Çocukla Şahsi İlişki Kurulması İçin İcra Takip Talebi

Çocukla Şahsi İlişki Kurulması İçin İcra Takip Talebi

Boşanma ve ayrılık davasının sonuçlanması ile birlikte mahkeme, velayeti almayan tarafın çocukla şahsi ilişki kurması için belli zamanlar belirleyecektir. İşte bu belirli zamanlarda velayete sahip taraf, çocuğun diğer tarafla şahsi ilişki kurmasına müsaade etmelidir. Aksi takdirde şahsi ilişkinin kurulması için icra takibi yapılabilecektir.

Çocukla Kişisel İlişki Kurulmasına Dair İlamların İcrası 

İcra İflas Kanunu m. 25/a’da çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair ilamların icrası düzenlenmiştir. Çocuk kişisel ilişki kurulmasına ilişkin ilamlı takip bakımından alacaklı kişi, ilamda çocuğun velayetini almayan ancak çocukla belirli zamanlarda şahsi ilişki kuracak olan kişidir. Borçlu kişi ise, ilam lehine olarak velayetin bırakıldığı kişidir. Çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair ilamın takibini sırasıyla anlatacak olursak;

Alacaklı taraf, eda hükmünü içeren ilamı icra dairesine vererek takip talebinde bulunmalıdır. Bu şekilde ilamlı icra takibi süreci başlayacaktır.

Takip talebinde bulunulması üzerine icra müdürü öncelikle takip talebi ile birlikte verilen belgenin bir ilam olup olmadığını ve hükmün kesinleşip kesinleşmediğini kendiliğinden incelemesi gerekir. Aksi takdirde, ilama dayanmayan bir icra emri gönderilirse, kamu düzenine aykırılık sebebiyle süresiz şikayet yoluna başvurulabilir.

İcra emrinin borçluya tebliği ile takip borçlusu ilamda ve icra emrinde yazılı olduğu şekilde alacaklı ile çocuğun kişisel ilişki kurmasını sağlarsa, icra emri yerine getirilmiş olacaktır.

Mahkeme ilamında ve icra emrinde belirtilen zamanda ve biçimde takip borçlusunun çocuk ile takip alacaklısının kişisel ilişki kurmasını sağlaması ve buna engel olmaması gerekir. Aksi takdirde İcra ve İflas Kanunu m. 25/a gereği icra müdürü zor kullanmak suretiyle ilamın gereğinin yerine getirilmesini sağlamak durumunda kalacaktır. Çocuk ile kişisel ilişki kurulmasına dair ilamların icrası sırasında icra müdürüne direnilmesi halinde, icra müdürünün zor kullanma yetkisi bulunmaktadır.

Çocukla Kişisel İlişki Kurulmasının İcrası Sırasında Uzman Bulundurulmalı Mıdır?

Çocuk ile kişisel ilişki kurulmasına ilişkin ilamların icrası sırasında icra müdürü ile beraber Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından görevlendirilen sosyal çalışmacı, pedagog, psikolog veya çocuk gelişimcisi gibi bir uzmanın, bunların bulunmadığı yerlerde bir eğitimcinin hazır bulundurulması zorunludur.

Çocukla Kişisel İlişki Kurulmasına Engel Olan Kişiye Ne Ceza Verilir?

İcra ve İflas Kanunu m. 341’de yalnızca çocuk teslimine ilişkin ilam veya ara kararlarının muhalefetin cezalandırılacağından bahsediliyor olsa da, İcra ve İflas Kanunu m. 25/a/II’nın yaptığı atıf gereği çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair ilâmların veya ara kararlarının yerine getirilmemesi de aynı şekilde altı aya kadar tazyik hapsini gerektirmektedir.

Daha ayrıntılı bilgi ve hukuki destek için bizimle İLETİŞİME geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

  1. Avatar
    türker Cevapla

    merhabalar .velayet sahibi anne çocuğumu 2 .5 aydır. göstermiyor. bende bunun üzerine icratakibi başlattım. muhtemelen icra yolu ile kızımı görebileceğim. ancak şuan icra masrafı 800-900 tl cıvarı bunu sürdürebilme şansım yok. icra ile görme durumundan dolayı velayeti kötü kullanım söz konusu olduğundan velayet değişimi davası açmam ve sonuca gitmem mümkün olurmu.. ayrıca bu icra masraflarını karşı taraftan tazmin edebilirmiyim. buarada icrasız çocuğu görme kanunu çıkmasına rağmen mesela ist.anadolu adliyesinde yer hazırlanmış olmasına rağmen devreye sokulmamış bu konuda bilginiz varmı .. teşşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir