Kategori: Ceza Kategori

uzlaştırma

Uzlaştırmaya Tabi Suçlar

Uzlaştırma, ceza uyuşmazlıklarına alternatif olarak çıkmış ,tarafların bazı suçlarda mahkemeye gitmek zorunda kalmadan uzlaştırmacı aracılığıyla, uyuşmazlığı sona erdirmesini ifade eden ceza hukuku kurumudur. Hangi suçların uzlaştırmaya tabi olduğunu belirttikten sonra uzlaştırma kurumu hakkında detaylı bir bilgi verelim.

Okumaya devam et

Sosyal medya hakaret

Sosyal Medyada Hakaret Soru-Cevap

Teknolojinin gelişmesiyle beraber bazı suç oranları da gittikçe artmaktadır. Bunlardan biri de sosyal medya aracılığıyla hakaret suçu işlenmesidir.

Twitterda hakarete uğradım? Şikayetçi olabilir miyim? 

Hakarete uğradığınızı öğrendiğiniz andan itibaren 6 ay içinde adli makamlara başvurarak şikayetçi olabilirsiniz.

İnstagramda sahte bir profil tarafından şahsıma hakaret edildi? Şikayetçi olabilir miyim? 

Şikayetçi olabilirsiniz. Ancak şikayet dilekçesi üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, facebook, twitter, instagram gibi sosyal paylaşım siteleri ile ilgili olarak yapılan istinabe taleplerini Amerika Birleşik Devletleri adli makamları cevaplamadığından dolayı sahte profil sahibi bulunamadığından dolayı bu tür durumlarda kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmektedir. Ancak Yargıtay, twitter, facebook ve instagram adlı sosyal paylaşım sitelerindeki profil bilgilerinin ve diğer hususların araştırılarak şüpheli veya şüphelilerin kimlik bilgilerinin tespit edilmeye çalışılması gerektiğini belirtmektedir.

Facebookta birine mesaj yoluyla hakaret ettim. Ne kadar ceza alırım?

Sosyal medya aracılığıyla hakaret fiili sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti şeklinde işlenirse ceza 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası (gün para cezası) şeklinde olacaktır. Ancak hakareti alenen ( herkese açık bir sayfada yorum yaparak vb.) işlemeniz durumunda ceza altıda biri oranında artırılacaktır.

Tanıdığım biri başka bir arkadaşımın profilinde bana hakaret etmiş. Şikayetçi olabilir miyim?

Türk Ceza Kanunu 125. maddenin 1. fıkrası, “Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerekir” diye belirtmektedir. Sizin yokluğunuzda size karşı hakaret edildiyse en az üç kişinin bu duruma şahit olması gerekmektedir. Aksi takdirde şikayetçi olmanız bir şeyi değiştirmez.

Facebookta bir kişinin bana küfür etmesi üzerine ben de ona küfür ettim. Bu nedenle ceza alır mıyım? 

Türk Ceza Kanunu 129. maddenin 3. fıkrası gereğince; Hakaret suçunun karşılıklı olarak işlenmesi halinde, olayın mahiyetine göre, taraflardan her ikisi veya biri hakkında verilecek ceza üçte birine kadar indirilebileceği gibi, ceza vermekten de vazgeçilebilir.

İnstagramda tanımadığım biri bana sürekli hakaret mesajları atıyor. Ne yapmam lazım?  

2 şekilde hareket edebilirsiniz. Birinci yöntem olarak, hakaret mesajlarının ekran görüntüsünü ve size hakaret mesajları atan profilin bilgilerini almanız gerekir. İkinci yöntem ise E-Tespit sistemini kullanmanız gerekir. E-tespit sistemi nasıl kullanılır BURADAN öğrenebilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi ve hukuki destek için bizimle İLETİŞİME geçebilirsiniz.

 

 

 

müstehcenlik suçu

Müstehcenlik Suçu ve Cezası

Müstehcenlik suçu Türk Ceza Kanununun 226. maddesinde yer almaktadır. Müstehcenlik, genel olarak halkın namus ve haya duygularını inciten veya cinsel arzuları tahrik veya istismar eder nitelikte genel ahlaka ve toplumun ortak edep duygusuna aykırı hareketler olarak tanımlanabilir. Müstehcenlik durumu toplumdan topluma değişiklik gösterebilir. Yine bu durum aynı toplum içinde zamanla değişikliğe de uğrayabilir. Müstehcenlik suçunun Türk hukukundaki yerini ayrıntılı olarak belirteceğiz.

Okumaya devam et

trafik cezası

Trafik Cezası İtiraz

Karayollarında, can ve mal güvenliği yönünden trafik düzenini ve trafik güvenliğini sağlamak amacıyla kurallara aykırı olarak hareket edilmesi halinde ilgili kişiye trafik cezası kesilmektedir. Ancak özellikle son zamanlarda haksız olarak trafik cezası kesilmesi oranı artmıştır. Size kesilen trafik cezasının haksız olarak kesildiğini düşünüyorsanız kesilen trafik cezasına itiraz etme hakkınız bulunmaktadır.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edebilirim? 

Trafik cezasına itiraz için öncelikle gerekli evrakları toplamanız gerekir. Aşağıda gerekli evrakların neler olduğunu görebilirsiniz. Evraklarınızı topladıktan sonra trafik cezasına itiraz etme nedenlerinizi belirten bir dilekçe yazmanız gerekir. Dilekçeye ek olarak evraklarınızla birlikte yetkili olan Sulh Ceza Hakimliğine başvuru yaparak itiraz edebilirsiniz. Trafik cezasının yazıldığı yerdeki Sulh Ceza Hakimliği yetkilidir. Bakırköy bölgesinde ceza yemeniz halinde, Bakırköy Sulh Ceza Hakimliği’ne itirazda bulunmanız gerekir.

Ceza tutanağı plakaya kesilmiş ise bu cezaya araç sahibi veya araç sahibinin yetkili kıldığı avukat ile itiraz edilebilir. İtirazınızı yaptıktan sonra en geç 15 gün içinde itirazınızla ilgili olumlu veya olumsuz bir karar verilecektir. Bu karar size tebliğ edilir. İtirazınızın kabul edilmesi durumunda mahkeme bu kararı ilgili kuruma gönderecektir. İtiraz hakkınızı kullanmanıza rağmen, cezanızı ödemiş olabilirsiniz. Eğer itirazınız olumlu sonuçlanırsa, yatırmış olduğunuz tutarın size iade edilmesi gerekir. Eğer olumsuz olarak cevap alırsanız, ödediğiniz ceza dışında, mahkeme masraflarını da ödemeniz gerekecektir.

Trafik cezasına itiraz etme prosedürü de bu şekilde yürümektedir. Adınıza ya da araç plakanıza haksız olarak ceza yazıldığını düşünüyorsanız belirtilen süre içerisinde itiraz edebilirsiniz. Eğer konu hakkında çok fazla bilginiz yoksa konu ile ilgili bir avukattan gerekli bilgi ve destek alabilirsiniz.

Trafik Cezasına İtiraz İçin Gereken Evraklar

 • İtiraz dilekçesi ( aşağıda örnek itiraz dilekçe bulunmaktadır),
 • Ceza tutanağı,
 • Ruhsat fotokopisi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Kapaklı pembe dosya

 Trafik Cezama Hangi Durumlarda İtiraz Edebilirim?

Trafik cezasına ancak belli durumlarda itiraz edebilirsiniz:

 • Herhangi bir fotoğraf veya delil olmadan yalnızca ceza tutanağının gönderildiği cezalara,
 • Tarafınıza gönderilen ceza, trafik ihlalinden kaynaklanmışsa,
 • Alkollü olmadığı veya sınırın altında olunan halde promil sınırında alkollü çıkıp yazılan cezalara,
 • Radar uyarı levhası olmayan yerden, hız sınırının aşılmasından dolayı ceza yazılmışsa,
 • Ceza tarafınıza gönderildiyse ve bunun içerisinde herhangi bir delil bulunmuyorsa,
 • Belediyenin yeteri kadar park yeri tahsis etmemesine rağmen kesilen park cezası

gibi durumlarda itiraz edebilirsiniz. Bu durumlar sınırlı değildir. Hukuka uygun başka durumlarda da itiraz edilebilecektir.

Trafik Cezasına İtiraz Süresi 

Trafik cezasına itiraz süresi 15 gündür. Bu süreç,

 • Trafik kontrolü sırasında polis tarafından yazılan cezalarda; cezanın yazıldığı günden itibaren,
 • Plakaya yazılarak sonradan size gönderilen cezalarda ise cezanın tebliğ edildiği günden itibaren başlar.

Trafik cezaları, nüfus müdürlüğünde kayıtlı olan ikamet adresinize gönderilir, evde olmamanız halinde muhtarlığa tebliğ edilir ve bu durumda da itiraz süresi; ceza, muhtarlığa tebliğ edildiği günden itibaren 15 gündür.

Trafik Cezama Nereden Bakabilirim? 

Trafik cezalarının belgesi size mutlaka tebliğ edilmesi gerekir. Adresinizi değiştirmenizden veya diğer nedenlerden dolayı tebligatın size ulaşmadığını düşünüyorsanız; E-devlet, PTT, EGM veya Gelir İdaresi Başkanlığına ait sitelerden de sorgulama yaparak trafik cezanızı görebilirsiniz.

Yabancı Plakalı Araçlara Kesilen Trafik Cezası 

Sürücüsünün Türk vatandaşı olup olmadığına bakılmaksızın yabancı plakalı araçlara uygulanacak olan trafik idari para cezaları, tebligat şartı aranmaksızın sürücüsü bilgilendirilmek suretiyle tahsil edilir. Trafik cezaları tahsil edilmeden yabancı plakalı aracın ülkeyi terk etmesine izin verilmez. Türk plakalı araç kullanan yabancı sürücülerin trafik cezaları, cezanın yazıldığı araç sahibinden tahsil edilecektir.

Trafik Cezasına İtiraz Dilekçesi

İSTANBUL NÖBETÇİ SULH CEZA HAKİMLİĞİ’NE

İTİRAZ EDEN : ….. ….. (T.C …)                                                                                                                                                Adres:

İTİRAZA KONU TUTANAĞIN TANZİM TARİHİ: 

İTİRAZA KONU TUTANAĞIN TEBELLÜĞ TARİHİ:

İTİRAZ KONUSU: Çağlayan Trafik Denetleme Büro Amirliği`nin 02.07.2019 tarih MA seri, …. sıra no.lu trafik ceza tutanağında yazılı para cezasının iptali hakkında.

AÇIKLAMA :

1-) 34 … 492 tescil plakasına kayıtlı aracın; karayolları trafik kanunu`nun 51/2-A maddesi hükmüne istinaden “Hız sınırını %10’dan %30’a kadar aşmak” suçunun işlendiği gerekçesiyle gıyabımda kesilen ekte sunulu 02/07/2019 tarihli, toplam …. TL. bedelli trafik cezası tutanağı düzenlenip …../…/… tarihinde tarafıma tebliğ edilmiştir.

2-) Hız sınırının 70 KM olduğu, yasal %10 luk tolerans ile bu rakamın 77 KM olduğu ve tebliğ edilen tutanakta araç hızının 78 KM olduğu, hava ve yol durumu gibi çevresel faktörler birlikte değerlendirildiğinde, 1 kilometre/saatlik hız aşımı makul sınırlar dahilinde kaldığı kanaatindeyim.

SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda arz ve izah etmeye çalıştığım nedenlerle, İtirazımın kabulü ile yasalara aykırı olarak düzenlenen trafik ceza tutanağında yazılı çekme parasının iptaline ve ödenen meblağın iadesine karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. …/…/…

 

İTİRAZ EDEN

 

EK-1: Trafik ceza tutanağı ve tebligat tutanağı

EK-2: Araç Ruhsat Fotokopisi

EK-3: Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

 

Daha ayrıntılı bilgi ve hukuki destek için bizimle İLETİŞİME geçebilirsiniz.

adli sicil kaydı

Adli Sicil Kaydının Silinmesi

Kesinleşmiş ceza ve güvenlik tedbirlerine mahkumiyete ilişkin bilgilerin otomatik işleme tabi bir sistem kullanılarak toplandığı, sınıflandırıldığı, değerlendirildiği ve muhafaza edildiği sisteme “Adli Sicil” denir. Adli sicil kaydı, kişilerin kesinleştiği cezalarının devlet kurumu nezdinde tutulmasıdır. Adli sicil kaydının Bir diğer adı da “sabıka kaydı” olarak bilinmektedir.

Burada en önemli durum, cezanın kesinleşmiş olması gerekir. Kesinleşmeyen cezalar adli sicil kaydında bulunmaz. Okumaya devam et

etkin pişmanlık

Uyuşturucu Suçlarında Etkin Pişmanlık

Etkin pişmanlık, kişinin işlediği suçtan dolayı özgür iradesiyle sonradan pişman olması, gerekli diğer koşulların da sağlanması durumunda failin suçunun cezasının kaldırılması veya tamamen azaltılmasını sağlayan bir ceza hukuku kurumudur.

Türk Ceza Kanunu 192. maddesinde, cezayı kaldıran ve azaltan etkin pişmanlık hali düzenlenmiştir. Bu maddede belirtilen etkin pişmanlık, sadece uyuşturucu madde ticareti (TCK md.188) ve uyuşturucu madde kullanımı (TCK md. 191) suçları için düzenlenmiştir. Uyuşturucu madde kullanımını kolaylaştırma (TCK md. 190) suçu için etkin pişmanlık hükümleri uygulanmayacaktır.

Okumaya devam et

istanbul ceza avukatı

İstanbul Ceza Avukatı

Ceza avukatı, bir suçla itham edilen kişileri ve kuruluşları ya da bir suçtan zarar gören kişileri savunmak için çalışırlar.  Ceza avukatları, Türk Ceza Kanunu‘nda belirtilen, soykırım ve insanlığa karşı suçlar, göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti, hayata karşı suçlar, vücut dokunulmazlığına karşı suçlar, cinsel suçlar, hürriyete karşı suçlar, şeref ve malvarlığına karşı suçlar, kamunun sağlığına karşı suçlar ve daha bir çok alanda İstanbul ceza avukatı görev yapar. Okumaya devam et

Bakırköy Ceza Avukatı

Bakırköy Ceza Avukatı

Ceza avukatı, bir suçla itham edilen kişileri ve kuruluşları ya da bir suçtan zarar gören kişileri savunmak için çalışırlar.  Ceza avukatları, Türk Ceza Kanunu‘nda belirtilen, soykırım ve insanlığa karşı suçlar, göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti, hayata karşı suçlar, vücut dokunulmazlığına karşı suçlar, cinsel suçlar, hürriyete karşı suçlar, şeref ve malvarlığına karşı suçlar, kamunun sağlığına karşı suçlar ve daha bir çok alanda Bakırköy ceza avukatı görev yapar.

Okumaya devam et