Anlaşmalı Boşanma Avukatı

anlaşmalı boşanma avukatı

Eşlerin karşılıklı anlaşarak evlilik birliğini sonlandırmak istemelerine “Anlaşmalı boşanma” denmektedir. Evlilik birliğini en hızlı ve daha az masrafla bitirmenin yolu anlaşmalı boşanmadır. Eşlerden hangisinin kusurlu olduğu anlaşmalı boşanmada önemli değildir. Anlaşmalı boşanmada, boşanma nedeni evlilik birliğinin temelden sarsılması nedenine dayanmaktadır. Tarafların artık evlilik birliğini sürdüremeyecek olduğu anlamına gelmektedir.

Anlaşmalı boşanma kararına hükmedilebilmesi için eşlerin boşanmanın mali sonuçlarına ve varsa çocuğun durumuna ilişkin anlaşmayı mahkeme hakiminin onaylaması gerekmektedir. Ayrıca anlaşmalı boşanmada tarafların evliliğinin en az 1 yıl sürmüş olması gerekmektedir. Evlilik 11 ayı doldursa bile anlaşmalı boşanma açılamayacaktır. 1 yılın dolması beklenmelidir.

Eşler anlaşarak boşanmak istediği zaman boşanma sonuçlarıyla ilgili tüm konularda anlaşmaya varmalıdır. Eğer tüm konularda anlaşma olmazsa anlaşmalı boşanma davası kabul edilmeyecektir.

Anlaşmalı boşanma avukatı olarak, boşanma işlemlerinizin hızlı ve daha az maliyetle sonuçlanmasını, tarafların bu süreçteki yıpranmasını en aza indirmek için elimizden geleni yapmaktayız.

Anlaşmalı Boşanma Avukatı Görev ve Sorumlulukları 

Anlaşmalı boşanma avukatı, müvekkilinin haklarını çok iyi bir şekilde korumalıdır. Eğer tarafların her ikisi birlikte aynı avukata başvurmuşsa o zaman ikisine de gerekli haklarını hatırlatmak ve ikisinin de onayladığı bir protokol hazırlamalıdır.

Anlaşmalı boşanma avukatı olarak, boşanmanın daha az maliyetle, daha hızlı bir ve daha az stresli bir şekilde sonuçlanmasını sağlamaktayız. Vekalet işlemlerinden sonra tarafımızca tarafların isteklerine uygun bir protokol hazırlanmakta ve taraflar protokolü imzaladıktan sonra duruşmaya gelip beyan verme haricinde herhangi bir şey yapmamaktadırlar. Avukat olmadan yürütülen bir anlaşmalı boşanma davası taraflardan birinin aleyhine olabilecektir. Ayrıca sürecin daha uzun ve daha stresli olabileceği aşikardır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Süreçleri

  • Anlaşmalı boşanmaya karar veren tarafların her konuda anlaştığının tespit edilmesi gerekir,
  • Tarafların anlaşmasına uygun olan bir protokol hazırlanmalı, protokolün uzman boşanma avukatı tarafından hazırlanmasını önermekteyiz.
  • Dava dilekçesi ve protokol ile birlikte dava açmak ve en kısa sürede duruşma gününün alınması,
  • Boşanma kararının verilmesinden sonra en kısa sürede boşanmayı kesinleştirmek.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Duruşmaya Gelmek Mecbur Mu?

Anlaşmalı boşanma davasında duruşmaya taraflar gelmek zorundadır. Mahkeme hakimi, tarafların baskı altında kalıp kalmadığını veya iradesini sakatlayan herhangi bir durum olup olmadığına bakacaktır. Hakim ayrıca yapılan boşanma protokolünün usule uygun olup olmadığını kontrol edecektir. Eğer tarafların aynı anda duruşmaya gelmesinde herhangi bir sakınca varsa, tarafların farklı zamanlardaki duruşmalara gelmesi sağlanır. Tarafların farklı zamanlarda duruşmaya gelmek istemesi durumunda anlaşmalı boşanma süreci biraz daha uzayabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.