimdi 10ay oldu oturalı ev sahibi arayıp kirasına %100 zam istedi bizde kanuni yüzde 25ten fazla veremeyeceğimizi belirttik ancak bu durum işine gelmedi ve hergün aracı emlakçısını arattırıp bizi rahatsız ediyor, evi satmak istediğini müşteri göndereceğini evi boşaltmamızı istiyor. Hiç kusura bakmasınlar en yüksek fiyattan evi verirken tek kuruş indirim yapmayanlar kirasını düzenli üstelik zamanından önce alan ev sahibi ile mücadelem sonuna kadar sürecek. Herkes haddini bilsin imzaladığı sözleşmeye yürürlükteki kanunlara uysun, bizim gibi kiracıdan da razı olmayan evini kiraya vermesin aç gözlülük yapmasın yeter artık.

 77. Avatar
  Ahmet Cevapla

  Merhabalar kiracı evi iznim olmadan baskasina kiraya vermis bir kac ay sonra tesaduf eve gittigimde gordum ve sozlesmede imzami taklit etmis. Yeni oturan dolandirildigini soyluyor ama dava da acmiyor ona korkuyormus sozde ve bu bir ogretmen. İkisinden de kira alamadim yeni oturan elektrigi suyu uzerine yapmis ve cikmam diyor. Tahliye davasi actim fakat ne zamana biter bu surecler bilmiyorum 4 ay oldu oturmaya baslayali artik tak etti ikiside ceza alsin ve evimden biran evvel ciksin istiyorum ne yapmaliyim.

 78. Avatar
  Kiracı Cevapla

  Merhaba oturduğum evde 8. yılımıza girdik.Emlakçı evi ilk tuttuğumuzda kontrat yaptı bir daha da yenilemedi.Ocak ayında kiramızı 1600 TL den 3500 e çıkardı hiç itiraz etmeden ödemeye başladık ama yaklaşık bir ay sonrasında kiralar çok fazla yükseldi şimdi beni çıkarsa en az 9000 TL ye kiraya verecek kiramızı bu kısa zaman diliminde yeniden yükseltemeyeceği için ev satılıyor dedi ilan astı aklına estikçe müşteri getiriyor ve bu durum beni sıkmaya başladı artık size sormak istediğim Şubatta yenilenmesi gereken kontrat yenilenmediğine göre ilk yapılan kontrat geçerli midir ve eve her aklına estiğinde müşteri getirebilir mi?

 79. Avatar
  Mustafa Cevapla

  Merhaba. Ben İzmir’in Balçova ilçesinde kiracı olarak oturuyorum. Aynı zamand Karşıyaka ilçesinde de içerisinde kiracının olduğu kendime ait bir ev var (Az hasarlı yani oturulabilir). Benim ev sahibim kendi oturduğu ev kentsel dönüşüme gireceğinden benim oturduğum eve taşınmak istiyor. Ben de kendi evleri kentsel dönüşüme gireceğinden dolayı bunun için kiracı tahliye davası açmaları gerektiğini ve bu sebeple benim evden çıkma ihtimalim olduğundan kiracıma tahliye davası açabileceğimi söyledim (Kiracım çıkmaya pek niyetli değil). Sonra Ev sahibim bu sürecin çok uzun sürebileceğini ve en geç 2024 Haziran ayına kadar taşınmamız gerektiğini söylediler. Zaten biz de 2024-2025 eğitim öğretim yılında anne ve babamızın da Karşıyaka ilçesinde oturduğundan oradaki evimizi satıp yine o bölgede hasarsız ev alıp yerleşmek niyetindeydik. Evimizi 2024 Haziran ayına kadar satamasak da kiracının boşaltması gerekiyor ki en azından satılana kadar eşyalarımızı o eve koyup Annemizde kalacağız (Binamız az hasarlı olduğundan orda oturmak istemiyoruz). Şu an nasıl bir yol izlememiz gerekiyor.

 80. Avatar
  Ali Cevapla

  “maaşlara yüzde 50-100 zam gelmişken” bu nasıl bir ifade. Ben yıl içinde toplam yüzde 41 zam aldım ama sevgili ev sahibim kirayı 3 binden 12 bine çıkartmak istiyor. 6-7 bin teklif ediyorum kabul etmiyor. 12 bini ben kabul etmedim şimdi de kendim oturacağım türküsünü söylemeye başladı. İşviçreden buraya göçüp 25 yıllık evde oturacakmış. Tahliye için dava açtı, ilk duruşmada hakim reddetti davayı. Şimdi sinirle üstü kapalı tehdit ediyor. Birgün çık diyor bir gün zam yapalım diyor. Gelecek şimdi yıllık izin için Temmuz ayında Türkiye’ye hep uğraş dur. Burası Türkiye kanunlar kiracıyı korumazsa herkes kiracısını keyfine göre çıkartır.

 81. Avatar
  Sena Cevapla

  Yurt dışında yaşıyorum ev sahibim evi kirada anlasamadigimiz için satılığa çıkarıyor yurt dışından gelip evi gosteremeyiz. Birinden rica edecefiz her haftayerine 2 haftada bir. Belli saat aralıklarında gösterebilir miyiz?

 82. Avatar
  Seda Cevapla

  Bekarken tahliye taahhüdünu tarihsiz imzaladım daha sonra evlendim soyadım değişti. Şimdi tahliye taahhüdünu işlemeye koyabilir mi? Soyadım değiştigi için gecersiz mi oldu?

 83. Avatar
  Ali Cevapla

  Tahliye taahhütnamesine itiraz işleme konulduktan kaç gün sonra yapılır?

 84. Avatar
  Nilay Cevapla

  Merhaba. Evimizi kiraya verirken merkezi sistemdi şu an doğalgaza geçiliyor. Merkezi sistem çalışmadığında doğalgaz bağlantısını yaptırmak zorunda mıyız? Yaptırmamamız bir probleme neden olur mu?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, internet sitesi üzerinden sadece kısa sorulara kısa cevaplar verilmektedir. Sorunuzun cevabı için danışmanlık hizmeti almanız gerekmektedir. Danışmanlık almak için Whatsapp uygulaması veya GSM üzerinden randevu talep edebilirsiniz.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, internet sitesi üzerinden sadece kısa sorulara kısa cevaplar verilmektedir. Sorunuzun cevabı için danışmanlık hizmeti almanız gerekmektedir. Danışmanlık almak için Whatsapp uygulaması veya GSM üzerinden randevu talep edebilirsiniz.

 85. Avatar
  Nagihan Cevapla

  Merhaba, sozlesmenin imzalandigi gunun ertesi gunu tahliye taahhutnamesi imzaladik. Kiraci tahliye etmiyor, evi satmamizi da engelliyor. Tahliye davasi actik, fakat taahhutname gecersizdor diyenler var, dogru mudur, bir de evi gostermesi icin ihtar cektik cvp vermiyor, evi gosterme davasinin yani sira, tazminat davasi acabilir miyim

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, tahliye taahhüdünü görmeden yorumda bulunmak yanlış olur. Danışmanlık için İLETİŞİM sayfamızdan bize ulaşabilir ve randevu alabilirsiniz.

 86. Avatar
  Batuhan yılmaz Cevapla

  Kirada anlaşılamadığından ev sahibi evi satmaya karar verdi.Bunun üstüne evi gezmeye gelenler olacağını bize avukat aracılığıyla bildirdi fakat biz öğrenci olduğumuzdan ve okuduğumuz şehirde yaşamadığımızdan evin bulundugu şehire gidişimiz maddi açıdan bizide yoracağından, şu andan itibaren ancak 20 eylül gibi bir zaman diliminde oraya gidebilecegimizi söyledik. Bunun üstüne ise avukat o zaman emlakçıya evin anahtarını gönderin o gelen kişilere göstersin dedi bizim böyle bir mecburiyetimiz varmıdır şimdiden teşekkürler.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, evin anahtarını birine vermek zorunda değilsiniz. Ancak evi gösterme zorunluluğunuz da bulunmaktadır.

 87. Avatar
  Gökhan Sert Cevapla

  Merhaba,

  Kendim uşakta kirada oturuyorum, ev sahibim evi satmak istediğini söyledi ve akraba arasında devretmiş kirada ciddi artış talep etti apartmanda çoğunluk olduğundan huzur kaçmasın diye ses etmedim. Kendiminde evi var Bandırma da onu satıp ev almak istiyorum ama kiracım yasal hakkım var sen satmaya çalış ben yeni sahiplerle anlaşırım anlaşamazsam da yasal hakkımı kullanırım diyerek işi yokuşa sürüyor. E kiracılı evi almak isteyen kişi sayısı kaç olacak. Kirada olduğum ve ev almak istediğimden dolayı nasıl yol izlenebilir

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, internet sitesi üzerinden sadece kısa sorulara kısa cevaplar verilmektedir. Sorunuzun cevabı için danışmanlık hizmeti almanız gerekmektedir. Danışmanlık almak için Whatsapp uygulaması veya GSM üzerinden randevu talep edebilirsiniz.

 88. Avatar
  Cansu Cevapla

  Merhaba kiraciyiz 1 yıldır oturuyoruz sözleşmede %25 yazıyor biz 2875 ödememiz gerekirken insiyatif alarak kirayı 3500 yaptık ancak ev sahibi ya 5500 yap ya çik ya da ben sizi çıkarırım diyerek tehdit ediyor bizde sözleşmede yazan tutarda kiraya 2875 olarak devam etmek istiyoruz ama 1 ay 3500 gönderdik diye ev sahibi bizden geriye dönük hak talep edebilir mi ?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, söylediğiniz bilgiler eksik olduğu için net bir şey söyleyemem. Detaylı bilgi için bize ulaşarak randevu talep edebilirsiniz.

 89. Avatar
  YILDIRAY BEŞLİ Cevapla

  Yetkili portföyümde oturan kiracı yer göstermemize engel oluyor. Şu ana kadar yer gösterme talebinde bulunan 20 müşterimin talebini olumlu yanıtlayamadım. Hem mülk sahibinin hem de benim maddi olarak zarara uğramamıza neden oluyor. Kendi adıma beni bu tutumu ile uğrattığı zarar nedeniyle tazminat davası açabilirmiyim?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, hayır açamazsınız.

 90. Avatar
  Erdal Cevapla

  Merhaba ev sahibim temmuz 2022 de evi satılığa cıkardı.. 1 sene geçti bu süre zarfında 6 emlakçı değişti.. ve ben her görmek istediklerinde evi gösterdim..hatta bir gunde 6 farkli kisiye ev gosterdim ama 1 seneyi gecti yildim artik..bunun bir suresi yokmudur??? 3 sene satilik kalsa 3 sene boyunca ben her hafta evi gostermek zorundamiyim??

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, evin gösterilme süresini sınırlandırabilirsiniz.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, internet sitesi üzerinden sadece kısa sorulara kısa cevaplar verilmektedir. Sorunuzun cevabı için danışmanlık hizmeti almanız gerekmektedir. Danışmanlık almak için Whatsapp uygulaması veya GSM üzerinden randevu talep edebilirsiniz

 91. Avatar
  Mehmet Cevapla

  Merhaba ben yeni evlendim , evimi 4 ay öncesinde tuttum eve , zaten sözleşmede de yazıyor. 1 aydır oturuyorum. Şimdi evi satıcam diyor. Kendisi de oturduğu evden çıkacakmış. Ben işim gereği de evde olamiyorum . Sözleşmem daha devam ediyor. Böyle bir istekle gelebilir mi. Nasıl yol izlemek gerekiyor.

 92. Avatar
  Demet Özakın Cevapla

  Merhabalar biz depremzede bir aileyiz deprem dolayısıyla kiralık ev tuttuk 6 aydır oturmuşken ev sahibi evi satacağını söyledi 1 yıllık sözleşmemiz devam ederken sözleşmenin bitmesine 6 ay varken evi alacak kişilere her istedikleri zaman evi göstermekle yükümlü müyüz

 93. Avatar
  Nazlıcan okay Cevapla

  Merhabalar 1 yıllık kiracıyım ev sahibi evi satıyor ve benim de çıkmamı istiyor ben içindeyken alıcı bulması zor olduğu için muhtemelen ben de zor durumdayım çıksam kiralar pahalı ev sahibini de zor duruma sokmak istemiyorum bana ihtar çekmiş tahliye tahünnamesi imzalamışız sözleşme yapılırken ihtarına cevap vermekte geciktim icra gönderme ihtimali varmış hukiki olarak ne yapabilirim ya da icra gelirse ne olur tedirginim

 94. Avatar
  furkan Cevapla

  evimde kiraci var evimi satmak istiyorum kiraci evi göstermesse maduriyetimden dolayi tazminat davasi acabilirmiyim

 95. Avatar
  furkan Cevapla

  evimde kiraci var evimi satmak istiyorum kiraci evi göstermesse maduriyetimden dolayi tazminat davasi acabilirmiyim

 96. Avatar
  Harun T. Cevapla

  Ev sahibi arkadaşlar zannediyorlar ki bu iş çocuk oyuncağı. Kira anlaşmazlıklarının en büyük sebebi, kiraya verenin aslında o mülkü 10 seneliğine kiraya verdiklerini bilmiyor olmaları. Zannediyorsunuz ki keyfinize göre at koşturabilirsiniz. Bu bir ticarettir ve ticaretin kuralları keyfinize göre işlemez.

 97. Avatar
  Hezarfen Cevapla

  Merhaba, kira sözleşmesini bulamıyorum. Sözleşmenin yazılı olma şartı var mıdır?

  • Avatar
   Yekcan Öner

   Merhaba, kira sözleşmeleri yazılı olarak da yapılabilir.

 98. Avatar
  HALENUR Cevapla

  Merhaba
  Kiracım ile davalık durumumuz vardır tahliye olarak bu süre zarfında maddi açıdan sıkıntıya girdim . Evi satışa verdim . Davam da devam ediyor satışımda maddi acıdan çok zorlanıyorum gidecek yerim tek orası ve tek yerim orası . Satış için emlakçıya verdim . Kiracı evin resimlerini çektirmiyor . Beni zorluyor daha önce de bu durum için ihtar çektim zorluk çıkarma durumunda tazminat davası açılacağını da ayrıca belirtildi . Şimdi de zorluk çıkarıyor. Binadaki insanlar aileden şikayetçi . Bu durum için ne yapmam gerekiyor . Tazminat davası ile dava açar isem ne kadar sürer . Bende kiracıyım sonuçta . Ben ondan daha mağdurum . Evime zarar verdiklerini düşünüyorum .

  • Avatar
   Yekcan Öner

   Merhaba, bu konuda hukuki süreç başlatabiliriz. Dilerseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 99. Avatar
  Gökhan Cevapla

  Merhabalar, kiracım sözleşmeyi tek taraflı feshediyorum diye bir kağıt verdi bana. Kiracımı çıkarabilir miyim?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, hukuka uygun bir fesih yapılmışsa evet çıkarabilirsiniz.

 100. Avatar
  Ege Cevapla

  merhaba ev sahibi oturduğum evi satıyor. evi gösterme konusunda sıkıntı çıkarmıyorum alıcılara evi gösteriyorum fakat evde eşyalarım olduğu ve bu eşyaların herkesin görebileceği bir mecraya koyulmasını istemediğim için fotoğraf çekimine izin vermiyorum. kontratım devam ediyor, zorla fotoğraf çekip yayınlama gibi bir hakkı var mıdır?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba bu konuyla ilgili herhangi bir kanun maddesi veya içtihat bulunmamaktadır. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçerek randevu talep edebilirsiniz.

 101. Avatar
  arzu Cevapla

  Merhaba ,şu dönemde ev sahipleri mağdur durumda. Benim evim de satılık ancak kiracı emlakçıyı eve sokmuyor.Dava açılsa ne zaman sonuçlanacak, bir sürü de masraf. Ne yapmalıyız.Paranla rezil olmak tam da bu olsa gerek.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, açılan davada dava sonuçlanana kadar evin gösterilmesi için talepte bulunuyoruz. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçerek randevu talep edebilirsiniz.

 102. Avatar
  emre Cevapla

  merhaba, ev sahibi evi oğluna satabilir mi? sonrasında da oğlu, “evi ben aldım, yeni sahibi benim çıkın” diyebilir mi?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, eğer yapılan satış hukuka uygunsa yeni ev sahibinin de eve ihtiyacı var ise bunu diyebilir.

 103. Avatar
  yaren esen Cevapla

  Merhaba iki yıldır oturduğumuz kiralık evimizi ev sahibimiz oğlum gelecek çıkın diyerek bizi çıkarmak istiyor. Tahliye davası açtı ve şimdide evi satmak istiyor. Tahliye davası açılmış bir evi emlakçılara gösterme zorunluluğumuz var mıdır ?

  • Avatar
   Yekcan Öner

   Merhabalar, satış için evi üçüncü kişilere ve emlakçılara gezdirmek sizin yasal yükümlülüğünüzdür.

 104. Avatar
  altay Cevapla

  selamlar

  ev satıldıktan sonra ne kadar süre evde oturmaya hakkımız vardır? teşekkürler…

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, ev satın alındıktan 6 ay sonra dava açılabilir. Ancak kira sözleşme tarihine göre dava açma tarihi daha erken de olabilir.

 105. Avatar
  mustafa enginlak Cevapla

  iyi ev sahipleri de var. onları tenzih ederek söyleyebilirim ki , evsahipleri genellikle aç gözlü oluyor. akrabamın bir evi var.. kendine ait bir tek o evde , kiracısı var ve yıllardır davalık olmalarına rağmen çıkmıyor kiracı. yüzde 25’ini yapıp geçiyor. ben ise evi boşaltacağımı 2 ay öncesinden söylememe rağmen “badana yaptın mı” vs gibi saçma sorularla karşılaşıyorum çünkü bana evi verdiklerinde duvarlara badana yapmadılar. bana teslim ettiklerinde bir tane çivi bile çakmadılar. üstüne böyle bir eve 400 dolar depozito aldılar. bende şimdi 2 ay o depozitodan kullanıp kira ödemeyeceğim. üstelik telefonda konuştuğum kadına “agresif konuşuyorsunuz” deyince “bana hakaret ediyorsun” diye demogoji yapıp beni tahrik etmeye çalışıyor. kendisine “nur hanım” desem bile hakaret ediyormuşum. 10 yıllık kiracıyım ,bir gün aksatmadım, devletin yüzde 25 kira zammını yapmadım buna rağmen saldırgan konuşuyor. konuda sadece çocuğun okulu var ayın 10’nda boşaltma hikayesi. halbuki 15 ya da 16’sında boşaltacağım tek derdi hemen başka kiracı bulmak. 4-5 tane de evi var. böyle açgözlü. umarım benim gibi kiracı bulamazlar ve kirasını ödemeyen birisi evinde oturur 10 yıl boyunca. bu ülkede herkesin 1 evi olmalı. 2. için milyon lira vergi istenmeli ki böyle saçma sapan bir sistem oluşmasın. “insanı yaşat ki devlet yaşasın” gibi binlerce yılı aşacak kadar müthiş bir sözü eden o adı güzel insandanda mı utanmıyor bu siyasiler.
  benimde kiracım oldu , son ay kirasını bile almayıp , depzitosunu bile zorla verdim kadına. herşey para değil çünkü. ama bu açgözlüler yüzünden dünya bu halde. içimden geldi yazayım dedim.
  selamlar.

 106. Avatar
  Neslihan Cevapla

  Kiracımız bizim evde 3750 tl ye oturuyor bizde başkasının evinde 19 bin tl ye oturuyoruz. Evi sattırmıyor. Emlakçıya avukatım emlakçının eve girip fotoğraf çekmesine izin vermeyin dedi dedi. Elimde sesli msjı var. Bununla tbk 139 a aykırı öğüt veren avukat için baroya şikayette bulunsam sonuç alır mıyım

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, konu hakkında ücretli danışmanlık almanızda yarar olacaktır. İletişim sayfamızdan bize ulaşarak randevu talep edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir