Hatalı Diş Tedavisi Nedeniyle Tazminat

hatalı diş tedavisi

Diş doktorlarının yapmış oldukları tıbbi müdahaleler kişinin bedenine doğrudan müdahale niteliğindedir. Bu yüzden diş doktorunun herhangi bir hatası söz konusu olduğunda bu durum haksız fiil ve suç oluşturmaktadır.

Diş Hekiminin Hukuksal Sorumluluğu

Diş hekimin hukuksal sorumluluğu demek, doktorun tıbbi hatalardan dolayı olan sorumluluğu anlamına gelmektedir.

Diş hekiminin tıbbi hatalardan dolayı sorumluluğunun üç türü vardır:
• Ceza Sorumluluğu
• Tazminat Sorumluluğu
• Disiplin Sorumluluğu
Her üç halde de hekim bir yaptırım ile karşı karşıya kalacaktır. Ancak bu yaptırımlar birbirinden oldukça farklı niteliktedir. Biz bu yazımızda hekimin tazminat sorumluluğu üzerinde duracağız.

Diş Hekiminin Tazminat Sorumluluğu

Tazminat sorumluluğu, diş doktorunun hatalı tıbbi müdahalesi ile meydana gelen gerek maddi ve gerekse manevi zararı karşılaması konularını kapsamaktadır. Bu tazminatların miktarı önceden belli değildir. Mahkeme tarafından meydana gelen somut zarara göre veya manevi tatmin amacına yönelik olarak belirlenecek ve hekim veya hastane tarafından bizzat hastaya veya hasta yakınlarına ödenecektir.

Hastanın sağlığının kötüleşmesine, acı çekmesine neden olduğu takdirde, hastanın kendisine tazminat ödemesi yapılacaktır. Ölümü halinde ise hasta yakınlarına ödeme yapılacaktır. Tazminat, hastanın veya yakınlarının uğradığı maddi ve manevi zararlar karşılığında ödenecektir.

Maddi tazminat, hastanın hatalı tıbbi müdahale dolayısıyla iyileşmek amacıyla yapmış olduğu harcamaların karşılığı olarak ödenecektir. Hastanın hatalı tıbbi müdahale dolayısıyla ikinci bir ameliyat yaptırması, bazı ilaç veya medikal malzemeyi kullanmak zorunda kalması durumunda, bu ikinci ameliyatın, ilaç ve medikal malzemelerin masrafları diş hekiminden talep edilebilecektir. Uygulamada Yargıtay hastanın sigortasının bu masrafları ödemesi durumunda, hastanın ayrıca bu masrafları talep edemeyeceğine karar vermektedir. Ancak bu takdirde de bu kez sigortanın diş hekiminden bu masrafları talep etmesi olanaklıdır.

Maddi tazminat ancak hastanın belgeleyebildiği harcamaların karşılığı olarak ödenir. Belgelenemeyen harcamaların ödemesi yapılmayacaktır.

Manevi tazminat ise hastanın hatalı müdahale dolayısıyla çektiği acının, ıstırabın karşılığı olarak ödenmesi gereken tazminattır. Bu tazminat özellikle hastanın ölümü durumunda büyük önem kazanır ve hasta yakınlarına hastanın ölümü dolayısıyla çektikleri acıyı hafifletmek amacıyla ödenir. Manevi tazminat miktarı maddi tazminattan farklı olarak hakimin takdirine bırakılmıştır. Somut olayın durumuna, hastanın veya yakınlarının maruz kaldığı olaylara göre hakim bu miktarı belirleyecektir.

Diş Hekimine Tazminat Davası

Diş hekimi ancak kusurlu uygulama hataları nedeni ile sorumlu tutulabilir. Burada tıbbi müdahalenin hukuka uygunluk koşullarını taşıyıp taşımadığı ve diş hekimin kusuru olup olmadığı hususları önem arz etmektedir. Tazminat davalarında diş hekimin kusuru olup olmadığı, komplikasyon gelişip gelişmediği ve tıbbi müdahalenin hukuka uygunluk koşullarını taşıyıp taşımadığı konuları uzmanlık gerektirdiğinden mahkemece bilirkişiler marifetiyle rapor temin edilmektedir.

Tazminat davalarında, diş hekimin hukuki sorumluluğuna dair olup bunların dışında hekimler bakımından disiplin sorumluluğu ve hatalı tıbbi müdahaleye sebebiyet veren davranış Türk Ceza Kanunu kapsamında suç olma özelliği taşıyorsa cezai sorumluluğu da gündeme gelebilecektir.

Diş hekimi kamu görevlisi ise, başka anlatımla bir kamu hastanesinde görev yapıyorsa, hasta veya yakınları doğrudan hekim aleyhine tazminat davası açamaz. Bu durumda tazminat davası kurum aleyhine (Sağlık Bakanlığı, üniversite gibi) ve idare mahkemesinde açılır. Sonuçta kurum hakkında tazminat ödeme kararı çıkarsa, kurum bunu hastaya ödeyip, daha sonra ise diş hekiminden talep eder.

Hatalı İmplant Davaları

Diş hekimi tarafından hatalı implant, yanlış teşhis, yanlış tedavi ve yanlış ilaç kullanımı gibi birçok farklı şekilde hatalar ortaya çıkabilir. Bu tür hatalı uygulamalar sonucunda hastanın ağrı, enfeksiyon, diş kaybı, çene kemiği erimesi, sinir hasarı gibi ciddi sağlık problemleri yaşaması mümkündür. Bu gibi durumlarda, diş hekimi ve sağlık kuruluşu hakkında malpraktis davası açılabilir.

Malpraktis davaları, Sağlık hizmeti veren gerçek veya tüzel kişinin sağlık hizmetinin ifası sırasında kasten veya taksirle yapmış olduğu haksız fiili neticesinde hastanın zarar görmesine ilişkin davalardır.  Bu dava, diş hekiminin veya sağlık çalışanlarının hatası nedeniyle oluşan dava türüdür.

Dişçiyi Mahkemeye Vermek

Diş hekiminin hatalı diş sebebiyle sorumluluğunun dayanakları şöyle sıralanabilmektedir: Sözleşmeye aykırılık, haksız fiil ve vekaletsiz iş görme.  Bu şartlar gerçekleştiğinde diş hekimin sorumluluğuna gidilebilmektedir ve mahkemede dava açmak mümkündür.

İlginizi Çekebilir

 1. Avatar
  Tayfun çılgınlar Cevapla

  Merhaba ben diş eti iltihabı için arkadaşımın tavsiyesi ile özel bir klinikte tedavi olmak istedim ancak muhatap olduğum kişi protez yapan bir tekniker
  Beni anlaşmalı olduğu doktorlara yönlendirdi ve röntgen çekildikten sonra alt önden 4 ad. Ustten de 1 dişimi çekip geri kalanının kesileceğini ve dış eti iltihabınin temizlenecegini söyleyip protez yapılacağını belirttiler.
  Fiyatta anlastiktan sonra ilk hafta alt dişleri çekip kestiler toplam altı saat sürdü
  ikinci hafta üst dişleri kesitler
  Üçüncü hafta üst dişleri yeniden kesitler
  Bir hafta aradan sonra beşinci hafta hem alt hemde üst dişlerimi tekrar kestiler ( son kesim başka klinikte yapıldı)
  Son kesimde dişlerim pirinç büyüklüğünde kaldı ve diş özünün göründüğünü bunun içinde kanal tedavisi yapılması gerektiğini söylediler
  Ama ben bu süre içerisinde her defasında dişlerimin uyusmadigini ve lokal anestezinin bana faydası olmadığını söylememe rağmen ( ki her kesimde ortalama 8 defa damaktan ve diş etinden lokal anestezi yapıldı) umursamadilar tabii bu arada dudağımda eğildi
  Kesimler bittikten sonra prova esnasında hassas olan dişlerimin ağrısından tam olarak prova yapamadılar ve ben lokal anestezinin faydası olmadığı için genel anestezi ile kanal tedavisi yapılmasını istedim o günden beri telefonlarıma cevap verilmiyor şimdi ben tekniker ve doktorlara dava açsam sonuç nasıl olur?
  Şu anda geçici yapıştırıcı ile duruyorum ve ağrı olduğu için yemek yiyemiyorum

  Yalnız ben ödemeyi muhatap olduğum teknisyene yaptım doktor a herhangi bir ödeme yapmadım

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, internet sitesi üzerinden sadece kısa sorulara kısa cevaplar verilmektedir. Sorunuzun cevabı için danışmanlık hizmeti almanız gerekmektedir. Danışmanlık almak için Whatsapp uygulaması veya GSM üzerinden randevu talep edebilirsiniz.

 2. Avatar
  Özlem Cevapla

  Merhaba, özel muayenede yapılan diş tedavisi sonucu tazminat istemi için noterden ihtar çekmek gerekir mi?

 3. Avatar
  Meltem Ceyhun Cevapla

  Merhaba aynı fakültede dişime yapılan eksik tedavi ve yanlış teşhis sonrası bir haftadan fazladır diş ağrısı çekiyorum. Şimdi özelde yaptıracağım bunun masrafları karşılanır mı ve nereye şikayette bulunmalıyım?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, hatalı tedavi sonucu uğradığınız zararların tazminini kusurlu taraftan sağlayabilirsiniz. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçerek randevu talep edebilirsiniz.

 4. Avatar
  Burhan kaya Cevapla

  SELAMLAR .DIŞ İNPILANT ICIN ÖZEL BIR DOKTORA GİTTİM, ALT CENEME UZUN İNPİLANT CAKILDI VE SİNİR KOPMASINA MARUZ KALDIM. ERTESI GUN KISA VIDA TAKILDI ARADAN GECEN 9 AY BOYUNCA DUDAGIM UYUŞUK. NE YAPABULIRIM ..TŞK EDERİM .

  • Avatar
   Yekcan Öner

   Merhaba, bunun için savcılığa ve diş hekimleri odasına suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

 5. Avatar
  Buşra nur yüksel Cevapla

  Kilikte Kanal tedavi için gittim kanalın içinde ince küçük törpü aletini üç kere kırmış ve bilgi vermedi çok ağrıdığında için başka bir doktora giderek ikisi alındı biri asla alınamayacağını söyledi

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 6. Avatar
  Aren Cevapla

  merhabalar diş teli tedavisi görüyorum doktor alttan iki üstten iki dişimi çekip dişlerimi bir tık geriye almak istediğini söylemişti ancak şu an çekilen dişlerimden biri diğer dişlerimle birleşmiyor ve arada boşluk kaldı bunun için de implant önerdi sağlam dişimi tedavi sürecinde çektiğini düşünürsek implant işlemini kendisinin yapması gerekir değil mi çünkü bana çekilen dişler birleşecek dedi estetik olması için bir tık geriye alıcaz dedi

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, detaylı bilgi için bizimle iletişime geçerek randevu talep edebilirsiniz.

 7. Avatar
  Hatice Cevapla

  Merhaba özel klinikte 2 şer defa kanal tedavisi yapılan dişlerim kurtarilamiyor. Ücret iadesi alabilir miyim

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, iletişim sayfamızdan bize ulaşarak detaylı bilgi için randevu talep edebilirsiniz.

 8. Avatar
  melisa Cevapla

  merhaba özel klinikte diş çekimi sırasında sinüs yırtılması oldu hava çıkışı oluyor. Bununla ilgili tazminat davası açılabilir mi?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, söz konusu işlem sırasında doktorun bir hatası var ise tabi ki tazminat alabilirsiniz. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 9. Avatar
  Çiğdem Çelik Cevapla

  Merhaba, diş teli tedavisinden sonra diş eti çekilmelerim oldu. Bir dişini kaybetmişsin dediler bana ve şu an 2 tane daha sağlam dişim sallanıyor. (Toplamda 3 dişim sallanıyor.) Ayrıca diş etlerimin tamamında diş eti çekilmesi mevcut. Dişini kaybetmişsin dedikleri dişimi periodontoloji uzmanı ameliyat etti ve diş köküm hala gözüküyor. Diğer dişlerimden de ameliyat olmam gerekiyor. Ordotontistimden resmi evraklarımı istedim. Daha atmadı. Kayıt alayına alınan evraklarımı bana iletmiyorlar sanırım. Ben diş teli taktırdığımda reşit değildim. (Ebeveynlerime de bir evrak verilmedi) Ne yapmam gerekiyor?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, bu tür dosyalarda çıkacak olan kusur çok önemlidir. Ortodonti tedavinizde herhangi bir kusur var ise o zaman maddi ve manevi tazminat alabileceksiniz. Detaylı bilgi için mesai saatleri içinde bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 10. Avatar
  cahit aydemir Cevapla

  Merhaba, dt kırık diş yerine sağlam dişi çekmiş. doktorumu dava etmeliyim hastaneyi mi? Hastane özel değil. Devlet hastanesi.

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, bu durumda tazminat davası kurum aleyhine açılır.

 11. Avatar
  Ece katerina Işıktaş Cevapla

  Merhaba özel bir klinikte diş teli tedavisi oldum tedaviden sonra doktorum sadece diş plakı taktırdı retainer takmayacağını söyledi 4 yıldır sadece plak takmama rağmen dişlerim yerlerinden oynuyor şekli bozuluyor bu durumda özel hastaneyi mi doktoru mu şikayet etmeliyim

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, iletişim sayfamızdan bize ulaşarak detaylı bilgi için randevu talep edebilirsiniz.

 12. Avatar
  HATİCE Cevapla

  Özel dişçide implant yaptırdım. İltihaplandı. Lazer tedavisi yapıldı ama düzelmedi. İltihaptan dolayı ana diş kaybı yaşadım. İkinci implant yaptırdım. O da İltihaplandı. Onu da çıkarıp yan tarafa yaptılar. Ve en son implantımda kemik erimesi ve diş eti kaybı var.şikayet etmeli iyim?

  • Avatar
   Av. Yekcan Öner Gönderi yazarı

   Merhaba, diş hekiminin hatalı tıbbi işlemi sebebiyle malpraktis davası açılabilir ve tazminat kararı verilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir