Freelance İş ve Çalışanlar İçin Sözleşme

freelance iş

Freelance Ne Demek ?

Freelance, Türkçe’de “Serbest meslek” anlamına gelmektedir.

Freelance İş Nedir ?

Freelance çalışmanın kelime karşılığı, “serbest çalışma” veya “serbest meslek” anlamına gelmektedir. Bu yöntemle yazarlık, editörlük, tercümanlık, ders alma, bilgisayar programı yapma v.b internet üzerinden alınabilecek ve/veya yapılabilecek hizmetler “evde çalışma” yöntemiyle görülebilmektedir. Bu tür meslekler freelance iş olarak bilinmektedir.

Hiçbir yere bağlı olmadan, tamamen bağımsız bir şekilde ve belirli bir mesai saati olmadan çalışmak isteyen kişiler için freelance en uygun çalışma türüdür. Sabah 9 akşam 5 saatleri arasına sıkışıp kalmadan çalışma saatlerinizi kendiniz belirleyebileceksiniz.

Freelance çalışan kişi, kazancını maaşla değil, yaptığı iş üzerinden ücretlendirerek veya saatlik çalışma karşılığı ile elde eder. Çalışma saatleri de kişinin isteğine göre değişmektedir. Freelance çalışan, işverenin sadece işini yapmakla yükümlüdür, sigorta ve diğer ihtiyaçları işvereni ilgilendirmez. Freelance çalıştırmak bazı firmaların dönemlik olarak tercih ettiği bir yoldur; aşırı iş yığılması durumunda ya da çok üst kalite iş gerektiği durumlarda freelance çalışan aranmaktadır. Freelance çalışan, daha pratik ve sorunsuz çalışabilir, bu nedenle işverenler için bu avantajlı bir durum oluşturur.

Freelance İş Hangileridir?

  • Yazılım
  • Grafikerlik
  • Editörlük ve Yazarlık
  • Fotoğrafçılık
  • Online Öğretmenlik
  • Makale Yazarı
  • Dijital Pazarlama
  • Video Animasyon

Freelance Çalışanlar İçin Hukuki Problemler

Freelance çalışacak kişi mutlaka işverenle bir sözleşme yapmalıdır. Bu sözleşme çalışanın haklarını korumak için mutlaka gereklidir. İşveren ve çalışan arasında hukuki bir problem olduğu zaman yapılan sözleşme devreye girerek problemin hızlı bir şekilde çözülmesi sağlanacaktır.

Sözleşme olmadan yapılan işlerde çalışan kişi, işveren adına iş yaptığını her türlü delille çalıştığını ispat edebilecektir. Telefon mesajı, e-posta gönderileri, tanık veya fotoğraf – video gibi yollarla ispat edilebilecektir.

Freelance çalışanların en büyük problemi ücretlerini eksik alması veya hiç alamamasıdır. Verdiği emeğin karşılığını alamamak çalışanları maddi ve manevi olarak etkilemektedir. Bu yüzden yazılı olarak bir sözleşme hazırlanması çok önemlidir. Eğer yazılı sözleşme yapılmazsa en azından iletişim yazılı (mesaj, e-posta) olmalıdır. Çünkü bu delil sayılacaktır.

Freelance Çalışanlar İçin Sözleşme 

Freelance çalışanların yarısından çoğu sözleşme yapmıyor. Sözleşme yapan freelance çalışanların yarısından fazlası, işverenin/müşterinin hazırladığı sözleşmeyi imzalamaktadır. Avukat aracılığıyla sözleşme hazırlayan kişilerin oranı ise çok az.

Freelance işler için sözleşme hazırlamak sanıldığı kadar basit değildir. Her çalışan ve işverenin şartları farklılık gösterecektir. Bu nedenle hazırlanacak olan sözleşme her iki tarafın da onayladığı bir sözleşme olmalıdır.

Tüm freelance çalışanları kapsayan  bir yasal düzenleme maalesef yok. Freelance çalışan kişiler için en uygun düzenleme Borçlar Kanunu’ndaki Evde Hizmet Sözleşmesi. Bu sözleşme, daha çok tekstil gibi sektörlerde eve verilen işleri düzenliyor gibi görünmekte. Maddenin gerekçesinde bile bir açıklama yok. Bu nedenle maalesef ki yasal bir boşluk ve belirsizlik bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir