Anlaşmalı Boşanma İle İlgili Soru Cevap

Anlaşmalı Boşanma İle İlgili Soru Cevap

Yaklaşık 9 Aydır Evliyim Eşimle Anlaşamıyoruz. Anlaşmalı Olarak Boşanabilir Miyiz?

Hayır anlaşmalı olarak boşanamazsınız. Anlaşmalı boşanmaya karar verilebilmesi için eşlerin en az 1 yıl evli kalması gerekir.

Çekişmeli Boşanma Davası Açtım. Eşimle Anlaştık Anlaşmalıya Çevirebilir Miyiz? 

Evet çevirebilirsiniz. Mahkemeye sunacağınız anlaşma ile davanız anlaşmalı olarak sonuçlanacaktır.

Anlaşmalı Boşanma İçin Eşimle Birlikte Mi Başvurmamız Gerekiyor ? 

Anlaşmalı boşanma için eşlerin birlikte başvurması veya eşlerden birinin başvurup diğerinin davayı kabul etmesi gerekir.

Anlaşmalı Boşanmada Duruşmaya Gitmemiz Şart Mı ? 

Evet. Anlaşmalı boşanmalarda eşlerin her ikisinin de duruşmaya gitmesi şarttır. Hakimin tarafları dinlemesi gerekir. Aksi takdirde anlaşmalı boşanmaya karar verilmez.

Anlaşmalı Boşanmak İstiyoruz Ama Nafaka Konusunda Anlaşamadık. Ne Yapabiliriz? 

Anlaşmalı boşanmanın gerçekleşebilmesi için tarafların her konuda anlaşması gerekmektedir. Nafaka konusunda anlaşmazlık olması halinde anlaşmalı boşanma gerçekleşmeyecektir. Çekişmeli olarak dava açılması gerekir.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Neler İçermeli? 

Boşanma protokolünde mali konular (maddi ve manevi tazminat, altın), çocuk varsa velayet konusu, nafaka konusu (yoksulluk nafakası, iştirak nafakası, eğitim nafakası vs.), çocuklarla kişisel ilişki kurulması, ev eşyası konularına mutlaka yer verilmelidir.

Duruşmada Anlaşmalı Boşanma Protokolünü Kabul Etmezsek Ne Olur?

Hakim, eşlere protokolü kabul edip etmediğini soracaktır. Eşlerden biri kabul etmediğini belirtirse anlaşmalı boşanma kararı verilemez.

Eşim Akıl Hastası Anlaşmalı Boşanabilir Miyiz? 

Akıl hastası bir eşin anlaşmalı olarak boşanması mümkün değildir. Vasinin de anlaşmalı boşanmayı kabul etmesi mümkün değildir.

Eşim Cezaevinde Anlaşmalı Olarak Boşanabilir Miyiz?

Cezaevinde olan kişinin vasisi, anlaşmalı boşanma yapması mümkün değildir. Dava anlaşmalı olarak değil, çekişmeli olarak görülecektir.

Hakim Anlaşmalı Boşanma Protokolünü Değiştirebilir Mi? 

Hakim, tarafların yaptığı anlaşmayı uygun bulmaması halinde, tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde bulundurarak gerekli olan değişiklikleri yapabilir. Ancak bu değişiklikleri de tarafların kabul etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde anlaşmalı boşanma gerçekleşmez.

Anlaşmalı Boşanma Kararı Verildi. Pişman Oldum. Kararı Bozabilir Miyiz? 

Yargıtay, anlaşmalı boşanma kararı kesinleşinceye kadar eşlerden biri tek taraflı olarak irade beyanından dönebilecektir.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği 

Anlaşmalı boşanma protokolünün eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir. Bunun için de uzman bir avukattan hukuki destek almanız sizin lehinize olacaktır.

Anlaşmalı Boşanma Davamız Kesinleşti. Yoksulluk Nafakası Talep Edebilir Miyim?

Hayır talep edemezsiniz. Anlaşmalı boşanma davasında kararlaştırılan hususlar yeniden dava konusu edilemez. Dikkat edilmesi gereken durum boşanmanın kesinleşmesidir. Bu nedenle anlaşmalı boşanma davanız kesinleştikten sonra yoksulluk nafakası talep edemezsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Davamız Kesinleşti. İştirak Nafakası Talep Edebilir Miyim?

Evet talep edebilirsiniz. Anlaşmalı boşanma davasında kararlaştırılan hususlar yeniden dava konusu edilemez. Ancak bunun tek istinası, çocuklara yönelik olan iştirak nafakasıdır.

Anlaşmalı Boşanma Davamız Kesinleşti. Manevi Tazminat Talep Edebilir Miyim?

Hayır talep edemezsiniz. Kesinleşen anlaşmalı boşanma davasından sonra hiçbir tazminat talep edemezsiniz.

Adli Tatilde Boşanma Davası Açılır Mı? 

Adli tatilde boşanma davası açılabilir mi? Evet açılabilir. Sadece boşanma davası değil tüm davalar adli tatilde açılabilir. Ancak duruşma günü adli tatilden sonraki günlere bırakılır. İvedi olan durumlarda ise mahkeme ile görüşüp adli tatil döneminde duruşma yapılması sağlanabilir.

Adli Tatilde Anlaşmalı Boşanma Davası Görülür Mü?

Yukarıda belirttiğimiz gibi adli tatilde boşanma davası açılabilir ancak duruşması yapılmaz. İvedi olan durumlarda anlaşmalı boşanma davasının görülebilme ihtimali vardır.

 

Daha ayrıntılı bilgi ve hukuki destek için bizimle İLETİŞİME geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir