Anlaşmalı Boşanma Avukatı

anlaşmalı boşanma avukatı

Eşlerin karşılıklı anlaşarak evlilik birliğini sonlandırmak istemelerine “Anlaşmalı boşanma” denmektedir. Evlilik birliğini en hızlı ve daha az masrafla bitirmenin yolu anlaşmalı boşanmadır. Eşlerden hangisinin kusurlu olduğu anlaşmalı boşanmada önemli değildir. Anlaşmalı boşanmada, boşanma nedeni evlilik birliğinin temelden sarsılması nedenine dayanmaktadır. Tarafların artık evlilik birliğini sürdüremeyecek olduğu anlamına gelmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Avukat Ücreti 2023

Anlaşmalı boşanma avukat ücretleri, İstanbul Barosunun yayımladığı asgari ücret tarifesinde yer alan en alt sınıra göre belirlenir. Avukatların yapacağı bütün hukuki yardımlarda, alacağı en az ücreti belirleyen tarifeye de asgari ücret tarifesi denir. Söz konusu anlaşmalı boşanma avukat ücreti de bu tarifede belirlenmiştir. İstanbul Barosunun 2023 yılı avukat – vekil eden arasındaki tavsiye niteliğindeki en az ücret çizelgesine göre anlaşmalı boşanma avukat ücreti 35.000,00 TL olarak belirlenmiştir.

Anlaşmalı boşanma avukat ücretini net olarak öğrenmek için bize İLETİŞİM numarasından ulaşabilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanmada Avukat Şart Mı?

Anlaşmalı boşanmada avukata gerek var mı? Sık duyduğumuz soruların başından gelmektedir. Kişilerin karşılaştığı hukuki uyuşmazlıklarda mahkemede avukatla temsil bazı istisnalar dışında şart değildir. Taraf ehliyetine haiz her kişi kendi davasını takip edebilme ve kendini temsil etme hakkı vardır. Aile mahkemesinin görev alanına giren anlaşmalı boşanmada avukat şart değildir. Boşanmak isteyen eş kendi başına da boşanma davası açabilir.

Her ne kadar anlaşmalı boşanmada avukat zorunluluğu bulunmasa da davayı uzman boşanma avukatı aracılığıyla açmanız hak kaybına uğramanıza engel olacaktır.

Anlaşmalı Boşanmada Avukat Ücretini Kim Öder?

Anlaşmalı boşanma davasında avukat ücretini, kim öder sorusunun cevabı tarafların inisiyatifindedir. Taraflardan biri avukat tutmuşsa, avukat tutan taraf  aldığı hukuki hizmetin karşılığı olarak avukatlık ücretini ödemek zorundadır. Kanun koyucu, avukatların müvekkilleriyle ilişkisinde vekaletname olmadan ücretsiz hizmet vermesini yasaklamaktadır. Taraflar avukat ücretinin kimin tarafından ödeneceğine de serbestçe karar verebilir.

Anlaşmalı Boşanmada Tek Avukat Yeterli Mi?

Anlaşmalı boşanma davasında yukarıda da değindiğimiz üzere avukatla temsil zorunlu değildir. Bu nedenle eşler mahkemede kendilerini temsil edebilirler. Ancak taraflar avukat tutmak istiyorlarsa bunda hiçbir hukuki engel bulunmamaktadır. Taraflardan sadece biri için de avukat ile çalışılması yeterlidir.

Anlaşmalı Boşanmada Devlet Avukat Veriyor Mu?

Anlaşmalı boşanmada baro avukat verir mi? Bu durumda adli yardıma değinmek gerekir. Bu ilke maddi gücü yetersiz olanların dava açma hakkından yoksun kalmaması için getirilmiş bir ilkedir. Adli yardım şartlarını taşıyan kişilere barodan bir avukat verilmektedir.

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Ücreti

Avukatsız anlaşmalı boşanma davasında ücret olarak sadece mahkemeye başvurma harcı, peşin harç ve gider avansı ödenecektir.

Anlaşmalı Boşanma Avukat İstanbul 

Anlaşmalı boşanma avukatı İstanbul, müvekkili en iyi şekilde temsil etmek ve müvekkilin lehine sonuç almak amacıyla görev yapmalıdır. Hukuk büromuz İstanbul Anlaşmalı Boşanma Avukatı olarak ihtiyaç duyan vatandaşlara hizmet için her zaman hazırdır.

Anlaşmalı Boşanmada Avukat Gerekir Mi?

Anlaşmalı boşanmada avukat gerekli mi? Anlaşmalı boşanmada avukat gerekli değildir. Ancak hak kaybına uğramamanız için uzman bir boşanma avukatı ile anlaşmalı boşanma davasını yürütmenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir